POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
30 Kasım 2023 Perşembe - 19:46

Çeşme’de başkan Oran miting gibi açıklamayla '2. döneme' talip oldu

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, yeni dönem için aday adayı olduğunu miting gibi açıklamayla duyurdu. Meydan’daki kalabalığa, “Çeşme’de bir dönem daha Eko ile yürümeye var mısınız?” sözleriyle seslenen Başkan Oran, büyük destek gördü.

Çeşme’de başkan Oran miting gibi açıklamayla  2. döneme  talip oldu

Çeşme Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili M.Ekrem Oran yeni dönem için yola çıktı. Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce vatandaşın katıldığı bir açıklamayla aday adaylığını açıklayan Oran adeta gövde gösterisi yaptı. 2019’da göreve gelen Başkan Oran, geride bıraktığı 4 buçuk yılda hayata geçirdiği çalışmalara değinirken Çeşmeliler’den de büyük destek gördü.

Hepinize minnettarım
“Kalabalığı görünce Allah Allah dedim, bu seçim mitingi mi yoksa aday adaylığı açıklaması mı dedim. Çeşme’de bir ilki yapıyorsunuz, çok teşekkür ederim. Şeref verdiniz, güç verdiniz. Çeşme’de bir dönem daha Eko ile yürümeye var mısınız?” sözleriyle meydandaki kalabalığa seslenen Başkan Oran’a alkışlarla destek geldi.  Başkan Oran, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili Çeşme ailem, dört buçuk yıl önce sizin güçlü desteğinizle; kalbimin en derininde taşıdığım Çeşme Belediye Başkanı olarak hizmet etme şerefini sizlerin sayesinde elde ettim. Hepinize minnettarım. Bir başka minnet borcum daha var. O da aileme… Ben oğlumun büyüdüğünü görmedim, oğlum Çeto’ya teşekkür ediyorum. Karım, yoldaşım Nuriş’e teşekkür ediyorum. Anneme de teşekkür ediyorum. Siz bana ‘Bizim Eko’ dediniz, bağrınıza bastınız, ben her birinizle yan yana olmanın, kol kola olmanın, bu büyük Çeşme ailemizin bir parçası olmanın, sizlere hizmet etmenin onurunu yaşadım. Teşekkür ediyorum.”

Büyük gurur yaşadım
“Zor bir dönem geçirdik, kovid, yasaklar, İzmir ve Maraş depremi… Hepsinin üzerine bir de ekonomik kriz…” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Başkan Oran, “Herkes çok zorlayıcı zamanlardan geçti. Çeşme, Maraş depreminde depremzedelere kapılarını açan ilk ilçe oldu. Bir kez daha gösterdik ki Çeşme hiçbir yere benzemez. Çeşme, bir tehlike anında kol kola omuz omuza bir araya gelir. Çok büyük gurur yaşadım. Böyle bir ailenin kaptanı olmanın gururun bana verdiniz. Var olun! Sen ben yok, biz varız anlayışıyla herkesi kucaklayarak yürüdüğümüzde, her zorluğun üstesinden gelebileceğimizi biliyorum. Gönlünüzün zenginliğine çok kez şahit oldum. Yola çıkarken hepimizin ortak bir hedefi vardı; herkesin yüzünün güldüğü, mutlu ve müreffeh bir Çeşme yaratmaktı. Tüm imkanlarımızla bu hayalimizi gerçekleştirmek için çalıştık. Çatışma kültürüne, birbirimize olan sevgimizle inat ettik, karşı koyduk” diye konuştu.

Yüz milyonlarımız var
Çeşme Belediyesi’nin güçlü bir yapıya kavuştuğunu belirten Başkan Oran, emekçilerle yapılan toplu iş sözleşmesini de duyurdu. CHP’li Oran, “Yaptığımız bütün yatırımları kuruşu kuruşuna ödedik, 1 lira kredi kullanmadan Çeşme Belediyesi’ni kasasında yüz milyonlarca olan bir belediye haline getirdik. 9 Nisan 2019’da ‘sen ben yok, biz varız’ dedim, kimseyi ayırmayacağız dedim, sonra sandık kapandı, Eko kazandı, artık herkes benim vatandaşım, ben herkesin belediye başkanıyım dedim. Mayıs 2019, ayın 10’u oldu maaş ödeyemiyoruz, ağladım. Çünkü alnının teri kurumadan emekçinin maaşını ödemek lazım. Çok şükür bugün yüz milyonlarca paramız bankada duruyor. Az önce emekçilerimizin toplu sözleşmesini yaptım. Sendika günlük yevmiye olarak 750 TL istiyordu, 750 olmaz 800 olacak dedim. Çeşme’nin kahrını çeken, hizmet eden emekçimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Cesur adımlarla
2019’da aday olduğunda Çeşme’nin güçlü potansiyelini harekete geçireceğini söylediğini hatırlatan Başkan Oran, hayata geçirdiği çalışmalara değinerek, “Tarihi, denizi, kumu ve bizi biz yapan sizlerle yeryüzündeki cenneti dünyadaki hak ettiği noktaya getireceğim dedim. Meydanlarıyla göz dolduran bir kent olacağımızı, sanatla, kültürle ses getiren festivalleriyle adından söz ettiren bir Çeşme yaratacağımızı söyledim. Cesur adımlarla 40 yıllık sorunlara çözüm ürettik. Çeşme Kalesi’ni yeniden buluşturduk, Çeşme Meydanı’mızı yeniledik, Çeşme Çarşısı’nı denizle buluşturduk, barıştırdık. Ardıç Yolu’nu 50 yıl sonra genişlettik ve açtık. 25 yıl sonra Çeşme Festivali’nde dünya starlarını yeniden ağırladık. Alaçatı Festivali’mizde 1 buçuk milyon kişiye ulaştık. 12 ay yaşayan bir Çeşme yaratacağım dedim, 4-5 ayı geçtik devam ediyoruz. Ilıca’ya iade-i itibar yapacağız dedik, Ilıca’nın termal suyunu 60 senedir tüm siyasiler söyledi, bugün itibarıyla Ilıca’daki 25 bin metrekare arsada Ilıca Günü Birlik Termal Tesislerimizin yüzde 60’ını bitirdik” ifadelerini kullandı.

Projelerini anlattı
Başkan Oran, projelere dair açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Çeşme Hamamı var, hepimiz böyle biliriz. Restorasyonunu bitirdik. 750 yıllık Çeşmeköy Camii var, geldiğimde harabe şeklindeydi, bana ‘Bu çocuk Müslüman değil’ diyorlardı, gerçi olsam ya da olmasam kime ne ama o çocuk 750 yıllık Camii’mizi yaptı. Binlerce yıllık tarihi, kültürel birikimimizi ayağa kaldırıyoruz. Kimseyi ayırmıyoruz, herkesi kucaklıyoruz. Gümrük binamız, onu kurtarıp anılarımızla dolu Çeşme Kent Belleği Müzesi gibi Çeşme Meydanı’nın ortasına çaktık.  Bu meydan düzenlemelerini yaparken, birileri, ‘Tutun Ekrem Oranı, Çeşme’ye daha fazla zarar vermesin’ diyordu. Buradan onlara da selam olsun. Kimseyi ayrıştırmadım. Büyük Çeşme ailemin her bir ferdi, benim kardeşimdir, anamdır, babamdır, ağabeyimdir, ablamdır. Bir dahaki dönem de aynen böyle olacak! Dr. Tayfun Aydemir, nur içinde yatsın. İsmini, evde sağlık hizmetlerimize koyduk. O evde sağlık hizmetleri 30 binden fazla Çeşmeliye dokundu. Çeşme’yi sosyal belediyecilikle tanıştıracağım demiştim, tanıştırdım, çok daha ileriye de götüreceğim, ant olsun! İsmail Ekmekçioğlu ağabeyimiz var, veteriner İsmail… Hepimizde hakkı vardır. Onun adını da bugün itibarıyla 32 bin patili dostumuzun tedavisini yaptığımız Ilıca’daki sokak hayvanları kliniğine verdik. Çok yaşasın İsmail Ekmekçioğlu! Tarım müdürlüğümüzle, çiftçilerimizin yanında durduk. Bu sene ekonomik sebepten tarlasını süremeyen dostumuzun hem tarlasını sürüyoruz hem de tohumunun dikimini ücretsiz yapıyoruz, satın alma garantisiyle… Toprak Mahsülleri Ofisi 1 veriyorsa ÇEŞTUR, 2 veriyor. Bu sene 180 ton karakılçık buğdayından aldık.”

ÇEŞTUR'ları artıracağız
Çeşme Belediyesi’ne ait ÇEŞTUR şirketlerinin sayısını artıracaklarını ifade eden CHP’li Oran, “ÇEŞTUR şirketimiz eskiden Urla Belediyesi ile ortaktı. Şimdi yüzde 100’ü Çeşme Belediyesi’nin, Çeşmelinin…. ÇEŞTUR’da 350 gencimiz çalışıyor. Artık ‘Alaçatı, paraçatı’, ‘Çeşme pahalı’ yok. Meydan’da 3 liraya çayımızı içebiliyoruz. ÇEŞTUR’ları çoğaltacağız, Ildır’daki ÇEŞTUR’un onayını bugün aldık. Çiftlik’teki açılmak üzere, Petek’lerdeki açılmak üzere…” diye konuştu. 

Kör gördü sağır duydu
Kendisine yöneltilen eleştirilere de üstü kapalı cevap veren Oran, “Yaptıklarımızı kör gördü, sağır duydu. Ama duymamakta direnenlere, görmemekte inat edenlere bu meydandan acil şifalar diliyorum. Bizim onlarla kaybedecek vaktimiz yok. Çeşme için büyük hayallerimiz, hedeflerimiz var ve bunu hep beraber başaracağız” dedi.

Kalabalığa seslendi
Çeşmelilere seslen Başkan Oran, “Sevdamız Çeşme’ye, benim büyük aileme bir dönem daha hizmet etmek için bugün başvurumu yapıyorum. Tarihi, kumu, denizi, güneşi ama her şeyden önemli güzel yürekli insanlarıyla yeryüzündeki cennet Çeşme’mizi aydınlık yarınlara sizinle beraber taşımaya devam edeceğiz.Sizlere soruyorum; Eko’nuzun yanında mısınız?” dedi.

Çeşmeliler devam dedi
Meydandaki coşkulu kalabalıktan ‘Evet’ sesleri yükselmesi üzerine Başkan Oran bu kez de, “Mustafa Kemal’in ışığında, Cumhuriyet aşkıyla, iyi günde kötü günde hep birlikte olmaya devam mı?” sorusunu yöneltti. Kalabalıktan alkışlar eşliğinde ‘Devam’ yanıtı geldi. Başkan Oran son kez ise kalabalığa, “Sen ben yok biz varız diyerek sevgiyle büyümeye, herkesi kucaklamaya, bizim Eko ile omuz omuza yürümeye devam mı?” sorusunu yöneltti. Bu kez de ‘Devam’ seslerinin yükselmesi üzerine “O zaman biz kazanacağız, biz kazanacağız, biz kazanacağız!” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

 
Aslanoğlu'ndan Ankara'da 'Özel' ziyaret
 
TTB davasında karar: Merkez Konseyi görevden alındı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karşıyaka'ya taziye evi ve kütüphane
Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımına başlanan taziye evi ve kütüphane ...
Buca'daki pazarda zamanda yolculuk!
Buca Belediyesi,  Betontaş Kapalı Pazaryeri’nde hayata geçirilecek olan ...
Bayraklı'da kış dayanışması başladı!
Soğuk havaların kendini hissettirmesiyle, Başkan Serdar Sandal’ın talimatıyla ...
 
Kahramandere’de taşkınlara karşı mesai
Sel ve taşkın tedbirleri kapsamında İzmir’in 30 ilçesinde yatırımlarını ...
İzmir Mizah Festivali Onur Ödülleri açıklandı
11 Aralık’ta başlayacak 7. İzmir Uluslararası Mizah Festivali’nin üç yıldır ...
Efes Selçuk'ta sertifika heyecanı
Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi tamamlandı.
 
Menemenli kadınlar Türkiye'yi geziyor
Menemen Belediyesi; Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında kültür gezileri ...
4. Engelsizmir Kongresi için ulaşım noktaları!
Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ...
Doğu ve Güneydoğu Anadolu buluşmasında 'Çok renk, çok ses, çok nefes' mesajı!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Doğu ve Güneydoğu ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
31 Mart’ın İzmir fotoğrafı!
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri