POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Mezarlıkta toprağa gömülmüş canlı bebek bulundu!
Mezarlıkta toprağa gömülmüş canlı bebek bulundu!
MEB'den Alevi öğrencilere sorgu iddiasına soruşturma!
MEB'den Alevi öğrencilere sorgu iddiasına soruşturma!
'Alevi-Sünni gibi bir ayrımı asla kabul etmiyoruz'
"Alevi-Sünni gibi bir ayrımı asla kabul etmiyoruz"
Erdoğan'dan ABD'ye: Farklı konumda olmamız gerekir
Erdoğan'dan ABD'ye: Farklı konumda olmamız gerekir
18 Eylül 2020 Cuma - 19:34

Büyükşehir'de gündem ulaşım: O öneriye ret ve çarpıcı 'ESHOT' çıkışı!

AK Parti, mecliste geçtiğimiz 1 Eylül’de uygulamaya giren 120 dakika ulaşım sisteminde değişiklik önerdi. İlk aktarmanın ücretsiz olmasını kapsayan madde reddedildi. Oturumu yöneten CHP’li Özuslu, “Aylık ortalama 46 milyon TL’lik zararla götürüyor ESHOT. 90 dakika tabii ki kaldırılmadı. 90 dakikadaki ücretsiz binişlere 50’şer kuruş ilave edilerek süre 120 dakikaya çevrildi. Bunun vatandaşa yansımasını yaşayarak göreceğiz” dedi.  

Büyükşehir de gündem ulaşım: O öneriye ret ve çarpıcı  ESHOT  çıkışı!

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Başkan Vekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Pandemi vakalarındaki artış nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyulan toplantı Kültürpark 1 Nolu Hol’de yapıldı.

Oturumu yöneten Başkan Vekili Özuslu, gündem dışı bölümde konuşma yapmak isteyen meclis üyelerinin yazılı talepte bulunması gerektiğini duyurdu. Bunun üzerine AK Parti’den eleştiri geldi.

Oturumda ayrıca gündemin madde numaraları üzerinden oylanmasına AK Parti karşı çıktı. AK Partililer meclis maddelerinin tek tek okunarak oylanması önerisinde bulundu. Karar reddedildi. Bunun üzerine tartışma alevlendi. Başkan Vekili Özuslu meclise 10 dakika ara verdi. Daha sonra toplantı devam etti.

Öte yandan AK Parti Grubu 120 dakikalık yeni ulaşım sisteminde ilk aktarmanın ücretsiz olması önerisinde bulundu. Teklif reddedilirken Özuslu, “Aylık ortalama 46 milyon TL’lik zararla götürüyor ESHOT. 90 dakika tabii ki kaldırılmadı. 90 dakikadaki ücretsiz binişlere 50’şer kuruş ilave edilerek süre 120 dakikaya çevrildi. Bunun vatandaşa yansımasını yaşayarak göreceğiz” diye konuştu.

Özuslu, Bayraklı Belediyesi'nden 14 Ekim'deki oturumun Smyrna Meydanı'nda yapılması için teklif geldiğini duyurdu. 

BU MECLİS 150 YILDIR TEAMÜLLERLE BUGÜNE GELMİŞ VE İLELEBET DEVAM EDECEKTİR
AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Bu meclis 150 yıldır teamüllerle bugüne gelmiş ve ilelebet devam edecektir. Bugüne kadar hiç uygulanmamış bir durumdan bahsediyorsunuz. Gündem dışı konuşmalarıyla ilgili yazılı başvuru meselesinden bahsediyorsunuz. Sayın Tunç Soyer bir gün ‘her zaman yasa kuralları hukuki olmayabilir’ diye bir ifade kullanmıştı. Bir hukukçu olarak bunun doğru olduğunu söylemiştim. Yönetmelikler meclisin yönetilmesi noktasında bir ışık. Bunun bizler de farkındayız. Bizler burada dönem dönem inisiyatif kullanarak meclisin çok daha bir noktaya gelmesi durumunda adımlar atmışızdır. Önümüze bir gündem geliyor. Siz böyle bir şeyi ortaya koyarsanız demokratik tavırdan uzaklaşmış olursunuz. Bu doğru değil. Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde nasıl bir yöntem olduysa aynısının devamını istiyoruz. Birkaç dakikalık süre aşımı bu mecliste olabilir. Çünkü İzmir’in sorunlarını konuşuyoruz. Bir vizyon ortaya koyuyoruz; gelin hep birlikte bu kenti dünya kenti yapalım. Bu meclisi iş yapamaz hale getirmeyi hiç  istemedik. Her zaman meclisin önünü açmak çabasını gösterdik. Aldığımız kararlarda bu görünüyor. Teamüller neyi gerektiriyorsa devam edilmesini diliyoruz” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Bazen seviye çok aşağıya düşüyor. Biz buna izin vermek istemiyoruz. Biz bakanlığın çıkardığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis çalışma yönetmeliğinin uygulanmasını istiyoruz. Meclis ve kent halkına saygımız gereği bunu istiyoruz” açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, “Meclis iç tüzüğü gereği yazılı önerge istiyorsunuz. Bugün eskisi gibi devam ettirelim sonra meclis gündemine koyalım” dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, “Süreyi aşan arkadaşlar olursa onları ikaz edelim. Meclisin tamamı niye bundan etkilensin?” diye konuştu. Şahin ayrıca eski yönteme devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

BUGÜNE KADAR UYGULANMADI AMA UYGULANMAYACAĞI ANLAMINA GELMEZ
Özuslu da, “Bu meclisi yönetme yetkisinde kişiler olarak bizim ilgili yönetmeliklere tabi olduğumuz tartışılmaz. Bunun dışında bir mütalaada ve uygulamada bulunmak, bu meclisin sağlıklı yönetilmesi açısından mümkün değil. Bir yönetmelik olmak zorunda… İzmir’i ilgilendiren gündem konularında farklı konular hiçbir kısıtlamaya maruz bırakılmadan getirildi. Tutanaklar orada. Eleştiriler oluyor. Meclis aslında işlevini yerine getiriyor, bunda sıkıntı yok. 176 kişilik bir meclisten bahsediyoruz. Gündem dışı bölüm yönetmelikle düzenlenmiş. Şimdiye kadar bununla ilgili yönetmeliğin gerektirdiği yazılı talep alma şeklindeki kural uygulanmadı. Ama bu uygulanamayacak anlamına gelmez. Meclis başkanı olarak bu benim hakkım. Bunu bu mecliste uygulayacağım, vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

SAVCILAR HAREKETE GEÇSİN O ZAMAN!
AK Partili Hızal bir kez daha söz aldı ve “Bu mecliste hiçbir zaman seviye düşmedi. Bu mecliste zaman zaman kızdık,sinirlendik ama seviyeyi düşürmedik. Hiçbir partinin meclis üyeleri bu meclisin seviyesini düşürmedi. Bu aldığınız kararla görüşüyor ki o zaman biz suç işledik. Savcılar harekete geçsin o zaman! Böyle mi diyelim? Biz bir suç işlemedik. Demokratik tavrımız neyse onu yaptık. Siz de onu yaptınız. 150 yıllık mecliste İzmir’e yapılacak en büyük haksızlığı yapıyorsunuz. Kimi arkadaşımız şiir okuyabilir, şarkı söyleyebilir, kimi arkadaşımız özel günlerle ilgili kutlama yapabilir. Bu kenti tartışıyoruz. Sayın Tunç Soyer’i konuşuyoruz, tartışıyoruz, eleştiriyoruz, geçmişini konuşuyoruz. Bir arkadaşımız çıkıp hükümeti eleştirebilir. Bunlar olacaktır” açıklamasında bulundu.  

BAŞKANIMIZIN ÖZGEÇMİŞİNİ KONUŞMAYALIM
CHP’li Kökkılınç da, “Demokratik kuralların ne olduğunu biliyoruz. Samimiyetle yaklaşmak, hukuk kurallarına uymak çok önemli… Biz muhalefetteyiz ama İzmir’de iktidardayız. Kişilere göre hareket etmek doğru değil. Biz İzmir’i konuşalım. Belediye başkanımızın özgeçmişini, özel hayatını konuşmayalım” dedi.

MADDE NUMARALARI ÜZERİNDEN OYLAMA TARTIŞMA ÇIKARDI, MECLİSE 10 DAKİKA ARA VERİLDİ!
Tekrar söz alan Özuslu, “Bu mecliste yapılanlardan suç çıkmaz. Nezaketsizlikler olabilir. Meclisin doğal halleri var. Tabii ki her meclis üyesi ilçesinin taleplerini sorunlarını dile getirebilir. Olaya böyle bakmamız lazım” diye konuştu.

Özuslu gündemin madde numaraları üzerinden yapılması için oylama yaptı. AK Parti karara karşı çıktı. AK Parti maddelerin tek tek okunarak tartışılmasını önerdi. Özuslu bunun üzerine öneriyi oylamaya açtı. Oy çoğunluğuyla maddelerin numaralar üzerinden masaya yatırılması kararlaştırıldı. Önerisi reddedilen AK Parti Grubu karara tepki gösterdi.

Hızal söz aldı, “Çoğunluk bizde, istediğimiz kararı alırız diyorsanız o zaman bu meclisi hiç yapmayalım, zaman kaybetmeyelim. Bir yandan yasadan, demokrasiden bahsedeceksiniz bir yandan bizim teklifimizi oy çokluğuyla reddedeceksiniz. Yönetmeliğin hangi maddesinde var? Yok! Yönetmelik, ‘madde halinde okunur ve görüşmeye açılır’ der. Yasayı, yönetmeliği ben de biliyorum” dedi.  

Özuslu ise, “İşimize geldiği zaman başka işimize gelmediğimiz zaman başka! Mecliste bugüne kadar madde başlıklarıyla oylayarak yapmadık mı? ben bu önerileri oylamak zorundayım. Bunu yaptık” diye konuştu.

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe yerinden kalkarak, “Bu oylamayı yapamazsın” çıkışında bulundu. Özuslu, “Sen sus, öyle bir şey yok” diye sert çıkıştı.  

Özuslu sözlerini sürdürdü ve “Bunun usul hatası olduğunu söylüyorsanız gereğini yaparsınız. Ben bunun usul hatası olmadığını söylüyorum. O zaman bir buçuk yıldır niye böyle yapıyoruz? Hukukçu olan arkadaşımız bu yorumu yapıyor” dedi.

Bu sözler üzerine Hızal sinirlendi ve “Hukuk dersini bana hiçbir arkadaşımız veremez. Çok iyi bir hukukçuyum ve çok iyi bir demokratım” diye konuştu.

ARADAN SONRA AK PARTİ FİKİR DEĞİŞTİRDİ!
Tartışmaların alevlenmesi üzerine Özuslu meclise 10 dakika ara verdi.  CHP ve AK Parti grupları kendi aralarında istişarede bulundu. Daha sonra meclis kaldığı yerden devam etti.

Özuslu, “Oy birliği olmadığı zaman sıkıntılar yaşayabiliriz. O gözüküyor. Ara vermenin böyle bir faydası var. Keşke daha önceki meclislerde bunu yapabilseydik, doğru yolu bulabilirdik. Ben tekrar gündem başlıklarının maddeler halinde görüşülmesinin meclisin oyuna sunacağım” dedi. Karar bu kez oy birliğiyle alındı.

AK PARTİ’DEN YENİ ULAŞIM ÖNERİSİ: İLK AKTARMA ÜCRETSİZ OLSUN!
90 dakika ulaşım uygulamasının kaldırılmasını hatırlatan AK Partili Hızal, 1 Eylül itibariyle hayata geçen 120 dakikalık sistemin ücretlerinde yeni bir düzenleme için öneride bulundu. Hızal, “İzmir’de bir ulaşım sistemi üzerine kurgulanmış bir ücretlendirme sistemi var. İzmirliler bu ulaşım sistemini kendileri tercih etmedi. Bunu kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Aktarma yapılması zorunlu olan bir sistem. Bu sistemin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için 90 dakikalık süre içinde yapılacak aktarmalarda ücret alınmaması hususu vardı. İzmir’de son 12 yılda ulaşımda akla ilk 90 dakika hususu geliyordu. Belediye başkanları bir şehrin kaderini olumlu ya da olumsuz manada çizerler. Bazı belediye başkanları vardır var olanı bozar, yıkar olumsuz konularda imza atmış olur. Biz bu 90 dakika ücretsiz uygulamasının kaldırılmamasını talep ettik. ‘Yapmayın, İzmirliler mağdur olacak’ dedik. Ama oy çokluğuyla geçti, 1 Eylül itibariyle uygulamaya konuldu. Bu uygulamayı bozarken bir takım veriler koydunuz, biniş oranlarıyla ilgili. ESHOT Genel Müdürlüğü rapor verdi. 1 ay boyunca tüm samimiyetimle söylüyorum; sosyal medyadaki bu 90 dakika meselesinin nasıl konuşulduğunu inceledik. Bunların büyük bölümü İzmirliydi. O otobüslere binen, işine giden, işini halletmek için ulaşım araçlarını kullanan İzmirlilerin eleştirilerini gördük. Tunç Soyer’in tweetlerinin altındaki eleştirilerini okuduk. Bize mesajlar, telefonlar geldi. Biz muhalefetiz, eleştirimizi yapıyoruz. Bir önerge verelim dedik. İlk binişte 3.46 olsun, sizin dediğiniz gibi. Birinci aktarmayı 0 lira yapalım dedik. İzmirliler büyük oranda birinci aktarmayı kullanıyor. İkinci aktarmada yine sizin teklifinizle 50 kuruş dedik. Üçüncü aktarma 1 lira dedik. Çünkü onu kullanan yüzde 1 bile değil. Sadece üçüncü aktarma değil ondan sonraki diğer aktarmalar da 1 lira olsun dedik. ESHOT her ay 10 milyon zarar edecek dediler. Arka sıradaki insanlar da zarar edecek… Nasıl olacak? Zarar edecekse ESHOT zarar etsin, vatandaş etmesin. Bir burada her oylamaya evet dedik. Bazı belediye başkanları yaptıklarıyla şehre imza atarlar. 12 yıldır tıkır tıkır işleyen sistemi kaldırıyoruz. Ben bunu her mecliste, her ortamda dile getireceğim. Tunç Soyer’in sözü, beyanatları var. 90 dakikayı kaldırmayacağız dedi. Kılıçdaroğlu’nun beyanı var; 90 dakika tüm Türkiye’ye örnek olmalı diyor. Bunu kaldırmakla aslında siz kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Bu önergemizin kabul edilmesini yineliyoruz. Bu teklifi İzmirli hemşerilerimiz adına yapıyoruz” diye konuştu.  

SANIRIM BU YÖNETİM KOCAOĞLU’NUN HİZMETLERİNİ ORTADAN KALDIRMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCESİ VAR
AK Partili Hüsnü Boztepe, “Sanırım bu yönetimin 15 yıl belediye başkanlığı yapan Aziz Kocaoğlu’nun iyi hizmetlerini ortadan kaldırmak gibi bir düşüncesi var. İzmir’in genelden kişi başı en yüksek pay alan geliri var. İzmir bir buçuk yılda geçmişteki tüm yıllardan fazla borçlandı. Pandemiden dolayı yapıldı ve suya, ulaşıma zam olmasın diye yapıldı. Ulaşım ve suda kar düşünülmez. Aslında bizim üçüncü biniş dediğimiz dördüncü biniştir. Bir insan zaten 4 binişte gideceği yere gidiyorsa zaten ulaşım felç olmuştur demektir. Eğer sosyal demokrat bir belediye olduğunuzu iddia ediyorsanız ve arka sıradakiler için bu önerinin oy birliğiyle meclisten geçmesini diliyorum” dedi.

AK PARTİ’NİN ÖNERİSİ KABUL EDİLİRSE ULAŞIM 6.45 TL OLUYOR!
CHP’li Kökkılınç da, “Öneri kabul edilirse bir vatandaşımız 6.45 TL’ye ulaşımdan yararlanacak. Biz almış olduğumuz karara ücret bindirmek istiyoruz. 4.46 TL’ye binmek mümkünken 6.45 TL’ye binecekler. Geçtiğimiz günlerde Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette Tunç Soyer kendi alanında birinci olmuştur. Çiğli Belediye Başkanımız ilçeler arasında birinci, Menderes Belediye Başkanımız ilk 10’a girmiştir. İşte bizim belediye başkanlarımız böyle iz bırakıyor ve güzel çalışmalara imza atıyorlar” açıklamasında bulundu.  

ÖZUSLU: ESHOT AYLIK 46 MİLYON ZARARLA GİDİYOR!
Özuslu da, “Aylık ortalama 46 milyon TL’lik zararla götürüyor ESHOT. O düzenleme için sizin çalıştığınız senaryolara da milyon kere çalıştık. Bunun nasıl yansıdığını göreceğiz. 90 dakika tabii ki kaldırılmadı. 90 dakikadaki ücretsiz binişlere 50’şer kuruş ilave edilerek süre 120 dakikaya çevrildi. Bunun vatandaşa yansımasını yaşayarak göreceğiz. Meclisin ortaya koyduğu irade muhalefetin gösterdiği hassasiyet İzmir halkının ucuz ulaşımdan yararlanması içindir” dedi.

Komisyonda CHP tarafından reddedilen madde mecliste geldiği şekliyle oy çokluğuyla kabul edildi. AK Parti’nin önerisi reddedilmiş oldu.

 
Bakan Koca'dan İzmir verileri ve 'yatırım' raporu!
 
Son 24 saatin verileri açıklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Büyükşehir'den eğitime büyük destek
İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni eğitim öğretim dönemi için İzmir’deki ...
Çiğli’de okullar dezenfekte edildi
Çiğli Belediyesi tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Eylül’de başlayacağını ...
O ilçede başkandan 'kahreden yıkım'a açıklama: CİMER'e karşı mı gelelim?
Dağtekke Mahallesi'ndeki üretici konteynırlarının yer aldığı pazarın Torbalı ...
 
Buca'da TİS bayramı: İmza ilk görüşmede tamam!
Buca Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası 5'nolu Şube arasında gerçekleştirilen ...
Büyükşehir 400 servis plakası verecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi kentteki servis aracı ihtiyacını dikkate alarak ...
Soyer'den 'Manda Çayı' mesaisi: Yanına yaklaşamıyorduk, şimdi pırıl pırıl oldu!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından ...
 
BESİAD zirvesi: Başkan Tugay'dan birlikte çözüm sözü!
Bostanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) Yönetim Kurulu ile bir ...
Başkan Oran'dan azmakta 'temiz' mesai, anlamlı çağrı
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran 100’den fazla kuş türünün sığınağı ...
Gaziemir Belediyesi’nden uzaktan eğitime destek!
Gaziemir Belediyesi, salgın nedeniyle okullarından uzak kalan ve evinde ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Alkışlarla geldiler, alkışlarla gittiler
Dr. Tuncay Filiz
Büyüyen lenf bezleri yakından takip edilmelidir 
İlker Ağın
Mavi ve siyah
Sercan Avcı
CHP'nin sahadaki il başkan adayı!
Taha Okan
CHP Baykal’ın hatırına tarihi fırsatı kaçırmamalı!
Seray Akın Ürkmez
Sağlığımızın kadın savaşçıları
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri