POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Akıncı Üssü davasında 79 müebbet istemi
Akıncı Üssü davasında 79 müebbet istemi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan marketlere fiyat uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan marketlere fiyat uyarısı
Suriye'de ABD/YPG konvoyuna saldırı: 5 ölü
Suriye'de ABD/YPG konvoyuna saldırı: 5 ölü
PKK operasyonunda 150 kilo patlayıcı ele geçirildi
PKK operasyonunda 150 kilo patlayıcı ele geçirildi
16 Mayıs 2018 Çarşamba - 09:39

Kafe Siyaset masasında 4 parti ve listeler: Avcı ve Dobrucalı'dan çarpıcı yorumlar

Gerçekizmir’de Kafe Siyaset programında gazeteciler Sercan Avcı ve Bünyamin Dobrucalı İzmir’de dört partinin aday adaylarını ve liste kulislerini masaya yatırdı.

Kafe Siyaset masasında 4 parti ve listeler: Avcı ve Dobrucalı dan çarpıcı yorumlar

GERÇEKİZMİR – Gazeteciler Sercan Avcı ve Bünyamin Dobrucalı, Gerçekizmir’de Kafe Siyaset programında Dobrucalı İzmir’de dört partinin aday adaylarını ve liste kulislerini masaya yatırdı.

Sercan Avcı’nın programdaki konuşmasında satır başları şöyle:

İYİ PARTİ
Aytun Çıray’ın parti içinde bir ekibi var ve hepsi 1. Bölgede siyaset yapıyor. O yüzden 1. Bölgeyi tercih ettiğini öğrendim. Bir de 1. Bölgede yaşıyor. Yusuf Halaçoğlu’nun aday adaylığını birçok isim yeni öğrendi. Müthiş bir rahatsızlık var. Partide beklenti parti kurulduğu günden beri İzmir’de emek harcamış isimlerin biraz daha ön sıralarda yer almasıydı. Nereden çıktı bu adam diyenler var.

Koray Ükünç Yıldırım Ulupınar’ın elinde büyümüş bir isim. Ben de performansını merakla bekliyorum ancak il başkanları hamlesini güzel buldum. Bugün 4 il başkanı toplantı yaptı ve bu davet İYİ Parti İl Başkanı Koray Ükünç’ten geldi.

CHP
Genelge doğrultusunda yapılan görüşmeler ve oluşturulan zarflarda ikinci bölgede Kamil Okyay Sındır’ın 2-3 ilçe hariç hepsinde önde çıktığını biliyorum. Mustafa Anıl Feroğlu çok sürpriz bir isim gençlik kolları ona sahip çıkmış. Ali Engin ismi ön plana çıktı 2. Bölge’de…İlçelerin bir çoğunda yazılmış.  1. Bölgede de Umut Tekin ve Sevda Erden Kılıç birçok ilçede yazılmış.

En azından bu isimleri listede görürsek bu yöntemin ciddiye alındığını görmüş olacağız.

Ben Kılıçdaroğlu eğer 2. Bölgede yer almayacaksa Ali Engin’in şansının olduğunu düşünüyorum. Engin’in 5. ya da 6. sırada yer alacağını bekliyorum. Partiye çok emeği var, çok da istiyor. Günah keçisi olduğu dönemler oldu. Ali Engin’e kesilen fatura ondan daha suçlu olan isimlere kesilmedi. Haksızlığa uğradı dönemler oldu.

Kocaoğlu Ankara’da…Kılıçdaroğlu ve Kocaoğlu’nun ortak noktada listede buluşmasını engelleyecek bir isim var o da Tuncay Özkan. Vekil Özkan’ın 1. Bölge 1. Sırada olması bekleniyor ancak Özkan’ın olduğu bir listede arkaya kimi yazarsanız yazın Kocaoğlu’nu mutlu etmez.

Bu süreçte en kısa aday adaylığı olan Ekrem Demirtaş var. Çekilmeye alıştı kendisi. İTO’da seçim akşamı çekilmişti. CHP’den aday adayı oldu, birkaç gün sonra yazılı açıklama yaparak aday adayı olmadığını ifade etti.

Bir milletvekiliyle konuştum. Ben bu konuyla ilgili süreç bittikten sonra açıklama yapacağım, arkada kimin olduğunu biliyoruz dedi. Demirtaş’ın İTO seçimlerinden neden çekildiğini de biliyoruz, şimdi parti zarar görmesin diye susuyorum ama 24 Haziran’dan sonra konuşacağım dedi. Bu arkadaki isim Aziz Kocaoğlu olabilir mi?

En rahat aday adayı herhalde Tacettin Bayır’dır. Geceleri başını rahat yastığa koyuyordur. Sadece sırasının ne olduğunu bilmiyoruz.

Aslında mevcut belediye başkanlarının da gözü aday listelerinde. Murat Bakan’ın listede olmadığı anda ismi Karabağlar, Konak ve Büyükşehir için geçecek. Ali Yiğit olmadığı zaman Balçova, Güzelbahçe ve Narlıdere için ismi geçecek. Atilla Sertel olmadığı zaman Bayraklı ve Bornova için, Kamil Okyay Sındır Bornova ve Büyükşehir için ismi geçecektir.

AK PARTİ
AK Parti sessiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl ritmini tam olarak bulamadıysa İzmir’de de sessizlik var. Süreç orada farklı işliyor. Bir kamp yaptılar, çalışma içerisindeler ama İzmir’e yayılan bir sinerji yaratamadılar. Şengül’ün parti içi çok iyi bir motivasyon sağladığını düşünüyorum ama bunu dışarıya yansıtmakta sıkıntı yaşıyorlar. Ben 24 Haziran’da AK Parti’nin sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Başbakan Yıldırım’ın listede olmama ihtimali var. İnce ve Akşener iyi bir algı yarattı İzmir’de.

Ben başbakanlı listenin İzmir’de daha fazla oy alacağını düşünüyorum. Başbakansız bir listede lokomotif kim olur? Bu isim Hamza Dağ da olmaz, Kerem Ali Sürekli de olmaz, Mahmut Atilla Kaya da olmaz. Dışardan bir bakan da gönderseler Binali Yıldırım kadar etkili olmaz. Bence AK Parti İzmir’de Binali Yıldırım’a mecbur.

MHP
MHP’de 5 gün sonra listeler belli olacak hiç kimse bir şey yazmıyor, söylemiyor. Oktay Vural, Ahmet Kenan Tanrıkulu yeniden başvurdu. MHP eğer milletvekili çıkaracaksa teşkilatı ve İzmir’i bilen vekillere ihtiyacı var. Burada polemiğe girecek, teşkilatın motivasyonunu yükseltecek vekillere ihtiyacı var. 10 yıldır sanki İzmir’de MHP milletvekili yok gibi. Teşkilatın beklentisi de bu yönde. İzmir’deki listede top Genel Başkan’da. MHP İzmir’de birer vekilden fazla çıkarıp sürpriz yapar mı?

Bünyamin Dobrucalı’nın programdaki konuşmasından satır başları şöyle:

İYİ PARTİ
Aytun Çıray 1. Bölge 1. Sıraya yazılmış. Açıkçası Aytun Çıray’ın milletvekili başvurusu yapması bana ters geldi. Sanki Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı olacağına inanmamak gibi geliyor bana. Demek ki saraya gitmeyecekler. Partileşme sürecinde iki numara olarak yer alıyorsan, Akşener’in altında onun kadar yük taşıdıysan ben milletvekili olacağım diyemezsin. Akşener saraya gidecek, ben de sarayda onun başkan yardımcısı olarak görev yapacağım dersin.

Yusuf Halaçoğlu ismi büyük bir hata olur. Bu mantıkla giderlerse baya bir zorlanırlar. Yıldırım Ulupınar’ı dışlayacaklar gibi gözüküyor. Bunun faturası sandığa yansıyacak gibi geliyor. Ters bir durumda İYİ Parti’de günah keçisi lazım olacak ve harcanacak ilk isim Koray Ükünç olacak. Ükünç’ün rol kapması lazım, bunun için süresi de 21 Mayıs’a kadar. Listeler ortaya çıktığı anda ipler Dervişoğlu ve Çıray’ın eline geçecek, Ükünç figüran haline gelecek. 21 Mayıs’a kadar birşeyler yapması gerekiyor, buranın patronu benim mesajı vermesi gerekiyor.

CHP 
CHP genelge konusunda takvimsel olarak geç kaldılar. AK Parti o konuda daha iyi, en azından bir temayül yapıyor ve daha önce başladılar. CHP bu konuda ‘ben ne yazarsam o’ modunda çalışıyor. O zarfların içinden 1-2 ismi aralara sıkıştırıp örgütten adam aldık diyebilirler.

Kavalar ilçesinde sandıktan üçüncü çıkmış. Parti içi rekabette oluyor böyle şeyler. Birkaç ay önce kongre kazandığı zaman ‘bütün örgüt benim arkamda’ demek ne kadar yanlışsa bugün üçüncü çıktığında ‘örgüt benden nefret ediyor’ demek de o kadar yanlış olur.

Ekrem Demirtaş’ı aday adayı olarak AK Parti’de görsen şaşırır mısın? Veya İYİ Parti’de. CHP ile neredeyse ortak bir adım atmamışsın sonra bir gün bir şekilde kendi kurumunda CHP seni desteklemiş, ya da desteklemek zorunda kalmış. Ve sen son akşam CHP’yi yarı yolda bırakmışsın. Listeye yazılması asrın hatası olurdu. Kim ona gaz verdiyse partiye kötülük yapan birisi. Arkada kesinlikle biri var.

Kocaoğlu ve Kılıçdaroğlu ortak yol bulur. Ali Yiğit konusunda kafasının karışık olduğunu duydum. Umut Tekin’e öncelik verdiğini öğrendim. Atila Sertel’in ikinci bölge için ismini verebilir. Ali Engin’in çok telaş olduğunu anlattı arkadaşlar. Engin için Ankara’da ciddi bir çalışma yapıldığını duydum.

Tuncay Özkan’ı 2. Bölgeye kaydıracaklarmış gibi tahmin ediyorum. 1. Bölgede belki biraz daha fazla Aziz Kocaoğlu’nun istekleri karşılanabilir. Şakir Başak’ın şansı Tuncay Özkan’a bağlı. Çünkü Başak başarılı ilçe başkanlığı dönemi geçirdiği halde, Tuncay Özkan çemberinin içinde o kadar çok kaldı ki. Siyasete renk verdiği halde damgalandı. Ve damgayı çıkarma niyeti de yok ama o damga onu zorlar. İzmir çukurunda Özkan’ın bu kadar ağırlığının olması İzmir’in dengelerinin kaldırabileceği bir durum değil.

İkinci bölgede Avukat Murat Ergün’u bekliyorum. 1. Bölgede Sevda Erden Kılıç ve Umut Tekin’in olacağını bekliyorum. Kamil beyi göstereceklerini zannetmiyorum. Bence Kamil Okyay Sındır’ı 2019’da Bornova için hazırlıyorlar. Bornova, Buca, Karabağlar, Konak, Karşıyaka’da çok ciddi bir koltuk rekabeti olacağı kesin. Çok ciddi ekipler adaylarla ortaya çıkacak. Belediye başkanları da bunun farkında.

AK PARTİ
Siyaseti iki türlü okumak lazım. Bir tanesi siyasetin kendi iç dengeleri. Bir de normalde siyasetin dışında olan ama birebir siyaseti ilgilendiren olaylar var. Atatürk Lisesi’nde yaşanan İzmir Marşı krizi normalde siyasetle alakalı bir konu değil ama birebir siyasetle alakalı bir konu. Müdüre küfür ediyorsun sonra dönüp AK Parti’ye kesiyorsun faturayı. Bu türden konular İzmir gibi bir yerde AK Parti’yi korkunç etkiliyor. Bunun ne kadar farkındalar bilmiyorum. Olumsuz yönde kendileri kendilerini paçalarından tutup aşağıya çekiyorlar. Aydın Şengül akıllı bir adam aslında. 24 saat içinde o müdürü kulağından tutup açığa aldıracak, olay bitti. Aşırı olumlu bir etki yapar bu mesela. Tek bir olayla 10 tane miting etkisi yaratırsın.

Binali Yıldırım listede olursa 1 vekil fazla çıkaracaklarını AK Partililer söyledi bana.

MHP
Ben birer vekilden fazlasını beklemiyorum. Sürekli Vural ve Tanrıkulu’nun yazılması konusunda tartışmaları yıllardır yaptığımızı hatırlıyorum. MHP’de siyaset yapıyor olsam aşırı bir motivasyon eksikliği olur bende. Gidebileceğin koltuklar belli, eline doğru düzgün üzerinde oynama yapabileceğin belediye başkanlığı koltuğu yok. Doğru düzgün meclis üyesi koltuğun yok. Geriye acaba milletvekili olabilir miyim düşüncesi kalıyor. Ama 20 yıldır bütün yollar kapalı. Bu düşünceyle giderlerse hata yaparlar.

 
Flaş gelişme: Ünlü oyuncu gözaltına alındı
 
Doğruyol: İYİ Parti İzmir'le gönül bağı kurdu!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
En-aday adayları!
Aday listelerinin belli olmasında son düzlük…
Erdoğan: Hamas terör örgütü değildir!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yazdığı mesajlarla ...
Akşener'den Demirtaş çıkışı: Aday gösterilmiş bir kişinin...
İYİ Parti lideri Meral Akşener, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin ...
 
Erdoğan ile görüşen Haham liderlere seslendi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'den ayrılmadan önce Musevi Cemaati temsilcileriyle ...
Ankara-Tel Aviv hattına büyükelçi restleşmesi!
Ankara-Tel Aviv hattında tansiyon yüksek. Gazze katliamının ardından iki ...
İnce: Cumhurbaşkanı olursam ilk kararname...
Niğde'de halka seslenen Muharren İnce, Gazze'deki katliamı bütün partilerin ...
 
Üç partiden Gazze için ortak bildiri
Meclis'te AK Parti, CHP ve MHP'nin ortak imzasıyla bildiri yayımlandı. ...
AK Parti İzmir'den ABD ve İsrail'e tepki eylemi
AK Parti il teşkilatı tarafından düzenlenen eylemde, ABD'nin İsrail'deki ...
İsrail Büyükelçisi ülkesine dönmesi istendi!
Gazze'de yaşanan olaylar nedeniyle İsrail'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri ...
 
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
16 Ocak'ın 5 dakikası!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri