POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Kuzey Irak'ta 2 asker şehit oldu
Kuzey Irak'ta 2 asker şehit oldu
Son 24 saatte vaka sayısı 20 bin sınırında
Son 24 saatte vaka sayısı 20 bin sınırında
ByLock'a 2 bin 158 kez giriş yapmış!
ByLock'a 2 bin 158 kez giriş yapmış!
2 gündür aranan 16 yaşındaki Yağmur'dan acı haber!
2 gündür aranan 16 yaşındaki Yağmur'dan acı haber!
7 Temmuz 2020 Salı - 21:10

Bayraklı'da gündem 'kesin hesap': AK Parti'den eleştiri, Başkan Sandal'dan yanıt!

Bayraklı Belediye Meclisi’nde gündem 2019 Mali Yılı Kesin Hesabı oldu. AK Partili Aktaş, kesin hesaba ilişkin eleştiriler getirirken, “Maalesef gelen gideni aratır sözü doğrulanmış ve 2018 yılı, yani Hasan Karabağ’ın son dönemine göre de başarısız olunmuştur” dedi. Başkan Sandal eleştirilere tek tek yanıt verirken, “Geçmişi özlemenize üzüldüm. Neden özlediğinizi de anlamadım. Harcamadık herhalde ondan üzüldünüz. Bizim temel davamız; israftan kaçınmak ve kul hakkı yememek” açıklamasını yaptı.

Bayraklı da gündem  kesin hesap : AK Parti den eleştiri, Başkan Sandal dan yanıt!

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR- Bayraklı Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan üçüncü oturumu Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yönetiminde gerçekleşti. Oturumda, Bayraklı Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesabı görüşüldü. AK Parti Grubu, kesin hesaba eleştirilerde bulunurken, Başkan Sandal da eleştirilere yanıt verdi. Öte yandan Kovid-19 salgını sebebiyle ilçede sunulan tüm kamu hizmetlerinin daha verimli olması için yapılacak hizmetlerde kullanılmak amacıyla kredi kullanılması ve kredi ile ilgili her türlü işlem için Belediye Başkanı Sandal’a yetki verilmesi hakkındaki madde de mecliste gündeme geldi. AK Parti ve MHP 2019 Mali Yılı Kesin Hesabına ve kredi yetkisine ret oyu verdi. Ayrıca Başkan Sandal ve AK Parti Grup Başkanvekili Aktaş arasında kredi tartışması yaşandı.

BAŞKAN SANDAL’DAN BİRLİK ÇAĞRISI

Meclis toplantısı başlamadan önce konuşma yapan Bayraklı Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Serdar Sandal, önceki oturumda yaşanan gerginliğe binaen, mecliste tüm siyasi parti gruplarına birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Bir önceki meclis oturumunda MHP Grup Başkanvekili Muhammet Şahin’in “MHP’den neden rahatsız oluyorsunuz? Aftan terör örgütleri çıkamadı diye mi?” sözleri tartışma yaratmıştı. Başkan Serdar Sandal, Şahin’e sert tepki gösterirken, CHP’li meclis üyeleri Şahin’e doğru yönelmiş, araya AK Partili meclis üyeleri girmişti. Tüm meclis üyelerine birlik çağrısı yapan Başkan Sandal, “Biz Bayraklı’yı yöneten ekibiz. Yasaların bizlere öngördüğü görevleri yapıyoruz. Bazen ufak tefek tartışmalar olsa da bu tartışmaları maksatları dışına çıkarmadan aile ortamı içinde, kendi aramızda bitirmemiz en doğrusu. Yaşanmıştır bitmiştir. Asli görevimiz Bayraklı’ya hizmet etmektir. Tüm grupların önceliği bu olmalı. Biz ağırlıklı olarak kentin ana meselelerini konuşmalıyız” dedi.

AK PARTİ VE MHP’DEN KREDİ YETKİSİ VE KESİN HESABA RET!

Plan ve Bütçe ile Hukuk Komisyonlarından oy çokluğu ile meclis gündemine gelen; ‘Kovid-19 salgını sebebiyle ilçede yurttaşlara sunulmakta olan tüm kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesi için yapılacak hizmetlerde kullanılmak amacıyla ihtiyaç duyulan 23 milyon 600 bin TL kredi kullanılması ve kredi ile ilgili her türlü işlem için Belediye Başkanı Sandal’a yetki verilmesi’ hakkındaki madde AK Parti ve MHP’nin ret oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi.

Bayraklı Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesabı’nda bütçe geliri 132 milyon 818 bin 219 lira olurken, gider ise 321 milyon 444 bin 297 lira oldu. Plan ve Bütçe Komisyonundan oy çokluğu ile meclis gündemine gelen kesin hesabın kabulüne ilişkin madde mecliste oy çokluğu ile kabul edildi. AK Parti ve MHP kesin hesaba ret oyu kullandı.

AK PARTİLİ AKTAŞ’TAN ELEŞTİRİ YAĞMURU

Bayraklı Belediyesi 2019 Yılı Mali Hesabı’na ilişkin söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş Başkan Sandal’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Aktaş şunları söyledi:  “Bayraklı Belediyesi’nin taşınmaz mallar satılıyor fakat neden tahsilatı yapılmıyor. İdari para cezaları tahsil edilmeyecekse neden kesiliyor. Tavsiyemiz odur ki bu iki kalem alacağın tahsilatına yoğunlaştırdığında belediyenin kredi ihtiyacı kalmayacağı gibi borcu da sıfırlanacaktır. Özel kalem müdürlüğü harcaması 2018 yılında 16 müdürlükten daha fazla iken 2019 yılında 17 müdürlükten fazla hale gelmiştir. Bu bütçe ile hangi hizmet, faaliyet ve görevleri yerine getirdiğini merak ediyor ve meclisimize bugün açıklanmasını istiyoruz. Sonuç olarak; Bayraklı Belediyesi’nin gelirlerinin iyi yönetilemediği için belediye bütçesini dengelemek adına, Sayın Serdar Sandal’ın zorda kalmadıkça kredi kullanmayacağız demesine rağmen pandemiyi bahane ederek ilk fırsatta krediye başvurmuştur. Bizleri turist olmakla suçlayan sayın başkanı belediyede daha fazla çalışmaya davet ediyoruz. Sayın başkanın billboardlarda, bastırılan kitapçıklarda reklamını yaptığı, 5 milyon tasarruf yaptık, 40 milyon borç ödedik, sözlerinin doğru olmadığı, bu kesin hesap tablosuyla ortaya çıkmıştır. 2018 yılın da 176 milyon 210 bin TL borçla devir alınan belediye borcu, yüzde 20,63 artırılarak 238 milyon 789 bine yükselmiştir. Üstelik bu artan borçlanmanın karşılığında seçim meydanlarında vaat edilen proje ve hizmetlerin 1 tanesi dahi gerçekleştirilmemiştir, o zaman soruyoruz neden bu borç arttı. En acı olan sonuç ta şudur ki; Cumhuriyet Halk Partili önceki dönem belediye başkanı olan Sayın Hasan Karabağ döneminde yapılan, tutarsız harcamalar, çekilen krediler ve belediyenin borçları, Sayın Serdal Sandal tarafından defalarca bu mecliste eleştirilmiş, borçlu bir belediye devraldık sözün defalarca söylenmiş olmasına rağmen, maalesef gelen gideni aratır sözünü doğrulamış ve 2018 yılı, yani Hasan Karabağ’ın son dönemine göre de başarısız olmuştur. Ödendiği bahsedilen borçlarda, geçen yılın kesin hesabında belirtilen kısa vadeli günü gelmiş ödemelerdir. Bunun dışında belediyenin borcunu azaltılacak ilave ödemeler söz konusu değildir.”

SANDAL’DAN AK PARTİ’YE TEPKİ: GEÇMİŞİ ÖZLEMENİZE ÜZÜLDÜM!

AK Partili Aktaş’ın eleştirileri üzerine açıklama yapan Başkan Serdar Sandal,  eleştirilere yanıt verdi. Sandal, “Geçmiş süreci özlemenize üzüldüm. Bilemiyorum niye özlediniz ama özlediğinize üzüldüm. Bunu yaptığımız işler, ortaya koyduğumuz icraatler gösterecek. Bunlardan biri; bir önceki dönem tahsilatın 86, bizim dönemimizde yüzde 76’ya düştüğünü ama herhangi bir sıkıntı çekmeden işleri çekip çevirdiğimizin farkındasınız. Özel kalem müdürlüğü harcamalarına gelince, ben Bayraklı kamuoyunun da bilmesini isterim; 2019 yılında 3 buçuk milyon liralık bir ödenek tahsil edilmiş, gerçekleşen 2 milyon 935 milyon lira. Bu tutarın 2 minyon 900 liralık tutarın 1 milyon 388 bini personel gideri, 116 bin lirası primler. Personel giderleri 1 milyon 505 bin lira. Yani bu paranın yarısı personele gitmiş. Geriye kalan rakamı değerlendiriyorum; Bizim dönemimiz olmayan Ocak Şubat Mart ayları toplam harcama 805 bin lira, 3 ayın harcaması. Kendi dönemimi söylüyorum; 9 aylık toplam harcama 366 milyon. Herhalde harcayamadık, onu özlediniz. Biz geldiğimizde 102 milyon borç vardı, şimdi 50 milyon kredi borcumuz var. 60 milyona yakınını kredi çekmeden ödemişiz. Var mı buna bir itiraz?” diye konuştu.

TEMEL DAVAMIZ İSRAFTAN KAÇINMAK VE KUL HAKKI YEMEMEK

AK Partili sıralardan ‘var’ sesleri gelince Başkan Sandal, “Dekontları verin arkadaşlara” dedi. Sandal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Genel borçlanma ile ilgili söylediğiniz işlemler; geçen yıl ki 175 milyon öngörülen borcumuza kıdem tazminatları dahil miydi? Hayır değil. Bizim sürecimizde niye dahil oluyor, biz kimin hangi tarihte ne şekilde emekli olacağını, bunun parasını ayırabildiğimiz bir kamu kuruluşu var mı? Bizim aldığımız o dönemki borç, kesin hesapta gözüken 175 milyonun üzerine kesin hesabın gerçekleştiği tarihten itibaren, hak edişlerle gelen fazlalarla birlikte 200 milyon civarı. Biz yaptığımız işlerde faaliyetlerimizde bir tek şeyin peşine düşüyoruz; israftan kaçınmak ve kul hakkı yememek. Temel davamız bu! Bununla ilgili bizim birimlerimizde belediyenin işleyişinde tabi ki aksaklıklar olabilir, her yerde aksaklıklar olabilir ama bilerek isteyerek bu işin içinde olanlarla ilgili gerekli yaptırımları yaparız. Faiz giderleri, ben yeni bir kredi çekmedim ki yeni bir faiz borcu oluşturayım. Geldiğimde ki kredinin faizini ödüyorum ben. Bu kredi çekildiğinde bu faiz oranları belliydi. Ama Abdullah Bey’in tahsilat oranıyla ilgili söylediği kısma katılıyorum. Ancak burada garabet var; katlamalı cezalar, tahsilat yapma gücünüzü sıfırlıyor. Katlanmış katlanmış, adam üzerinde hiçbir mal varlığı bırakmamış, hukuki olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Bu rakamlar da buradaki tahsilatın düşük olduğunu gösteriyor.”

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇABA HARCAMIYORSUNUZ!

Başkan Sandal’ın açıklamalarının ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, Sandal’a ve belediyeye eleştirilerde bulundu. Hızal, “Siz diyorsunuz ki biz Bayraklı Belediyesi’ni borçlu aldık, geldiğimizde geçmişte birtakım israflar yapılıyordu. Bizim eleştirdiğimiz konu yönetim anlayışı. Bu sizin meselelere bakış açınız 1990’lı yıllarda yoğundu, geçmişte enkaz edebiyatı vardı. CHP’li bir belediye başkanı başka bir CHP’li başkandan belediyeyi devraldığında enkaz edebiyatı ile karşılaşıyoruz bu çok ilginç. Diyorsunuz ki gelirlerimizde azalma oldu, tüm dünyada finansal daralma yaşandı, bu Bayraklı Belediyesi’ne has bir sorun değil. Geçen yıl net gelir 193 milyon civarındaydı bu sene 1 milyon azalma olmuş. Geçen yıl net giderlere göre bu yıl giderlerde 38 milyon artış olmuş ama bir önceki yıla göre bütçe açığı 14 milyon artmış. Sizin iddianız kaynakları doğru kullandık problemleri giderdik. Ama sizin rutin yapmanız gereken temizlik işinde bile vatandaşın hoşnutluk oranı yüzde 58’lere düşmüş. Fen işlerinin yapması gereken sizin tahmin ettiğiniz 44 milyon iken, 23 milyon harcanmış. Biz diyoruz ki; Neden gereksiz ve anlamsız borçlanıyorsunuz? Bunları Bayraklı’nın sorunları için kullanmış olsaydınız bugün bu konuşmayı yapmayacaktık. Kredi almadınız ama alacaksınız, biz maydanozları görüyoruz ama sizin yatırımlarınızı göremiyoruz. Rakamlar ortada, gelirlerde azalma, giderlerde artma var. Siz bizi turist olarak görüyorsunuz ama biz Bayraklı’nın turistleri değiliz, Bayraklı halkının oylarıyla gelmiş onların haklarını savunan meclis üyeleriyiz. Her gün sizin gibi vatandaşların içindeyiz. Siz kulaklarınızı tıkamışsınız, Bayraklı’nın sorunlarını görmüyorsunuz. Bu nedenle hem faaliyet raporunda, hem kesin hesap rakamlarında 1 yıllık süreç içerisinde bu sorunların ortadan kaldırılması için hiçbir çaba ortaya koymuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ÖNGÖRÜLEN YATIRIMLAR YAPILACAKTIR

Hızal’ın eleştirilerinin ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Cindi Can Polat, “Arkadaşımız sermaye giderlerinin 2019 bütçesinde öngördüğümüz şeklinde gerçekleşmediğini ifade etti ancak orada bunun sebebi 2019 yılı bütçesi içerisinde öngörülen 30 milyonluk borçlanmadan kaynaklı. Bu borçlanma yapılmamasından dolayı.  2019 yılında evet CHP’li yerel yönetim vardı, başkan değişti CHP’li idare devam ediyor. Ama bu ilk yılı başkanın belediyeyi tanıma yılı olarak değerlendirmek gerekiyor. Bundan sonraki süreçte bu öngörülen yatırımlar yapılacaktır” dedi.

SANDAL VE AKTAŞ ARASINDA ‘KREDİ’ TARTIŞMASI

AK Parti Grup Başkanvekili Aktaş tekrar söz alarak, kredi yetkisi alınmasını eleştirdi. AK Partili Aktaş ve Başkan Sandal arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Aktaş’ın ‘borçları ödedik diyorsunuz ama belediyeyi daha çok borçlandırıyorsunuz’ sözleri üzerine Başkan Sandal, “Türkiye’deki belediyelerden bu süreçte kredi çekmeyen kaç belediye biliyorsunuz? Biri Bayraklı Belediyesi! Senin cebinde şu an kredi kartı var mı?” dedi.

Aktaş ise ‘Var’ yanıtını verdi. Sandal da, “Niye ihtiyaç duyuyorsun, taşıyorsun o zaman? Para olmadığı zaman sıkıştığında hesabı ödemek için değil mi?” sorusunu yöneltince Aktaş, “O dediğiniz tutarsız harcamalarla ilgili” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Başkan Sandal, “102 milyon borcun 60 milyonunu ödemiş miyiz ödememiş miyiz? Ödemişiz. Yeni kredi çekmiş miyiz çekmemişiz miyiz? Çekmemişiz” dedi.

Aktaş da, “Ama çekeceksiniz. Kredi meclisten geçti, çekilme kararı alındı, istediğinizde çekebilirsiniz” cevabını verdi. Aktaş’ın açıklamalarına sinirlenen Başkan Sandal, “Nasıl bir hayal dünyan var? Biz bunu çekmedik, çekmek için istemedik. Tedbir amaçlı yetki alıyoruz” dedi.

Aktaş ise ‘Bunu belediyenin bütçesini denkleştirmek için alacaksınız” açıklamasında bulundu. Aktaş’ın açıklamalarına tepki gösteren Sandal, “Bir önceki mecliste istediğimiz 30 milyon yetkiyi neden kullanmadık o zaman! 30 milyonu çekmedik de 23 milyona ihtiyacımız mı var! Biz bu yetkiyi tedbir amaçlı alıyoruz” diye konuştu.  

 
Başkan Tugay’dan ‘Srebrenitsa’ mesajı
 
Asker uğurlama törenlerine ilişkin kısıtlama
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Cemal 7 Temmuz 2020 Salı 22:17

Bu ne sakal Allah aşkına yakısıyormu, sen bir kere örnek ol. Hiç yakışmıyor böyle sakal.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Tugay’dan ‘Srebrenitsa’ mesajı
Karşıyaka Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı 3. Birleşimi, ...
Büyükşehir'in eli Manisa'daki üreticilere uzandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Manisa Alaşehir’de Tariş Üzüm Tarım Satış ...
Konaklı kadınlar üreterek güçlenecek
Konak Belediyesi, kadınların güçlendirilmesi, ekonomik yaşamda daha çok ...
 
CHP'li Başkan bıçak altına yattı: Dönüşü 1 ayı bulacak!
Yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle sabah saatlerinde DEÜ Hastanesi’nde ...
Karşıyaka Belediyesi'nden 'tartışmalı TOKİ satışı'nda yargı sinyali!
TOKİ tarafından halkın kullanımı için ayrılmış Mavişehir bölgesinde bulunan ...
Karşıyaka’da can dostlara yerinde tedavi
Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kedi ve köpeklerin ...
 
İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı hazır
İzmir Büyükşehir Belediyesi, pek çok dünya kentinde olduğu gibi İzmir’de ...
Bayraklı'da yan yatan bina onayın ardından yıkılacak
Bayraklı’da yan yattığı tespit edilerek, Şubat ayında tahliye edilen bina, ...
Genç İzmir için harekete geçme zamanı!
Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi, normalleşme süreciyle kapılarını ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Öldüler ve gittiler...
Dr. Tuncay Filiz
Bayramda et tüketirken gut krizine dikkat!
Taha Okan
CHP Baykal’ın hatırına tarihi fırsatı kaçırmamalı!
İlker Ağın
Yem ithal edilsin!
Sercan Avcı
Cumhur İttifakı'nda sürpriz Büyükşehir Adayı
Seray Akın Ürkmez
Sağlığımızın kadın savaşçıları
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri