POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Tamir, tadilat ve ikinci elde talep patlaması!
Tamir, tadilat ve ikinci elde talep patlaması!
Sahte doktorun annesi: Hepsi mi yalan olur?
Sahte doktorun annesi: Hepsi mi yalan olur?
Bartın'da yolcu otobüsü devrildi: 39 yaralı
Bartın'da yolcu otobüsü devrildi: 39 yaralı
Musk: Apple, Twitter'ı tehdit etti!
Musk: Apple, Twitter'ı tehdit etti!
2 Temmuz 2020 Perşembe - 12:40

CHP'li Başkan Meclis'te konuştu: Beni bu koltuktan kimse kaldıramaz!

Pandemi nedeniyle 3 aydır toplanamayan Gaziemir Belediye Meclisi gerçekleştirildi. Toplantıda encümen ve ihtisas komisyonlarının seçimi yapıldı. Gaziemir Belediye Başkanı Arda, muhalefetin salgın sürecince sosyal medya hesaplarından yaptığı gerçeği yansıtmayan paylaşımlara toplantıda yanıt verdi. Başkan Arda, kendisinin koltuktan indirilmesi için senaryolar yazıldığını belirterek “Aslanlar gibi bu koltuktayım. Beni bu koltuktan kimse kaldıramaz. Gaziemirliler istediği sürece aday olacağım" dedi.

CHP li Başkan Meclis te konuştu: Beni bu koltuktan kimse kaldıramaz!

12 milyon liralık vergi borcu karşılığında cami arazisinin Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmesi yönünde yapılan çalışmanın, “Cami satıyorlar” şeklinde kamuoyuna sunulduğunu, bunun gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Arda, “Belediyenin 12 milyon lira vergi borcu var. Belediyenin neredeyse tüm malları hacizli. Çalışanların maaşlarını ödeyemeyecek durumdayız. Gaziemir Belediyesi’nin 12 milyonluk vergi borcunu nasıl ödeyeceğiz? Kucağımızda bulduğumuz bir yapıyı idare etmeye çalışıyoruz. İller Bankası’ndan gelen para yeterli değil. AK Partili belediyelerin bulduğu bir yöntemi kullanmaya çalışıyoruz. O camilere kimsenin dokunma şansı yok. Caminin arsasını belediyeden Milli Emlak Müdürlüğü’ne vermek istiyoruz. Kime, neyi satıyoruz? O cami oradan kalkacak, gökdelen mi dikilecek? Bu kadar masumane bir istek. Belediye meclisimiz onay verdi. Ancak Milli Emlak Müdürlüğü’nün bu devri onaylayacağını zannetmiyorum. Ama kendi belediyelerinize yapıyorsunuz” dedi.

AKP memurlar için kılını kıpırdatmıyor

Memurların sosyal denge tazminatıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Başkan Arda, “Sosyal denge tazminatı için yasada belirtilen bir sınır var. Elimiz kolumuz her türlü bağlanmış durumda. AKP Grup Başkan Vekili, memurlar belediye önünde eylem yaparken çiçekliğin üzerine çıkmış çekim yapıyor. Magazin muhabiri misin? Güç sizin elinizde. Yasayı koyan sizsiniz. Memur için kılınızı kıpırdatmıyorsunuz. Burada gelmişsiniz ‘Memura bu parayı verin’ diyorsunuz. Bursa’da AKP’li Büyükorhan Belediyesi memurlara verdiği sosyal denge tazminatını geri istiyor. Memur sendikasına da söyledim. ‘Beni mahkemeye verin. Mahkeme karar versin ödeyeyim’ dedim. Yasa taslağı hazırladım. TBMM’deki partilerin grup başkan vekillerine gönderdim. ‘Yasayı değiştirin, önümüzü açın’ dedim. Bunu da yapmıyorsunuz. AKP Grup Başkan Vekili, magazin muhabiri gibi çiçekliğin üzerine çıkmış canlı yayın yapıyor. Benim riske edecek tek dairem var. Başka varlığım yok. Mahkeme kararı ya da yasa değişikliği olmadan yapacağım bir şey değil” dedi.

Memur sendikası yanlış yapıyor

DİSK Genel İş Sendikası ile yapılan toplu sözleşmenin ardından Abdullah Arda Meydanı’nda işçilerle ve sendika yöneticileriyle yaptıkları kutlamaya ilişkin de açıklama yapan Başkan Arda, DİSK’in kutlama duyurusunu yaptıktan sonra memur sendikasının aynı saatlerde eylem yapma kararı aldığını da belirterek “DİSK Genel İş ile iyi bir sözleşmeye imza attık. ‘Kutlamasını yapacağız’ diye duyurusunu yaptık. Memur sendikası kalkıyor aynı güne, belediye önünde eylem yapma kararı alıyor. Ondan sonra diyor ki, belediye başkanı işçiyle memuru birbirine düşürüyor. Kararı alan belediye ve işçi sendikası çok önce bunu açıkladı. Memur sendikası yanlış yapıyor” diye konuştu.

İşçinin güvencesi benim

1 Mayıs’ta görev yerlerine giderken İşçi Bayramı ile ilgili slogan atan işçilere kesilen cezaları da değerlendiren Başkan Arda, “İşçilerin güvencesi benim. O paraları onlara ödetmem” dedi. İşçilerin 1 Mayıs’ı kutlamak için belediye başkanından izin almasına gerek olmadığını da vurgulayarak şöyle konuştu:

“Yüzyıllar boyunca verilmiş mücadeleyle elde edilmiş işçi bayramını kutlamak için Gaziemir Belediye işçisi benden izin almak zorunda değil. İşçiler o gün işine 1 saat geç gider, o işini de aslanlar gibi bir saat geç bırakır. Gaziemirli balkonlardan alkışlıyor, Emniyet Müdürü denk gelmiş rutin kontrolde. AKP’liler bu cezayı onaylıyor musunuz? Kanun hükmünde kararname çıkarmışsınız, 2 yıl boyunca KHK’li tüm işçilerin özlük haklarını artıramıyoruz. Niye? Bırakın belediye işçiyle, sendikayla otursun anlaşsın. Siz, 2 bin 300 lira kazanan işçiye kesilen 3 bin 100 lira cezayı onaylamış oluyorsunuz. Kaymakam resmi yazıyla belediyemize soruyor, ‘Belirtilen saatlerde görev yapan personel kimlerdir?’ diye. Ne yapacağız cevabı göndermeyecek miyiz? Çalıştığını ilettiğimiz 12 kişiye 3 bin 150’şer lira ceza kesiliyor. Kaymakamın istediği yazıya yanıt veriyorsun, ceza kesiliyor. 4 kamyona ceza kesiliyor, neden, otobüs durağını işgalden. Trafik yok, sokağa çıkma yasağı var. 4 kamyonumuz otobüs durağını işgal etmiş. O paraları o işçilere ödetmeyeceğim. Onların güvencesi benim.”

Ot mu önemli, sağlık mı önemli!

AKP’li meclis üyelerinin sosyal medyadan “ot”, “çukur” fotoğraflarını paylaştığına, bunun “sosyal medya siyaseti” olduğuna dikkat çeken Başkan Arda, “Bırakın sosyal medya siyaseti yapmayı; biriniz atmaca, biriniz tutmaca. Fotoğraf paylaşmakla bu iş olmaz. Muhtarlar bunu yapıyor zaten. Siz yanlış yere aday olmuşsunuz. Israrla sorunları bize taşıyın. Biz de elimizden geldiğince çözelim” dedi.

Salgın süresince çıkarılan genelgeler ile personelin yarısının kronik rahatsızlık raporlarıyla görevine gelemediğini, Torbalı Cezaevi’nden gelen 45 personelin de af ile evlerine döndüğünü belirterek “Bu süreçte kalan işçilerimiz adeta telef oldu. Çok yoruluyorlar. Hafta sonu dahi çalışıyorlar. Çekip fotoğraf paylaşıyorsunuz. Paylaşımın altında hakaretin bini bir para gidiyor. Hakaretlerin hepsine izin veriyorsunuz. Sosyal medya siyaseti olmaz. 150 bin nüfuslu Gaziemir’in belediye meclis üyesi olduğunuzu unutmayın. Edirne kadar büyük ilçeyi yönetmeye çalışıyoruz. Maddi imkânlarımız bitmiş. Bu koşullarda işçinin maaşını ödüyorsak başımızın tacı. Buna rağmen 10 milyon liralık yatırım yapmışız. Tasarruf yapmaya çalışıyoruz. Çöp işinden 400 bin lira tasarrufumuz var. ‘YABO’ya 1 milyon harcadınız’,  ‘Başkanlık makamına 1 milyon lira harcadınız’ diye iftira atıyorsunuz. Gerçeğe dönün. Gaziemirliler her şeyin fakında” dedi. 

Encümen ve ihtisas komisyonları seçimi yapıldı

Öte yandan Gaziemir Belediyesi’nin encümen ve ihtisas komisyonlarının seçimi de yapıldı.

Gaziemir Belediyesi encümen üyeliğine, Necati Kırmaz, Nilgün Karadeniz, İbrahim Özkara seçildi.

Meclis içi ihtisas komisyonları da şu isimlerden oluştu:

Bayındırlık ve İmar Komisyonu: Necati Kırmaz, Nevin Mutlu, Tahir Türkbay, Meral Yiğit, Uğur İnan Atmaca.

Plan ve Bütçe Komisyonu: İlhan Özköse, Ali Ekber Sarıgül, Sercan Doğan, Ali Kavasu, Oğuz Seyran.

Hukuk Komisyonu: İzel Zenginobuz Derinsu, Emin Aksoy, Lütfü Özcan, Nimet Şekercioğlu, Ali Gönen.

Sağlık Komisyonu: Meral Yiğit, Ali Ekber Sarıgül, Ali Kavasu, Lütfü Özcan, Enver İşinibilir.

Çevre Komisyonu: Cemal Çalışkan, Leman Emin, Nilgün Karadeniz, Emin Aksoy, Ejder Öztop.

Kültür Komisyonu: Cemal Çalışkan, Nilgün Karadeniz, Leman Emin, İzel Zenginobuz Derinsu, Enver İşinibilir.

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu: Meral Yiğit, Ali Ekber Sarıgül, İbrahim Özkara, Leman Emin, Tuğba Aksoy.

Esnaf ve Pazar Yerleri Komisyonu: Cemal Çalışkan, Tahir Türkbay, İbrahim Özkara, Emin Aksoy, Aydın Kemahlı.

Kurs, Eğitim ve Engelliler Komisyonu: Nimet Şekercioğlu, Nevin Mutlu, İlhan Özköse, Sercan Doğan, Tuğba Aksoy.

Spor Komisyonu: Tahir Türkbay, Lütfü Özcan, Sercan Doğan, Nimet Şekercioğlu, Oğuz Seyran.

Kent Konseyi Komisyonu: Ali Kavasu, Nevin Mutlu, İlhan Özköse, İzel Zenginobuz Derinsu, Selahattin Şahin.

Kentsel Dönüşüm Komisyonu: Necati Kırmaz, Nevin Mutlu, Ali Kavasu, Ali Ekber Sarıgül, Uğur İnan Atmaca.

Deprem ve Afetler Komisyonu: Nevin Mutlu, Necati Kırmaz, İbrahim Özkara, İzel Zenginobuz Derinsu Nuray Öztürk.

 
Vali Köşger sahaya iniyor: 30 ilçe turu!
 
Balçova'da Madımak yası
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bergama Zabıtası'ndan dedektif gibi iyilik mesaisi
Bergama Kapalı Pazaryeri’nde içi nakit para ve ziynet eşyası dolu olan ...
Masterşef Narlıdere’de yerel lezzetler yarıştı!
Narlıdere Belediyesi’nin, Slow Food etkinlikleri kapsamında düzenlediği ...
'Biz Varız dayanışması' gururu: O hedef aşıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan ...
 
Bornova’da 3 ay sonra ilk meclis
Koronavirüs salgını nedeniyle Mart Ayı’ndan bu yana toplanamayan Bornova ...
İzmir'in kalbine sanat eseri gibi yaya geçidi!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Alsancak Talatpaşa Bulvarı’nın Kıbrıs Şehitleri ...
Karabağlar'da komisyonlar tamam!
Temmuz ayı ilk toplantısında encümen ve ihtisas komisyonları üyeleri seçildi.
 
Güzelbahçe'de esnafa nefes verecek destek
Güzelbahçe Belediyesi, belediyeye ait iş yerlerindeki kiracılardan 3 aylık ...
Zabıtalar gözlemci oldu, satıcılar kura çekti
Bayraklı Belediyesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Doğançay Mahallesi'ndeki ...
Foça'nın 3 plajına mavi bayrak!
Foça Belediyesi Karakum Halk Plajı, Hanedan Beach Club ve Mark Warner ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Tahir Elçi'yi unutmayın
Sercan Avcı
Siyasette transfer sezonu!
Seray Akın
Sessiz kahramanlar: Deniz fenerleri
İlker Ağın
Geliyor gelmekte olan ama…
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri