POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Asker uğurlama törenlerine ilişkin kısıtlama
Asker uğurlama törenlerine ilişkin kısıtlama
Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı
Araç sahiplerine kötü haber: Benzine zam
Araç sahiplerine kötü haber: Benzine zam
Havai fişek fabrikasının 2 sahibine gözaltı
Havai fişek fabrikasının 2 sahibine gözaltı
14 Mart 2019 Perşembe - 11:45

AK Partili Dağ'dan Özkan'a Buca, Soyer'e HDP çıkışı ve CHP'ye soru yağmuru!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, basın mensupları ile bir araya geldi. Dağ, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı Buca belediye başkanının belirlenmesi noktasında eleştiri bombardımanına tutarken, Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’e HDP’ye yakın olduğunu öne sürerek ve Seferihisar Belediyesi çalışanlarının maaşları ödemediğini, çalışanları tehdit ettiği iddiasıyla yüklendi. Ayrıca Dağ, CHP’yi ve Soyer’i soru yağmuruna tuttu.

AK Partili Dağ dan Özkan a Buca, Soyer e HDP çıkışı ve CHP ye soru yağmuru!

Gizem TABAN / GERÇEKİZMİR - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ gündemi değerlendirdiği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

ÖZKAN’A BUCA SALVOSU
Söze Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Buca adaylığı konusunda yaptığı değişiklik kararıyla başlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ı hedef aldı.  

CHP’nin Buca’da ilk olarak Suat Nezir’i aday gösterip, listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na son teslim gününde Erhan Kılıç’ın aday göstermesi konusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı eleştiren Dağ, CHP’yi de soru yağmuruna tuttu.

Dağ, Suat Nezir’in adaylığının geri çekilmesi sonrasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yazdığı ve basına yansıyan mailden alıntılar paylaşarak “Özellikle Buca adayının geri çekilerek başka bir adayın gösterilmesi, olayınarka planında yaşananlar hiçbir şekilde açıklanamayacak bir durumdur. Olayın temel aktörü CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın şu sözleri bir skandal: 'Şu an tren kalkacak bu trene ya şimdi binecek ve bize tabii olacaksın ya da bu trene hiç binmeyeceksin. Eğer bu trene bindikten sonra sözümden çıkarsan seni mahvederim, perişan ederim, aklına gelmeyecek şeylerle karşı karşıya kalırsın. Eğer benim sözümden seni büyükşehir belediye başkanı yaparım.  Meclis tablosu yaparken bir iki arkadaşını yazabilirsin ama diğerlerini ben belirleyeceğim. Belediyeyi biz yönetiriz ama sözümden çıkarsan seni bitiririm, lime lime ederim...'  Bu sözler İzmir’in en büyük ilçesindeki bir belediye başkan adayına söyleniyor. Bu sözler CHP’deki demokratik kültürün ve liyakatin hâl-i pür melalini açık şekilde ortaya koyuyor. Bu yaşananlar İzmir seçmenin aklına birtakım sorular getirmiştir” diye konuştu.

CHP’YE SORU YAĞMURU
İzmir seçmeni adına soru sormak istediğini belirterek CHP’yi soru bombardımanına tutan Dağ sorularını şöyle sıraladı, “CHP’de tüm aday adayları bu şantaj ve tehditlere maruz kalmış mıdır?  İlçe belediye başkan adayları bu trene binmiş midir? Bu tehditler karşısında ilçe belediye başkan adayları başlarını eğip koltuk için eyvallahdemişler midir? CHP’nin kazandığı belediyeleri, belediye başkanları mı yoksa genel merkezdeki rantçılar ve onların yereldeki temsilcileri mi yönetmektedir?  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Tunç Soyer bu duruma boyun eğmiş ve biat kriterlerini kabul etmiş midir? Eğer bu tehditler karşısında dik durmuşsa bunu neden kamuoyuna açıklamamıştır?

CHP’Lİ BELEDİYELERE VE SOYER’E: MAAŞLARI ÖDEMİYORLAR
İzmir’deki CHP’li belediyelerin işçi ve memur maaşlarını ödeyemediğini öne süren Dağ, de Seferihisar Belediyesi’nin işçilerin maaşını ödemediğini belirterek Seferhisar Belediye Başkanı ve Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’e yüklendi.  Dağ,şunları söyledi: “Seçim çalışmalarımız sırasında sıklıkla karşılaştığımız bir diğer konu ise CHP’li belediyelerin, işçi ve memur maaşlarını ödeyememe meselesidir. Bu durum İzmir’deki CHP’li belediyeler için artık kronikleşmiş bir sorun halini almıştır. Bu konuda bilhassa Seferihisar Belediyesi’nin ön plana çıkması, Tunç Soyer’in İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğu göz önüne alındığında son derece düşündürücüdür. Geçtiğimiz günlerde Seferihisar’a yaptığımız ziyaret esnasında bu konu ile ilgili çokça şikâyet aldım. Seçim arifesinde iken bile Seferihisar Belediye Başkanı işçi ve memur maaşlarını ödememiş! Seferihisar Belediyesi işçilerinin Ocak ve Şubat ayındaki maaşları ödenmemiş ve memurların maaşları da 15 gün gecikmeli ödenmiş!Bu konu basına yansıyınca alelacele maaşlarıödemişler fakat bu seferde işçilerin maaşları 500-1000TL arası kesintilerle gerçekleşmiş.”

ÇALIŞANLARI TEHDİT EDİYOR!
Soyer’in belediye çalışanlarını tehdit ettiğini iddia eden Dağ,  Soyer’i eleştiri yağmuruna tuttu. Dağ, “Bunun yanında Tunç Soyer bir toplantıda personeline seçim sürecinde CHP için çalışmaları ve CHP’nin seçim bürolarında bulunmaları gerektiğini söylemiş aksi takdirde maaşları tekrar ödememekle tehdit etmiştir. Seçim sloganı “Çok renk, çok ses, çok nefes” olan Tunç Soyer Seferihisar belediye personeline yönelik bu dayatma ve tehditleri nasıl açıklamaktadır? CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, şahsi reklamını yapmak için milyonlarca lira harcarken, tüm billboardları kendi görselleriyle doldururken,çalışanlarının maaşları konusunda aynı cömertliği göstermemesini ne ile açıklamaktadır?Her fırsatta geliri eşit paylaşma edebiyatı yapan, İzmir’in sözde halkçı ve emekçi Belediye Başkan adayı Tunç Soyer işçilerin ve memurların parasını başka yerlere mi harcamaktadır? Tunç Soyer’in kendi maaşı da çalışanlarının maaşı gibi gecikmiş midir. 43.500 nüfusluSeferihisar’da çok basit bir meselenin altından dahi kalkamayan Tunç Soyer binlerce kişinin çalıştığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve bu belediyenin bütçesini nasıl yönetecektir” diye konuştu.

TUNÇ SOYER İSMİ HDP İÇİN BULUNMAZ BİR ADAY
Soyer’i HDP üzerinden eleştiren Dağ, “CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının HDP ile yakın bir çizgide olduğu artık kamuoyunun bildiği bir gerçek! Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözde Adalet yürüyüşünde alenen tasdik ettiği HDP ortaklığının, İzmir’de en üst düzeyde bir temsiliyeti için Tunç Soyer ismi belediye başkanlığı için aday gösterilmiştir. Öyle ki Tunç Soyer ismi açıklanır açıklanmaz ilk büyük destek HDP İzmir İl Başkanlığı’ndan geldi. HDP İzmir İl Başkanlığı;"Tunç Soyer profilimize uygun bir adaydır, destekleyeceğiz” açıklamasını yaptı. Tunç Soyer ismi HDP’yi son derece heyecanlandırdı. İzmir’den aday çıkarma ihtiyacı dahi duymadılar.Neden? Çünkü Tunç Soyer, geçmişiyle HDP için bulunmaz bir aday. Tabi ki İzmir’deki durumu HDP Eş Genel Başkanı’nın “Batı'da AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz" açıklamasıyla ortaya çıkan stratejisi ile birlikte okumalıyız” ifadelerini kullandı.

HDP İLE ORTAK MİTİNG YAPACAK MI?
Soyer’i için HDP çizgisine yakın bir aday olarak nitelendirilen Dağ,  Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’na şu soruları yöneltti:

“Tunç Soyer İzmir’de HDP ile birlikte ortak miting yapacak mıdır? Terörle ilişkileri dolayısıyla Sur Belediyesi'ne kayyum atanmasından sonra yaptığı açıklamada "Darbeye karşı asıl şimdi tankların üstüne çıkmalı" ifadesini kullanan Soyer, bu açıklamayı hangi refleksle yapmıştır? Tunç Soyer hala aynı düşüncede midir? Yoksa bunları olayın sıcaklığı ile mi söylemiştir? Sur'da gerçekleşen kayyum atamasına yönelik açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda; Tunç Soyer İzmir'de terörle ilişkili kişi ve gruplara yönelik gerçekleştirilebilecek olası operasyonlarda panzerin üstüne mi çıkmayı yoksa önüne mi yatmayı planlamaktadır? PKK’nın bölgede uyguladığı terör hakkında ne düşünmektedir?  Devletin önlemlerini darbe olarak niteleyen bir kişi terörle mücadelemizde ki başarılar hakkında ne düşünmektedir?

İZMİR’DE DEĞİŞİM TALEBİ ÇOK GÜÇLÜ
31 Mart yerel seçimlerine 17 gün kala AK Parti olarak İzmir’de çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Dağ, “Sahadan aldığımız olumlu tepkiler vevatandaşlarımızın teveccühügösteriyor ki bu seçim İzmir için bir dönüm noktası olacaktır. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ve İlçe Belediye Başkan adaylarımızla birlikte yürüttüğümüz seçim çalışmaları, İzmir genelinde karşılık bulmakta ve bir araya geldiğimiz on binlerce İzmirli hizmet temelli siyasetin özlemini duyduğunu ifade emektedir.  İnanın, İzmir’de nereye gidersek gidelim değişim talebini çok güçlü bir şekilde duyuyoruz” dedi.

TEPEDEN İNME ADAYLARLAR VATANDAŞIN KARŞISINA ÇIKIYORLAR
CHP’yi parti içi olaylar noktasında eleştiren Dağ, “Bizler milletimizin karşısına çıkarken, 17 yılda yaptığımız hizmetlerien büyük referans olarak ortaya koyuyor ve milletimizden vazife isterken yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatıyoruz.Rakibimiz olan siyasi parti ve ittifaktan da vatandaşa hizmet odaklı bir seçim kampanyası yürütmesini bekliyoruz.Fakat ne yazık ki onlar vatandaşın ihtiyaçlarından uzak,parti içi koltuk krizleriyle, aday belirleme sürecinde yaşanan olumsuzluklarla, tepeden inme adaylarla, belediyelerde rant kavgalarıyla vatandaşın karşısına çıkıyorlar. Bu süreçler tüm İzmir halkının kafasında soru işaretleri oluşturmuş ve birçok kişide endişeler yaratmış durumda” ifadelerini kullandı.

SOYER GELİRSE GÜVENLİK PROBLEMİ OLUŞUR
Dağ, konuşmasını şu sözlerle sonladırdı: “Evet İzmir kötü yönetiliyor, evet İzmir’debirçok sıkıntı var, evet yerel yöneticiler bu sorunları görmezden geliyor veya çözebilecek vizyona sahip değil. Ancak herşeye rağmen bu şehir huzurlu ve güvenli bir şehirdir. İzmir; farklı kültürden insanların bir arada yaşadığı, aşırılıklara taviz vermeyen, ayrıştırıcı dilin karşılıksız kaldığı bir yapıya sahiptir. Ancak bu şehri emanet etmek istedikleri kişi İzmir’in bu refleksleriyle uzaktan yakından alakası olmayan biridir. Sadece belli bir zümreye hitap eden bu kişinin İzmir’de belediyenin başına geçmesi durumunda yönetme sıkıntısının yanında şehirde güvenlik problemlerinin de ortaya çıkacağı bir zemin oluşması muhtemeldir. Çünkü olası durumda bu güzel şehrimizde HDP-PKK çizgisinin de bir aktör olarak ortaya çıkacağı su götürmez bir gerçektir. 8 yıldır milletvekilliği ve öncesinde de uzun süre siyaset yaptığım bu şehirde, inanın değişim talebi hiç bu kadar güçlü olmamıştı. İzmir’i CHP’ye mahkûm görenlerin, İzmir’i CHP’nin bir kalesi zannedenlerin 31 Mart akşamı İzmirlilerden hak ettikleri cevabı almalarını arzu ve temenni ediyorum.”

SOYLU’NUN “EMRİNDEYİM” ÇIKIŞINA VE BUCA KAYMAKAMI KONUSUNA AÇIKLAMA
AK Parti’li Dağ konuşmasının bitmesinin ardından baısn mensuplarının sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Buca Belediye Başkan adayı Mustafa Arslan'ın emrindeyim" sözlerini ve bunun üzerine Buca'daki kaymakam değişikliğinin sorulması üzerine Dağ, "Emrindeyim demesi genel bir husus ifade ediyor.  Ödemiş,  Kiraz ve Tire'de de söylenen bir şey bende söylüyorum. Biz belediye başkanlarımızın emrindeyiz. İzmir - Ankara arası mekik dokumaya hazırız. 8 senedir milletvekiliyim. CHP'li belediye başkanlarının ellerinde dosya ile Ankara'da bizi ziyaret ettiklerine vakıf olmadım. Öyle bir tecrübem yok. Ödemiş, Torbalı, Selçuk, Kınık 3 ayı geçmez ki Ankara'da ellerinde dosya ile gelirler.  Öyle turistik geziye değil. Alt çalışmaları yapılması lazım. Gidiyoruz ilçemize Toki istiyoruz diyoruz  ve oradaki belediye başkanı imarını yapacak o projeyi getirdiğinde o sonucu almak mesele değil. Biz gittiğimiz yerlerde bunu söylüyoruz. Kaymakamlık meselesi Buca kaymakamı değişti Karabağlar eski kaymakamın atanması konusu ben öğrendi, tebrik ettim. Bu devletin rutin yapmış olduğu illerden birisi. Bu bağlantıyı kurmak komplodur. Belediye başkanı olduğunda biz onun emrindeyiz. Mesele o CHP'li belediye başkanlarının da emrindeydik burada bir sorun yok. benim tecrübem bu noktada ön hazırlıgını yaparak birşey isteyen olmadığı gibi yer konusudna problem yasadıgımız ve bu nedenle hizmetlerin geciktiği bir yer var” yanıtını verdi.

ANKET SORUSUNA: TEHLİKENİN FARKINDALAR
Dağ, Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in anketlerde öne çıktığına yönelik soruya ise şu cevabı verdi:İki senedir AR-GE birim başkanıyım. Anket, kamuoyuna açıklamak için yapılmaz. Anket, kamuoyuna açıklanıyorsa seçimden çok önceyse unutulur gider mantığında, herkes  operasyon çekmeye çalışıyor, algı oluşturmaya çalışılıyor. Çok net bir şekilde tehlikenin farkındalar.”

 
Kılıçdaroğlu: Üretirseniz beka sorunu olmaz
 
CHP'li Engin: Mahalle Koordinasyon Birimleri kuracağız
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu: Üretirseniz beka sorunu olmaz
Malatya'da konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Fabrikada, tarımda, kültürde, ...
Başkan Batur’un Tıp Bayramı mesajı
CHP Konak Belediye Başkan Adayı ve Millet ittifakının ortak adayı Abdül ...
CHP'li Polat'tan Bayraklı'da STK zirvesi
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Bayraklı’da sivil toplum kuruluşu ...
 
Zeybekci: 2.5 yıl içinde 20 bin kadın istihdam edeceğiz
Cumhur İttifakı Büyükşehir Adayı AK Partili Zeybekci, 1 Nisan’dan sonra ...
Cumhur İttifakı Gaziemir Adayı Yılmaz'dan esnafa güvence
Küçük esnafın toplumun nüvesi olduğunu vurgulayan Cumhur İttifakı Gaziemir ...
Üçüncü cemre 'Kale'de düşecek: 17 başlıkta tüm Soyer projeleri!
Soyer, 19 Mart Salı günü saat 16:00’da Kadifekale’de gerçekleştireceği ...
 
CHP'nin Doktor Adayı meslektaşlarını unutmadı
CHP Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, meslektaşlarının ...
'Millet İttifakı'ndan Buca'da gövde gösterisi: Soyer, Yücel, Kılıç ve Piriştina'dan çarpıcı mesajlar
CHP’nin Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, merkez seçim ofisinin ...
Soylu o iddiayı yineledi: Kılıçdaroğlu Gülen'i aradı!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Beli kırılmış ifade özgürlüğü TV ekranlarında
Gönül Soyoğul
Bütün dünler bugünün fenerleridir (*)
İlker Ağın
TMMOB ve barolar …
Sercan Avcı
İzmir siyasetinin pandemi sınavı!
Dr. Tuncay Filiz
Sanma ki biri seni anıyor…
Taha Okan
'Eczacı Hanım’ın çantası!
Seray Akın Ürkmez
İnsanın son mülkü
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri