POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Son 24 saattte 214 can kaybı, 29 bin 240 yeni vaka
Son 24 saattte 214 can kaybı, 29 bin 240 yeni vaka
MHP'den bedelli askerlikte düzenleme talebi
MHP'den bedelli askerlikte düzenleme talebi
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Taksiciler için 12 kural
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Taksiciler için 12 kural
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu!
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu!
14 Eylül 2020 Pazartesi - 18:31

Büyükşehir'de 'Purçu' tartışması... Soyer'den 'kişisel hesaplaşma' çıkışı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı birinci meclis oturumunda, geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında yaşanan gerginlik, AK Parti’nin salonu terk etmesi ve Başkan Soyer’in ‘demokrasi bol geliyor’ çıkışı gündeme geldi. Meclis'te ayrıca CHP ve AK Parti arasında Selçuk'taki konut projesi üzerinden 'Özcan Purçu' tartışması yaşandı. Meclis sonunda gerginlik yaşanırken, Soyer'den 'kişisel hesaplaşma' çıkışı geldi.

Büyükşehir de  Purçu  tartışması... Soyer den  kişisel hesaplaşma  çıkışı!

Mehmet İŞLER/GERÇEKİZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Mustafa Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti.

Toplantı, pandemi sürecinde vakaların yeniden tırmanışa geçmesinden dolayı tedbirler kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak Kültürpark 1 Nolu Hol’de yapıldı. Oturuma AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de katıldı.

BİZE DEMOKRASİ ÖLÇÜTÜ BİÇİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal toplantı açılışında konuşma yaptı. Önceki oturumda yaşanan gerginlik sonrasında gurubunun salonu terk etmesine değinen Hızal açıklamalar yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in, ‘Demokrasi bazılarına bol geliyor’ ifadesine atıfta bulunan Hızal, “Bir önceki meclis oturumunda yaşanan mevzularla ilgili söz aldım. Biz AK Parti Grubu olarak tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla İzmir için bir mücadele verdiğimizi düşünüyoruz. Her zaman şunu söyledik; İzmirlinin tercihlerine dün olduğu gibi bugün de önem verdik. İzmirli vatandaşların seçimde ortaya koymuş olduğu irade bizim için önemli. 31 Mart seçimlerinde siz iktidar oldunuz biz Cumhur İttifakı olarak muhalefet görevini üstlendik. İlk oturumda şunu söyledik; İzmirlinin lehine olduğunu düşündüğümüz her konuda yanınızda olacağımızı söyledik. Ama İzmirlinin aleyhine gördüğümüz her noktada muhalefetimizi yapacağımızı söyledik. Herhalde 2 bine yakın konu görüştük ve yüzde 90’ı oy birliğiyle geçti. Ama su, ulaşıma zamma karşı çıktık. İZTAV’a para aktarım yöntemine karşı çıktık. Yıllar önce alınan arsanın satışına karşı çıktık. Bunları İzmirliler adına yaptık, yine yapacağız. İtirazlarımızı sizler de kabuk ettiniz, bazılarını durdurdunuz. Biz İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde AK Parti Grubu olarak hiç kimseye had bildirmedik. Ama kimsenin de bize had bildirmek gibi bir düşünceye sahip olmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu mecliste demokrasi dersi verme durumunda olmadık. Demokrasi ölçütü biçmedik. Aynı şekilde bize de demokrasi ölçütü biçilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu meclis Türkiye için örnek bir meclistir. Bunu siz de biz de dile getirdik. Bundan sonraki süreçte aynı örnek tavrımızı sürdüreceğimize ben inanıyorum. Bu süreçte demokrasi noktasına çıkmamamız gerekiyor. Yine İzmir için çalışacağız. Meclis toplantısında öyle bir görüntü verildiği için üzgünüz” dedi.

DEMOKRAT OLMAK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR, ZORDUR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise, “Aslında bir mecliste olduğumuzu biliyoruz. Bu meclisin demokrasinin yaşandığı yer olduğunu biliyoruz. İzmir halkının oylarıyla buraya geldik. Onların sorunlarına çözüm getirmek üzere görev yapıyoruz. Bu çok açık… Bu salonda bulunan tüm meclis üyelerinin bu idrakle hareket ediyor olmaları önemlidir, değerlidir ve takdire şayandır. Burada asıl olan demokrasiyi kurallarıyla işletebilmektir. Seçilmiş olanın böyle bir ağır bir sorumluluğu da vardır. Bütün davranışlarımızı bu temel prensip üzerinden düzenlemeliyiz. Demokrat olmak kolay bir şey değildir, zordur. Çünkü demokrat olmak karşındaki farklı düşünenlere tahammül etmektir. Özgür Bey üzüntülerini dile getiriyorsa biz CHP olarak memnuniyet duyuyoruz. Burada bir İzmir Meclisi vardır” diye konuştu.

DEMOKRASİ EĞER KURALLARA UYMUYORSANIZ HERKESE BOL GELİR
Başkan Soyer de açıklamalar yaptı ve “O toplantının sonunda, ‘demokrasi bazılarına bol geliyor’ ifadesini kullandım. Bu doğru bir ifade değil. Demokrasi eğer kurallara uymuyorsanız herkese bol gelir. Demokrasi kurallarıyla var olan bir yaşam biçimidir. Bundan sonra kurallara daha fazla riayet edeceğiz, esnetmeye çalışmayacağız. Ben de Özgür Bey gibi o toplantın terk edilmesinden büyük üzüntü duydum. Bu doğru değil. Umarım bu tabloları yaşamayız” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Kemal Sevinç de, “Kararlarımızı alalım, İzmir’e hizmet edelim. Her iki sözcüye de teşekkür ediyorum” derken Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Selahattin Şahin ise, “İzmirli bizi hizmet etmek için seçti. İktidarı ve muhalefetiyle bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Tüm meclis üyelerimiz birbirimizle derdimiz yok. Hepimizin derdi İzmir” açıklamasına imza attı.

SELÇUK’TA KURULMAK İSTENEN ROMAN MAHALLESİ GÜNDEMDE!
Oturumda ayrıca Selçuk’ta Belevi Mahallesi, Cibe mevkiinde bir parselde konut yapılmak istenmesi gündeme geldi. Kamuoyunda Roman vatandaşlar için konut yapılacağı tartışmalar yaşanmıştı. Tarım alanı olan arazi için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş alınması maddesi oylandı. AK Parti karara karşı çıktı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Hızal, “İzmir Büyükşehir Belediyesi imar konularında aldığı kararlarda bir takım çelişkiler ortaya çıkıyor. Selçuk Belevi Mahallesi’nde bir karar alınmaya çalışılıyor. Aslında karar alınmaya çalışılıyor ama kamuoyu baskılarından da çekiniliyor. Bu konu 7-8 ay önce komisyonumuza gelmişti. Ortada bir değişiklik var ise ya geçirelim ya da reddedelim. Gerçekten merakla soruyorum; 100 binlik planlarda tarım arazisi olarak görülen bir alanda bir İzmirli hemşehrimiz gelse, ‘benim kalacak yerim yok ve burada konut ihtiyacımı gideceğim’ dese İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği cevap nedir? Reddedilir! Çünkü tarım arazisi. Şimdi ne yapıyor belediye? Büyükşehir Belediyesi, ‘Burası tarım arazisi ama biz burayı değiştirmek istiyoruz, bir takım kamuoyu baskıları var, bunlardan da çekiniyor, topu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na nasıl atarız?’ diyor. Tam olarak bunu görüyoruz. Bugüne kadar hiç olmamış şekilde bu bakanlığa gönderiliyor” dedi.

CHP’Lİ PURÇU VAR DİYE BÖYLE BİR KARAR ALINIYOR
Hızal ayrıca, “Bu işte CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu olduğu için böyle bir uygulama yapılıyor. Bu ne objektifliğe ne demokrasiye ne hukuk kurallarına uyar. Kişiye göre, kuruma göre, belediyelere göre bir karar alırsak o zaman aldığımız tüm kararlarda ciddi sorunlar yaşarız. Bunun yanında Özcan Purçu olmasaydı bu karar bu şekilde verilmeyecekti. Çok net ifade ediyorum. Meselenin sosyolojik boyutunu tartışmıyorum, o başka bir şey. Bu kararın bu şekilde bakanlığa gönderilmesi ne hukuk kuralarına ne teamüllere uyuyor! Biz vatandaş için nasıl karar veriyorsak şu anda böyle karar vermek zorundayız. Muhalefet şerhimiz aslında bu. Özcan Purçu olduğu ve sübjektif bir karar alındığı için karşıyız” diye konuştu.

SELÇUK KAYMAKAMLIĞI’NIN VERMİŞ OLDUĞU ‘KAMU YARARI VARDIR, YAPILABİLİR’ KARARI VAR
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Evet Özcan Purçu CHP İzmir Milletvekilidir. Selçuk aynı zamanda CHP’li bir belediye tarafından yönetilmektedir. İki tarafı da ayırma konusunda bir durum yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na topu atmakla suçlanıyoruz. AK Parti’nin yönetildiği bir ülkede bakanlık bizde değil. 1/100 binlik planları zaten bakanlık yapıyor. Yine bakanlık isterse geçiriyor. Onlar karar veriyor. Burada tarım alanına konut yapılması konusunda Selçuk Kaymakamlığı’nın vermiş olduğu ‘kamu yararı vardır, yapılabilir’ kararı var. Bizim imar komisyonumuz bu konuyu değerlendirdi. Yetki sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. CHP’li vekilleri ve başkanları yıpratmak istemek çok yakışık alan bir durum değil” dedi.

YA KARAR ALINMAMASI YA DA REDDEDİLMESİ GEREKİYOR
İYİ Partili Kemal Sevinç, “Burada hassas bir durum var. Kamu yararı diye bir durum gelince belediyemize, üst ölçekli planlarımız da bakanlık tarafından yapılınca, belediye bir ters bir karar alsa sıkıntı olur. Özgür Bey’in üslup konusunda itirazları var. İlgili mercilere denilse sıkıntı olmayacak.  Yoksa bunun özünde bunun ilgili mercilere geri gitmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.  

Hızal bir kez daha söz aldı ve “Ya karar alınmaması ya da reddedilmesi gerekiyor. Bugüne kadar tarım alanı bu şekilde önümüze geldiyse reddettik. İtirazımı ilgili mercilerle ilgili bir durum değil” dedi.

BURADA BAKANIN İMZASI VAR, BUNU YOK SAYAMAYIZ!
İmar Komisyonu Başkanı CHP’li Erhan Uzunoğlu, “Özgür Bey’in anlattığı bir bakış açısıyla bakıp bambaşka değerlendirme yapılabilir. Süreç valilikle başlıyor. İzmir Valiliği, Roman vatandaşların yaşadıkları koşullarına bakarak sosyolojik şartlarının düzeltmek amacıyla süreç başlatıyor. Dilekçe var. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geliyor. Roman vatandaşların durumunun düzeltilmesiyle ilgili bir durum var. Bu bölge üst ölçekli planlarda tarım alanı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 1/25 binlik plan yapıyor. Burada da tarım alanı. Biz gelen başvuruyu değerlendirdik. Komisyon oy birliğiyle karar veriyor. Bunu 1/100 binlik planların uyumuna bakılıyor. Kamu yararı kararı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletiliyor. Burada bakanın imzası var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı veremsine yol açan belge budur. Bunu yok sayamayız” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU’YA 28 BİN LİRA PARA CEZASI YAZILDI
AK Partili Meclis Üyesi Sema Yeşilçimen, “Burası narenciye bahçelerinin olduğu bir yer. Burada mülkiyet olarak sorunlar çözülmüş değil. Biz bu uygulamadan kesinlikle vazgeçilmesini diliyoruz. Daha imarlı ve daha konutların olacağı bir yer bulunabilir. Bu vatandaşlarımızı dışlamış oluyoruz. Selçuk Belediyesi bulundukları yerdeki çadırları mühürledi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’ya 28 bin lira para cezası yazıldı. Siyaset yapıp topu o yaptı durumuna getirmek istemiyorum. Selçuk’un en değerli arazilerinin yok edilmesine karşı çıkacağız” açıklamasında bulundu.

BAKANIMIZIN İMZASINA BAKMIYORUZ
AK Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız da, “Biz bakandan imzalı yazı gelip gelmediğine bakmıyoruz. Bugüne kadar hangi kararda bakanlıktan görüş aldık. Bunu reddedelim, gerçekten kamu yararı varsa yine bakanlık karar alır. Dava açarsınız, açmazsınız, onu siz bilirsiniz. Biz duruş ortaya koyuyoruz. Bakanımızın imzası olsa bile bu noktadayız” dedi.

TAMAMEN HUKUKSUZ BİR KARAR
AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Doğrudur, kamu yararı vardır. Burada aslında plan da yok. Bunun ilgili müdürlüğe geri gönderilmesi lazım. Dosyada herhangi bir şey yok. Tamamen hukuksuz bir şey... Böyle bir gündem olmaması lazım… Bize havale edilmemesi lazım” açıklamasını yaptı.

YAPILACAK EN DOĞRU İŞ BAKANLIĞA GÖNDERMEKTİR
Başkan Soyer de, “Ben 17 aydır ilk kez bir olay neticesinde valiliğin ‘kamu yararı’ kararının meclise geldiğini duydum. Mülkiyet meselesi çözüldükten sonra konunun değerlendirilmesi gerekiyordu. Gelen evraklar mülkiyet meselesinin çözüldüğünü gösteriyor. Gelen evraklar valiliğin kamu yararı aldığını gösteriyor. Burada meclisin yapacağı en doğru iş bunu bakanlığa gönderip onların karar almasını beklemektir” dedi.

Oylama yapıldı. Karar AK Parti’nin reddine karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

NARLIDERE’DEKİ KAMULAŞTIRMA İÇİN AK PARTİ VE CHP KARŞI KARŞIYA!
Narlıdere’de bir arazinin kamulaştırılmasından dolayı belediyenin 2 buçuk milyonluk bir tutarla karşılaştığını söyleyen AK Partili Hızal, yeşil alanın ticari alana dönüştüğünü ifade etti. Tepkilerini dile getiren Hızal’a, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin cevap verdi. Başkan Engin, “Konuştuklarını siyasi olarak normal buluyorum ama bir İzmirli olarak abartılı ve haksız görüyorum.  Söz konusu parsel yaklaşık 20 yıl önce belediye hizmet alanı. Burası yeşil alan değilmiş. Ticari alana da dönüşmüyor. Bunu bir çarpıtma konusu yapmamak lazım” diye konuştu. Konak Belediye Başkanı ve Narlıdere Belediyesi’nin eski Başkanı Abdül Batur da teknik bilgilendirme yaptı. Başkan Batur, “Bu alan benim belediye başkanı olduğum 2001 yılında gündeme gelmişti. Geçmişte belediye hizmet alanları o alan içindeki vatandaşa hisse verilebiliyordu. Tek kişi varsa tapusu özek mülkiyet olarak kalıyordu. Sonrasında biz dava açtık. Meclis kararı var, vatandaşın imzası var, o dava nasıl kazanıldı bilmiyorum. Tüm belediye başkanları geçmişte yapılan değişikliklerden etkileniyoruz. Burada yapılan Narlıdere Belediyesi’nin kamulaştırma neticesinde bir durum çıktı. Burası yeşil alanı değildir. Belediye hizmet alanıydı. Biz park yaptık, rezidans yapmadık. Yapılan çalışma doğrudur. Geçmişte görev yapmış biri olarak destek veriyorum” ifadelerini kullandı.

BU MECLİSTE KİŞİSEL HESAPLAŞMALAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİM!
Dilek ve temenniler bölümünde ortam bir anda gerildi. Meclis üyelerinin söz sınırlaması üzerinden AK Parti ve CHP karşı karşıya geldi. AK Partililer itirazlarını dile getirdi. Başkan Vekili CHP’li Mustafa Özuslu konuşurken AK Partili sıralardan müdahaleler geldi.

Özuslu, "Siz istediğimiz kadar konuşuruz diyorsunuz” çıkışında bulununca AK Partililer, “Öyle bir şey istemiyoruz, tutanaklara bakın” dedi.

Başkan Soyer de oturumda sessizliği sağlamak için sert bir çıkış yaptı. Başkan Soyer, “Kimse kimsenin sözünü kesmesin. Siz söz kesemezsiniz” diye konuştu. AK Partili Özgür Hızal da, “Sesinizi yükseltmeyin. Sizin karşınızda öğrenciniz yok” cevabını verdi. Başkan Soyer de, “Ben de sizin öğrenciniz değilim” dedi.  

Bunların sonrasında CHP’li Özuslu, “Ben her lafa cevap veririm. Benimle yarışamazsınız. AK Partili Hüsnü Boztepe, ‘her maddede söz alırım’ diyor. Yani kilitlerim bu meclisi diyor. Olmaz! Bu işi keyfiyete bindirirsek bu iş olmaz. Aynı konular bazı şahsiyetler tarafından dile getiriliyor. Başkanımız haksız itham ediliyor. Sizler İzmir halkına karşı sorumluysanız biz de sorumluyuz. Başkanımızın morali bozuluyor. Bu İzmir halkını da etkiliyor. Demokratik bir mecliste söz hakkınızı sonuna kadar kullanacaksınız. Aynı düşünmek zorunda değiliz. Demokrasi sonunda tecelli edecek. Bu mecliste kimse birbirinin düşmanı değildir” diye konuştu.  

Başkan Soyer de, “Herkesin özgeçmişi referansıdır. Bu özgeçmişler üzerinden siyaset yapmak bu meclisin işi değildir. Olabilir. Geçmişte başka siyasi partiden olabilirsiniz, şimdi başka partide olabilirsiniz. Burada sürekli kişiler üzerinden saldırı yaparak, incitici şeyler söyleyerek, siyaset yapmak, söz almak bu meclise yakışmıyor. Üzüldüğüm şey budur. Varsa elinizde bir şey verirsiniz, ispat edersiniz, nasıl batırmış, birini mi zenginleştirmiş, kime satmış! Bu salonda kişilere özgeçmişler üzerinden siyaset yapılmasına izin vermeyeceğim. Bunu isteyen istediği mecrada tartışsın. Biz burada Beydağ’ın, Ödemiş’in meselesini konuşuruz. Sabrımız da var. Demokrasi budur. Her toplantı ‘batırdı’ diyorlar. Kamerayla gidiyorlar vatandaşa soruyorlar. Bu nedir? Bundan sonra bu tür kişisel hesaplaşmalara, kişisel özgeçmişler üzerinden siyaset yapılmasına izin vermeyeceğim. Onun dışında demokrasiyi sonuna kadar genişleterek devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 
Kent Konseyi Meclis'e girdi!
 
Göztepe'den kaleye Avrupa'dan transfer
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kent Konseyi Meclis'e girdi!
İzmir Kent Konseyi ilk kez alınan kararla Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ...
Başkan Soyer'den 'Ahilik Haftası' mesajları
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ahilik Haftası nedeniyle esnaf ...
Çeşme'de kaçak bina operasyonu!
İzmir'in Çeşme ilçesinde deniz kenarı ve sit alanına inşa edilen kaçak ...
 
Üçkuyular'a nefes aldıracak proje: Hem aktarma merkezi hem otopark
İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular'a nefes aldıracak aktarma merkezi ...
Büyükşehir’den ilçelerle ortak protokol: İlk adres Seferihisar!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinde arızalı durumda olan ...
Bayraklı'da 185 ailenin ev eşyası yenilendi
Bayraklı Belediyesi, bu kapsamda, yardımsever vatandaşların desteğiyle ...
 
Büyükşehir'den sağlıkçılar için ücretsiz otopark hizmetine devam kararı
İzmir Büyükşehir Belediyesi sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu ulaşım ...
Bornova’da bağ bozumu bereketi
Bornova Belediyesi’nin Çamiçi Mahallesi’ndeki 5 dönümlük Bornova Misket ...
Buca’da 5 bin aileye temizlik paketi
Buca Belediyesi, koronavirüs sürecinde evlerdeki hijyen koşullarının sağlanmasına ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Yeniden sarsılmışlar ve dayanışma
Dr. Tuncay Filiz
Guatr
Sercan Avcı
Bir danışma kurulu anatomisi!
Taha Okan
Millet İttifakı'nın adayını 'BTP' belirlemelidir  
İlker Ağın
Bir 'yatırım' hikayesi...
Seray Akın Ürkmez
Sağlığımızın kadın savaşçıları
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri