POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Tartıştığı ablasını sokak ortasında öldürdü!
Tartıştığı ablasını sokak ortasında öldürdü!
Oktar örgütüne fosil baskını: Değeri 10 milyon dolar!
Oktar örgütüne fosil baskını: Değeri 10 milyon dolar!
Stoltenberg: Doğu Akdeniz'de durumu endişe ile izliyorum
Stoltenberg: Doğu Akdeniz'de durumu endişe ile izliyorum
Türk profesörün aşısı 550 gönüllüye uygulanacak
Türk profesörün aşısı 550 gönüllüye uygulanacak
4 Ağustos 2020 Salı - 20:38

Karşıyaka Meclisi'nde gündem o arazilerin satışı: İkinci oturum için flaş karar!

Karşıyaka Meclisi’nde gündem TOKİ’nin Mavişehir’de sattığı araziler oldu. Satışlara tepki gösteren Başkan Tugay, “Bu halkın hakkı var orada. Bu halkın hakkını işgal edemezsiniz. Halka ait bir yeri satmanın nasıl bir mantığı olabilir? Alan adamın adını dahi bilmiyoruz. Ahlaka ve vicdana uyar mı? Her şeyi satamazsınız. İzin vermeyeceğiz. Vicdanı olan herkesi engellemeye davet ediyoruz” dedi. Meclis ikinci oturumunun TOKİ tarafından Mavişehir’de satılan tartışmalı arsada yapılması kararlaştırıldı.

Karşıyaka Meclisi nde gündem o arazilerin satışı: İkinci oturum için flaş karar!

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR- Karşıyaka Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan birinci birleşimi Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın yönetiminde gerçekleşti.

Toplantıda belediyeye ait Kordelion Şirketi hakkındaki borçlanma talebi görüşüldü. AK Parti kanadı borçlanma talebine eleştirilerde bulunurken, Başkan Tugay da eleştirileri yanıtladı.

Öte yandan TOKİ’nin Karşıyaka Mavişehir’de satışa çıkardığı araziler konusu mecliste Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve AK Parti arasında gerginlik yarattı. Karşıyaka Belediyesi, söz konusu arazilerin belediyeye ait olması ve ilçe halkının faydalanabilmesi adına arazileri satın almak için ihaleye katılmış ancak kazanamamıştı. Arazilerin kime satıldığı konusunda ise yetkililer tarafından bir açıklama yapılmamıştı.

Başkan Tugay ayrıca bir hekim olarak koronavirüs salgınında ikinci dalga beklentisinin olduğunun altını çizerek uyarıda bulundu.

İKİNCİ KENT A.Ş VAKASI OLMASINDAN KORKUYORUZ

AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran, Kordelion Şirketi’nin borçlanma talebine Kent A.Ş üzerinden eleştirilerde bulundu. Borçlanmaya karşı olduklarını belirten Baran, “Kordelion’un ilk kuruluşunda ne amaçla kurulduğunu sormuştuk. Siz de; ‘Kent A.Ş’nin çok borcu var, amacımız bu şirketi borçlandırmak değil, amacımız Kent A.Ş ile yapamadığımız işleri yapmak’ demiştiniz. Bu borçlanma talebiyle ikinci Kent A.Ş vakası geliyor diye korkuyoruz. Bu şirket, nasıl ve ne ölçüde borçlanacak? Kent A.Ş’nin düştüğü duruma Kordelion düşerse ne yapacağız? Belediyemize ait olan yerleri ayni olarak Kordelion’a mı vereceğiz yoksa Kent A.Ş’de olduğu gibi sermaye artışı mı yapacağız? Hiçbir şirketin borçlanmasını istemiyoruz. Tüm şirketler borç batağında… Borçlanma talebini doğru bulmuyoruz” dedi.

BİZ DE ŞİRKETLERİN BORÇLANMASINI İSTEMEYİZ

Baran’ın eleştirilerine yanıt veren Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay, “Öncelikle, bu madde plan ve bütçe komisyonunda görüşülecek. Komisyondaki arkadaşlarımız şirkete ne ölçüde ne amaçla borçlanma talepleri olduğunu soracak ve öyle karar verecektir. Ne Kordelion ne Kent A.Ş’nin daha fazla borçlanmasını biz de istemeyiz. Bildiğim kadarıyla şirketin bazı yatırım planları var. Bu yatırım planlarının ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Kordelion şu an sağlam, ayağı yere basan bir şirket. Bundan sonraki dönem için yatırım planları var ve belediye için de şirket için de oldukça faydalı şeyler olacağını biliyorum. Ama komisyondaki arkadaşlar değerlendirecektir. Onların vereceği rapor üzerine tartışmada bulunabiliriz” açıklamasında bulundu.  

TOKİ’NİN MAVİŞEHİR’DEKİ SATIŞLARI GÜNDEME GELDİ

Toplantının dilek ve temenniler kısmında söz alan CHP'li Meclis üyesi Murat Aydın, Karşıyaka Belediyesi’nin de ihalesine katıldığı ancak satın alamadığı TOKİ’nin Mavişehir’de sattığı arazileri hatırlattı. Aydın, satış hakkında Ankara'daki ihaleyi meclisle paylaştı ve AK Partili üyeleri de kendileriyle dayanışmaya davet etti. Başkan Tugay da satışlara tepki gösterdi.

AK PARTİLİ ÖZTÜRK: NİYET Mİ OKUYORSUNUZ?

CHP'li Aydın’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk de, “Dün ne söylediysek bugün yine arkasındayız. O günün şartlarında belediye hizmet imarlı bir alanı satın almak yerine, bürokratik yollarla temine uğraşılmasını söylemiştik. TOKİ Bir devlet kurumu, yasal bir sıkıntı yok. İhaleye bir müdahalede bulunmak için oradaymışsınız gibi fotoğraflar çekiliyorsunuz. Siz niyet okuyucusu musunuz? Bu alanın ticariye çevrileceğini  nereden çıkardınız? Aynı zamana denk geldi, ilçemiz sınırlarında daha önceden spor alanı olan arazi, Büyükşehir Meclisi'nde eğitim alanı oldu. Spor alanından özel eğitim alanına geçirilmesinin açıklamasını yapmanızı bekliyoruz. Rantçılara teslim edildi diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz ama başkanımızın gayretini farklı bir yerde bekliyorduk. Karşıyaka'daki bu tarz yerlerin envanterini çıkarıp TOKİ ile yazıştınız mı? TOKİ'den talep ettiyseniz susar otururuz” dedi.  

CHP'Lİ BAKOĞLU: BU NİYET OKUMAKSA EVET NİYET OKUYORUZ

AK Partili Öztürk’ün eleştirilerine yanıt veren CHP'li Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık, "Niyet okumak çok ilginç bir kelime. İki konuyu ayırmamız gerekiyor. Atakent'teki alanı TOKİ sattı. Büyükşehir ya da Karşıyaka değil. O zaman da bu konuşmalar yapıldı. TOKİ'yle hepsi için yazışmalar yapıldı. Bürokrat olduğum dönemde yazdığım yazılar var. Satışları engellemek için gittim. 'Mülkiyeti kaldırılsa bile satılacak’ denildi benim yüzüme. Şu an herkes susacak. Siz demek ki o parsellerin ranta kurban edileceğini görmüşsünüz teşekkür ederiz başkanım. Bu niyet okumaksa evet niyet okuyoruz. Atakent konusu Büyükşehir'den geçti. Geçen konu 1/5000 binlik alan. Burası bir sosyal tesis 1/1000 alanlarda. Gazino bile yapılabilir. Böyle mi kalmalıydı yoksa eğitim alanı olması mı daha iyi? Bu siyaset yapmaksa doğru değil. Mavişehir'deki yerler rekreasyon alanıdır. Biz talep ettik istedik. Emlak Bankası ve TOKİ'nin oraları bedelsiz olarak vermesi gerekirdi ama vermedi' diye konuştu.

CHP’Lİ AYDIN: BU YERLERİN SAHİBİ TOKİ DEĞİL!

Tekrar söz alan CHP’li Meclis Üyesi Aydın, “Buradaki herkes Karşıyaka'nın yarınını düşünüyor. Bu yerlere TOKİ para vermedi. Halkın malı burası. Sahibi TOKİ değil. 60 milyon liraya alıp top sahası mı yapacaklar? Biz oraya teklif vermeye gittik. Biz de alıcıyız. Teklif verdik. Keşke ürkselerdi de halkın malı halkta kalsaydı. Biz de buranın halk tarafından kullanılmasından yanayız desinler. TOKİ'yi savunmak arkadaşlara düştü galiba” dedi.

BAŞKAN TUGAY’DAN SATIŞLARA TEPKİ

Tartışmaların ardından açıklama yapan Başkan Tugay da TOKİ’nin Mavişehir’deki arazileri satmasına tepki gösterdi. Tugay şunları söyledi: "Atakent'teki konu bizim meclisimizde alınmış bir karar değil. Büyükşehir meclisinde alınmış, 1/5000'lik bir karar. O alanı özel kişilere satan biz değiliz. Orayı da TOKİ sattı. İşin başına dönelim. TOKİ satmasaydı bütün bunları konuşmazdık. Benzer şeyleri bu iki alan içinde konuşmamız çok normal. Büyükşehir Atakent’teki alan için inşaat artışına yol açmadan, eğitim tesisine çeviriyoruz diyor. Ben bunu çok büyük bir haksızlık olarak görmüyorum. İnşaat hakkı zaten verilmiş. Orası niye TOKİ tarafından özel mülkiyete satıldı. TOKİ niye satmış? Satmasın! Spor alanı olarak satılan alanın şu anki halini görüyoruz. Niye rekreasyon alanına 52 milyon versinler? Biz satışa çıktığı fiyatın biraz üstüne de alma niyetiyle gittik. Öyle bir paraya çıkardılar ki alamadık. Öyle bir lüksümüz yok, halkın parası elimizdeki. O alanı özel kullanım için aldıkları çok açık. TOKİ vicdanen böyle bir yetkiye sahip değil. Bu halkın hakkı var orada. Bu halkın hakkını işgal edemezsiniz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Halka ait bir yeri satmanın nasıl bir mantığı olabilir? Alan adamın adını dahi bilmiyoruz. Ahlaka ve vicdana uyar mı? Her şeyi satamazsınız. Bu ülkeye ait satamayacağın şeyler var. Dağı satamazsınız, denizi satamazsınız. Oraya, Karşıyaka halkı adına almaya gittik, belediye mülkiyetine geçsin, çitler olmasın, herkes canının istediği zaman gitsin kuşları izlesin balık tutsun deniz havası alsın diye gittik. Belediyecilik ruhu budur. Bunu yapmaya hakları yok. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. İzin vermeyeceğiz. Vicdanı olan herkesi engel olmaya davet ediyoruz. Başına geri dönünce keşke TOKİ satmasaydı, burayı belediyeye veriyorum burası spor alanı deseydi.”

İKİNCİ OTURUM O ARAZİDE YAPILACAK

Karşıyaka Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan ikinci oturumunun TOKİ tarafından Mavişehir’de satılan arsada yapılması kararlaştırıldı. Meclis toplantısı 7 Ağustos Cuma günü yapılacak.  

BAŞKAN TUGAY’DAN İKİNCİ DALGA UYARISI

Koronavirüs salgınında ikinci dalga riskinin olduğuna dikkat çeken Başkan Tugay uyarılarda bulundu. Tugay, “Kovid-19 denen hastalığın ikinci dalgası riski altında yaşıyoruz. Tedirginiz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımıza daha dikkatli olmaları çağrısında bulunuyorum. İlk dalgada olduğu gibi toplum için tehdit olma boyutu hissedersek belediye olarak tedbirlerimizi almak için kararlılık göstereceğiz. Hekim olarak da beklentim ikinci dalganın olacağı yönünde. Herkesi buna hazırlıklı olmaya davet ediyorum” dedi.

 
Vaka sayısı yeniden binin üzerinde!
 
Bayraklı’da kentsel dönüşüm tartışması: Sandal ve AK Parti karşı karşıya!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
O ilçede flaş gelişme: 20 mahalle için 'birleştirme' kararı!
Konak Belediye Meclisi'nde, ilçede bulunan ve nüfusu 300’ün altında kalan ...
Balçova iyiliği paylaştı!
Balçova Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesinde başlattığı “İyiliği Paylaşma” ...
Askıda kurban kampanyası hedefine ulaştı
Konak Belediyesi’nin askıda kurban kampanyası İzmirlilerden ilgi gördü. ...
 
Kızılay'dan Bornova'ya dayanışma teşekkürü
Türk Kızılay'ı Bornova Şube Başkanı Cemil Kurkut, Bornova Belediye Başkanı ...
Muhtar istedi, belediye kabul etti: İzmir’de o mahallenin ismi değişti!
Buca’da bulunan Kırıklar Mahallesi’nin Muhtarı Öğüt’ün Ocak ayında belediyeye ...
O belediyeden sağlıkçılar ve merhum başkan için hamle!
Koronavirüs salgınıyla mücadele edilen süreçte hayatlarını ortaya koyarak ...
 
Bornova kendi betonunu üretiyor!
Bornova’yı büyütme hedefiyle kaynaklarını etkin ve verimli kullanıp, kaynağı ...
Manda Çayı’nda büyük değişim
İzmir Körfezi’nin temizlenmesi hedefine bir adım daha yaklaşılıyor. Bu ...
Başkan Kayalar'dan yangın raporu ve çarpıcı çıkış: Kuşku verici!
İzmir'in Menderes ilçesi alevlerin gölgesinde kabusu yaşıyor. Yangının ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Yasalar üstü mahkemeler ve ekin biçme zamanı
Dr. Tuncay Filiz
Sakın unutma!
Gönül Soyoğul
"Şehir Eskişehir'dir", ya İzmir?
Sercan Avcı
Sürpriz başkanlık ataması, Soyer'in o buluşması, Zeybekci'nin hedefi!
Taha Okan
HDP kullanılarak CHP'ye tuzak mı kuruluyor?
İlker Ağın
İnceden inceye...
Seray Akın Ürkmez
Havai ve tehlikeli fişek
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri