POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı
Doktorlar 2 gün iş bırakma kararı aldı
Doktorlar 2 gün iş bırakma kararı aldı
DSÖ'den korkutan Covid-19 açıklaması
DSÖ'den korkutan Covid-19 açıklaması
Hastanede dehşet: Doktoru öldürüp intihar etti!
Hastanede dehşet: Doktoru öldürüp intihar etti!
9 Eylül 2021 Perşembe - 15:30

CHP İzmir'den çifte kutlama, Yücel'den iktidara salvo!

CHP İzmir Örgütü, partinin kuruluşunun 98., İzmir'in de düşman işgalinden kurtuluşunun 99.yılı nedeniyle bir tören düzenledi. Törende konuşan İl Başkanı Yücel hükümeti laiklik üzerinden sert sözlerle eleştirdi.

CHP İzmir den çifte kutlama, Yücel den iktidara salvo!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü partinin kuruluşunun 98., İzmir'in de düşman işgalinden kurtuluşunun 99.yılı nedeniyle bir tören düzenledi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen törene CHP İl Başkanı Deniz Yücel'in yanı sıra İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Kani Beko, Mahir Polat, Bedri Serter, Sevda Erdan Kılıç ve Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, il yöneticileri, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

İZMİR HİÇ BİR KİRLİ AYAĞIN ÜZERİNE BASAMAYACAĞI KUTSAL BİR TOPRAKTIR 
Törende konuşan CHP İl Başkanı Yücel günün anlam ve önemini detaylandırırken, iktidara da sert mesajlar gönderdi. Yücel, “Bugün mutlu ve kutlu bir gün yaşıyoruz. Bugün çifte mutluluk yaşıyoruz. Dünya siyasi tarihinde, savaş cephelerinde kurulmuş tek siyasi parti olan, köklerini Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinden alan, Cumhuriyet Halk Partimizin 98’inci kuruluş yıldönümünde, yine tarihte bir milletin kurtuluş mücadelesini başlatan ve bitiren tek kent olan İzmir'imizin, düşman işgalinden kurtarılışının 99’uncu yılında, başta Büyük Devrimci Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. 15 Mayıs 1919’da Konak Meydanı'nda Gazeteci Hasan Tahsin'in ilk kurşunu atmasıyla başlayan ulusal direnişimiz, yine Konak Meydanı'nda Yüzbaşı Şerafettin'in bayrağımızı vilayet gönderine çekmesiyle sonuçlanmıştır. Türk Milletinin özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün yapısı sonucu Anadolu ve Rumeli Müdafa – i Hukuk Cemiyetleri ve Kuvayi milliye hareketiyle başlayan milli mücadele, düzenli orduya geçilmesiyle 1. İnönü ve 2. İnönü zaferleri, Kütahya – Eskişehir muharebeleri, ardından Sakarya meydan muharebesi ve sonrasında 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan muharebesiyle zaferle taçlanmış, 9 Eylül’de İzmir’e girilmesi ve Yunan Askerinin denize dökülmesiyle ulusal bağımsızlık savaşımız cephede kesin bir şekilde sonuçlanmıştır. Ve artık İzmir, hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır” diye konuştu. 

MERKEZİ HÜKÜMETİN UZUN YILLARDIR İZMİR'İ CEZALANDIRMAK YÖNTEMİ OLMUŞTUR! 
CHP İl Başkanı sözlerine şöyle devam etti: En yakın kurmayları ve arkadaşları İstanbul’a girip İstanbul’u ve Trakya’yı savaşarak almak için Mustafa Kemal’e ikna etmeye çalışmışlarsa da, işgal kuvvetlerinin muzaffer Türk ordusuyla çarpışmaya cesaret edemeyeceğini bilen Mustafa Kemal, kalan vatan topraklarını diplomasi ve siyasi zekâsıyla alma yolunu tercih etmiştir. İşte böyle kıymetli, böyle eşsiz bir mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Tarihin yazıldığı ilk günlerden beri Hititler’den, İonlar’a, Lidyalılar, Perslere, Helen uygarlığına, Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlılara kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İzmir, bulunduğu coğrafyada her zaman öncü hoşgörünün, barışın ve özgürlüğün sembolü olmuştur. Yüz yıllarca Ermenilerin, Rumların, Musevilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların huzur ve barış içerisinde yaşadığı İzmir’in tarihi ve kültürel zenginliği, insanının dünyaya aydın ve medeni bakışı, demokrasiye bağlılığı dönem dönem hep birilerini rahatsız etmiştir. Ancak bunu en çok son dönemde hissediyoruz. İzmir’e hizmet getirmemek, İzmir’e yatırım yapmamak, İzmir’in bu ülkeye yaptığı katkıyı yok saymak uzun yıllardır merkezi hükümetin İzmir’i cezalandırma yöntemi olmuştur. Aslında bu tavrın sebebini biz çok iyi biliyoruz. İzmir’e şaşı bakmalarının, akılları sıra İzmir’i cezalandırdıklarını zannetmelerinin en büyük sebebi, İzmir’in Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet’ten ve Cumhuriyet değerlerinden taviz vermeyen dik duruşudur... 

HALA O KOLTUKTA NE YÜZLE OTURUYORSUN! 
Yücel konuşmasında adli yıl açılışında tartışma yaratan görüntülere de değindi ve "Din adamlığı ayrı bir şeydir. Vatanseverlik, dürüstlük, namus ve ahlak ayrı bir şeydir. Geçtiğimiz günlerde Adli yıl açılışı Anayasa’ya ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin devlet geleneklerine aykırı bir şekilde Diyanet İşleri Başkanının katılımıyla gerçekleşmiştir. Anayasamızın 2’nci Maddesi derki “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir" ifadelerini kullandı. Yücel, "Peki nedir laiklik; en basit tanımıyla din işlerinin devlet işlerine etki etmemesi, ettirilmemesidir. Devletin tüm dinlere, inançlara hatta inançsızlığa dahi eşit mesafede durmasıdır. İnsanların özgür ve güvenli bir şekilde inançlarını ve ibadetlerini yerine getirmelerini devletin teminat alması demektir.  Evet adli yıl açılışı, Anayasaya aykırı bir şekilde Diyanet işleri Başkanının katılımıyla gerçekleştirildi. Buna tepki gösterenlere Diyanet İşleri Başkanı da, büyük bir pişkinlikle “İnanç siyasete, adalete, yargıya yansımasın istiyorlar” şeklinde cevap verdi. Sen Laiklik nedir biliyor musun? Senin işgal ettiğin makam ve kurum Laikliği güvence altına almak için kuruldu bilmiyor musun? Hala o koltukta nasıl ve ne yüzle oturuyorsun? Bakın biz dine, inançlara, duaya karşı değiliz. Din de bizim, dua da bizim. Bizim karşı olduğumuz dini siyasete alet eden din bezirganları, siyaset bezirganları, siyasi zübüklerdir. Onlara izin vermeyeceğiz" diye konuştu.  

DEVLET KANALI ATATÜRK'E SANSÜR UYGULUYOR!
Yücel sözlerine, "Bir süredir Olimpiyatlarda sporcularımızın ve kadın voleybol takımımızın başarılarıyla gururlanıyoruz. Geçtiğimiz hafta Filenin Sultanları Polonya’yı yenerek yarı finale çıkmanın mutluluğuyla, büyük bir coşkuyla, büyük bir heyecanla İzmir marşını söylüyorlar. Devletin kanalı, devletin televizyonu “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” çığlıklarına sansür uyguluyor. Aynı TRT işlerine geldiğinde hain PKK terör örgütünün yöneticilerini ekrana çıkarıyor, terörist başının mektubunu televizyon ekranlarında yayınlıyor. Ata’mıza yapılan bu büyük saygısızlıktan, o kurumun başındaki kişi kadar, onu hala orada oturtan siyasi irade de sorumludur. Ben son olarak şunu ifade etmek istiyorum. İzmirliler ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucu kadroları, Kurtuluş Savaşını başlatan ve bitirenler olarak, başladıkları işi asla yarım bırakmamışlardır" diyerek devam etti. 

HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ! 
CHP İl Başkanı konuşmasını iktidar mesajı vererek tamamlandı: O yüzden Millet açlıktan ve işsizlikten kırılırken, 3’er 5’er maaş alan, milletin rızkını yandaşlara dağıtan, yangın söndürme uçağımız olmadığı için ormanlarımız yanarken kendilerine özel uçak filosu kuran, anayasayı yok sayan, Mustafa Kemal Atatürk’e sansür uygulayan bu iktidara son verip; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde halkın iktidarını, milletin iktidarını kuracağız. Cumhuriyetin 2. Yüzyılında Cumhuriyeti Demokrasiyle taçlandıracağız. Ben, İzmir’imizin kurtuluşunun 99. ve Türkiye’nin Birleştirici gücü Cumhuriyet Halk Partimizin 98. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Doğum günün kutlu olsun İzmir, doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet Halk Partisi...“YENDİĞİMİZ EMPERYALİZMDİR" 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu da iki bayramı birlikte kutladıklarını söyledi. Özuslu, “Bu bizim için hem büyük mutluluk hem de kıvanç. Ne mutlu ki bu iki bayramı bir arada kutluyoruz. Bizi yutmaya çalışan emperyalizme karşı büyük bir mücadele verdik. Ve aslında yendiğimiz emperyalizmdir, yedi düveldir. Mustafa Kemal Atatürk, ne büyük öngörülü bir siyaset adamı,  devlet adamıdır. 'Benim naciz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' diyerek, kendisinin fani, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ise kalıcı olduğunu o zaman ilan etti” diye konuştu.

 
Kemeraltı’nda geleneksel 9 Eylül: Efeler sahnede!
 
Erdoğan'dan İzmir'deki sempozyumda Atina'ya video-mesaj!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan o zirve için ABD'ye gidiyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Zirvesine katılmak ...
CHP'li Sındır: Kırsalda yürütmenin boşluğunu...
Bergama’da 20 köy muhtarıyla bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Kamil ...
CHP'li Özkan'dan muhtarlara 'kurtuluş', örgüte 98.yıl mektubu!
CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Özkan İzmir'deki tüm ...
 
CHP Lideri'nden 2 günlük İzmir mesaisi: İşte saat saat program
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'e geldi. CHP Lideri İzmir'de 2 günlük ...
Türkiye ve Mısır heyetleri ikinci kez görüştü
Türkiye ve Mısır heyetleri arasında ikinci görüşmelerin Ankara'da gerçekleştirildiği ...
AK Partili Sürekli: 9 Eylül milattır!
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir’in düşman işgalinden ...
 
CHP'de o ilçede başkanı düşüren 8 isimden istifa açıklaması ve 'Kayalar' iddiasına yalanlama!
CHP Menderes Örgütü'nde istifa depremi yaşandı. 8 yönetici ilçe ve il ...
AK Partili Kaya tarih verdi: Depremde hasar gören hastane sağlık üssü olacak!
İzmir'de meydana gelen depremde hasar görerek boşaltılan Buca Seyfi Demirsoy ...
Konak'ta Kılıçdaroğlu ile 12 açılış birden!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İzmir programının ilk durağı ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Merhametsiz inkarcılar ve ölüm cezası
Sercan Avcı
27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!
İlker Ağın
Manda mı?
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri