POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Umut veren gelişme: İki aşı için testler başladı
Umut veren gelişme: İki aşı için testler başladı
Erdoğan'dan İtalya ve İspanya'ya mektup
Erdoğan'dan İtalya ve İspanya'ya mektup
Prof. Dr. Feriha Öz de virüs kurbanı!
Prof. Dr. Feriha Öz de virüs kurbanı!
Sağlık Bakanlığı'ndan 'kağıt reçete' uyarısı
Sağlık Bakanlığı'ndan 'kağıt reçete' uyarısı
29 Şubat 2020 Cumartesi - 10:22

İzmir Kent Konseyi’nin yeni başkanı belli oldu

İzmir Kent Konseyi’nin yeni başkanı üç tur süren seçim mesaisinin ardından Seniye Nazik Işık oldu. Süreçte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in Işık’ın başkan olmasını istediği iddia edilmişti. Seçime Soyer’in mesajları ve İzmir Kent Konseyi eski Başkanı ve CHP Konak İlçe Başkanı Gruşçu’nun iade-i itibar çıkışı damga vurdu.

İzmir Kent Konseyi’nin yeni başkanı belli oldu

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR - İzmir Kent Konseyi 16. Genel Kurulu Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

2009’da kurulan Kent Konseyi, başkan adayı en fazla olan genel kurulu geride bıraktı. Genel Kurulun Divan Başkanlığını Dr. Engin Önen yaptı.

11 ADAY ‘VARIM’ DEDİ

Başkanlık için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Eski Üyesi  ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur,  STK Temsilcileri Fatih Sürankök, Doğan Albayrak, Kenan Uzuner, Mehmet Keskin, Mustafa Kapancıoğlu ve Adnan Yüksel Gürüz salona aday olarak girdi.

Daha sonra,  Sağlık Emekçileri Sendikasından Fatih Sürankök ve Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gündüz Kapancıoğlu adaylıktan çekildi.

SEÇİME 9 ADAY GİRDİ

Başkanlık için 9 isim yarışa girdi. İlk tur sonunda başkanlık için salt çoğunlukta oyu  hiçbir aday alamadı.

İlk turda en yüksek oyu 82 oyla Işık alırken, Işık'ı 80 oyla Mumcu takip etti. Kocabıyık ise 72 oyla üçüncü sırada kaldı.

Yüksel Gürüz, Feyyaz Sungur , Nusret Doğan Albayrak, Mehmet Keskin, Kızbes Seyhan  ve  Kenan Uzuner yarıştan çekildi.

İKİNCİ TURDA 3 İSİM YARIŞTI

İkinci turda Işık, Mumcu ve Kocabıyık yarıştı. Işık 125 oy alırken, Mumcu 90, Kocabıyık ise 80 oy aldı.  Salt çoğunluk sayısına 2. turda da ulaşılamayınca seçim 3. tura kaldı.

SON TUR SANDIĞINDA MUMCU IŞIK REKABETİ: KAZANAN  IŞIK

2. turda en yüksek oyu alan Işık ve Mumcu 3. turda başkanlık için yarıştı. 2 adayın yarışında kazanan Işık oldu. Sandıktan Işık’a 167 oy çıkarken, Mumcu ise 101 oyda kaldı. 10 oy geçersiz sayıldı.

İzmir Kent Konseyi’nin yeni başkanı Seniye Nazik ışık oldu.

TANSİYON YÜKSELDİ

Yürütme Kurulu Üyesi Mahmut Açıkkar'ın genel kurulun açılış konuşmasını yaptığı esnada katılımcılardan tepkiler geldi. Salonda bulunan üyeler Açıkkar’ın konuştuğu sırada yürütme kurulunun tarafsız davranmadığını iddia ederek tepki ortaya koydu. Katılımcıların tepkileri üzerine Açıkkar şöyle konuştu: "Hiçbir kurum, kuruluş,  siyasi grup İzmir Kent Konseyi üzerinde etkili olamaz. Bizim onlara taviz vermeden sivil inisiyatife güç katarak çalışmalarımızı sürdürmemiz lazım. Siyasi çatışmaları olan kişiler siyasi rantlarını İzmir Kent Konseyi üzerinden sürdürmeye çalışmaktadırlar. Günlerdir basın üzerinden kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor."

SOYER: SAVAŞA HAYIR!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kurulda yaptığı konuşmasına Suriye İdlib’te hain saldırı sonucu şehit olan askerleri anarak başladı. Soyer, “Bizler güne sıcacık yataklarımızda başlarken gencecik delikanlılarımız ateş altında ölümle burun buruna… Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Dün 33 şehitti akşam 1 tane daha haber geldi. Yarın öbür gün neler yaşayacağımızı bilmiyoruz.. Onun için tek bir ağızdan söylememiz gereken tek bir şey var; O da hemen derhal şimdi barış! Savaşa hayır, savaşa hayır, savaşa hayır!”

DİLEĞİM; BU KURULDAN TÜRKİYE’YE İLHAM VERECEK BİR KENT KONSEYİ ÇIKMASI

Genel kurula yönelik de önemli mesajlar veren Başkan Soyer şunları söyledi: “Kent konseyleri kentin tüm paydaşlarının yer aldığı yerelde kamu politikalarına halkın katılımını sağlayan önemli yapılar. Ket konseyi kente dair paydaşlık aktif vatandaşlık kente sahip çıkmak kentlilik bilinci ortak akıl biçimindeki temel ilkeler çerçevesinde yerel demokrasinin gelişmesi noktasında fırsat sunar. Demokrasi 5 yılda bir sandık odaklı yönetim anlayışı değildir. İstenilen durakta inilen bir tramvay da değildir. Yaşamın içinde ve pratikte halkın etkin olacağı sürecin adıdır. Toplum seçim zamanı popülist söylemlerle kendilerini hatırlayan yaklaşımları kabul etmiyor. Halkın nabzı yerellerde atıyor, yereller birçok kimliği farklı görüş ve kültürü içinde barındırıyor. Bu farklılıkları söz sahibi olarak görmeleri için karar süreçlerine katılım sağlamak gerekiyor. İzmir için en önemli iddiamız; bu kadim kentin tarihsel kimliğinden beslenerek demokrasiyi gerçek anlamda hakim kılmak ve halkın katılımını sağlamak… Ortak akılla ülkemizin tüm sorunlarının çözümü için ekmek kadar su kadar ihtiyaç duyduğumuz demokrasiyi güçlendirmemiz, bunu tabandan yukarıya sağlamamız gerekir. Bu da sadece yerel yönetimin bireysel çabasıyla değil bize katkı sağlayacak kent konseyi gibi tüm paydaşların ortak çabasıyla mümkündür. Bu noktada kent konseyine büyük sorumluluk düşüyor. Biliyorum kent konseyleri doğası gereği politik alanlardır ama güncel siyasete bulandırılmaması gereken bir mahiyet taşımalı… İzmir Kent Konseyi diyalog, birikim, dayanışma barış ve demokrasi gibi önemli değerlerimizin ortak akılla vücut bulacağı bir mekan olmalıdır. Dileğim tam da bu değerlerinden ötürü çalışması, bu kadim kentin kültürüne çok sesli çok renkli bir nefes vermesi…  Bugünkü kurul İzmir’in demokratik köklerine uygunlukla geçer ve Türkiye’ye ilham verecek bir kent konseyi çıkar.”

Kurulda konuşma yapan İzmir Kent Konseyi eski Başkanı ve CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu isyan etti. Emeğinin ayaklar altına alındığını söyleyen CHP’li Gruşçu, “Bu kadar emeğim ayaklar altına alındı resmen! Verdiğim önergeler bile okunmaz hale getirildi. Burada görüşmelerin yapılması son derece önemli. Görüşmelerin yapılmamasının istenmemesinin nedeni bazı konuların konuşulmasını engellemek için... Bu kadar emek vermiş bir kardeşiniz olarak niye konuşturulmuyorum? Bir kuru teşekkür dahi edilmiyor! Bu da ayrıca bir sitemim! Kusur bakmayın biraz doluyum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum, İzmir’in dünya kenti olması idealiyle göreve başladı ve öyle de devam ediyor. Katılımcı demokrasi anlayışını gösterdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Sayın başkanımız ile ilgili değil söylediklerim… Başkanımız başımızın tacı…” dedi.

İSTİFA DİLEKÇEM OLMAMASINA RAĞMEN İSTİFA ETMİŞİM GİBİ DUYURDUNUZ!

Gruşçu kent konseyi başkanlığı yaptığı dönemde yaptıkları çalışmaları anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son 2 yıldır kent konseyinde yapılan  bir şey yok. Bugün karşınızda kent konseyinin itibarlı bir kurum olması için mücadele etmiş bir kardeşiniz var. Bugün burada kurumun bütün menfaatlerini gözeterek konuşuyorum. Ne yazık ki medyada hakkımda karalama kampanyaları yapıldı. 2018 yılında istifa dilekçem olmamasına rağmen, istifa etmişim gibi bunu üyelere bildirdiler.  Ben üyelerime veda etmeyi bilmiyor muydum, istifa etmeyi bilmiyor muydum!!  Neden ateş alır gibi istifamı vermişim gibi bildirdiniz çok merak ediyorum?  Hukuken başkanlığım devam ediyorken CHP’nin ilçe başkanı olarak seçildim. Etik gereği istifa etmeyi düşündüm hep beraber genel kurula gidelim dedim, birlikte yeniden seçim yapalım dedim ama bazı bürokratik arkadaşlarımız bunu kabul etmedi. Çok merak ediyorum bunun arkasında CHP’li olmam mı yatıyor? Merak ettiğim şudur; CHP’li olmama rağmen bir gün olsun sizin karşınızda durdum mu? Her zaman yanınızda, hangi düşünceden olursa olsun durmadım mı? Neden bu kadar siyasetten korkuyorsunuz? Sivil toplum gibi siyaset de bu işin içindendir. Kurumsal üyeliğimi düşürdünüz, delegeliğimi düşürdünüz! Son başkan olarak üyeliğim neden düşürüldü? Eşimin yıllarca emeği var, açın kent konseyinin web sitesini sosyal medyasını 2015 yılına kadar eşim gönüllü olarak yaptı. Ama burada oy kullanamıyor! Çalışma grubu başkanı olmasına rağmen geri getirilmedi. Kesinlikle bir maksat var! Bunu kabul etmek mümkün değil! Bunca emek verdiğim kurumda itibarım zedelendi! Bu itibarın iade edilmesini bekliyorum! Aksi halde kimse kusura bakmayacak, hakkımı helal etmiyorum! Bu yapılan, 2015’te bana oy veren sizlerin ve benim irademizi yok saymaktır!”

NE GENEL BAŞKANIMIZ NE KURMAYLARIMIZ KENT KONSEYİ SEÇİMİNE KARIŞMIYOR!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili algı yaratılmaya çalışıldığını vurgulayan Gruşçu çarpıcı mesajlar verdi. Gruşçu şunları söyledi: Bu süreçte algı yaratılmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm, Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan ile görüştüm. Tunç başkanımızın fikrini biliyorum.Sanki genel başkanımız bir adayın yanındaymış gibi lanse ediliyor, sanki Tuncay Özkan karışıyormuş gibi lanse ediliyor, sanki Tunç başkan bir adayın arkasındaymış gibi algılar yaratılmaya çalışılıyor... Asla böyle birşey yok! Ne genel başkanımız ne kurmaylarımız kent konseyi seçimine karışmıyor!”

HALA İADE-İ İTİBAR BEKLİYORUM!

Büyükşehir bürokratları ve kent konseyi başkanlığı döneminde birlikte görev yaptığı yönetim kurulu üyelerine sitem eden Gruşçu, Yandaş meydanın yanındayız diye demeç verenler var. Yandaş medyayı üzerimize salanlar var. Günlerdir karalama kampanyalarına devam ediyorlar. Ben, Cumhuriyetin demokrasinin barışın Mustafa Kemal’in yanındayım! Bizi bölmeye çalışanlara asla prim vermeyeceğiz! Emeğimi yok saydınız,  yıprattınız, hala iade-i itibar bekliyorum. Burada konuşmak katılımcı olmak isteyen arkadaşlarımıza söz verebilirsiniz, burası katılımcı demokrasinin bulunduğu noktadır. Eğer İzmir çağdaşlığın demokrasinin katılımcılığın kentiyse kent konseyinin her bir ferdi bugün bu kürsüyü rahatlıkla özgürce kullanmalıdır. Büyükşehir belediyesinin bürokratlarına ve geçmişte görev yaptığım yönetim kurulu üyelerine teessüf ediyorum! İfadelerini kullandı. 

Adaylar konuşmalarını yaptıktan sonra seçime geçildi.

 
''Aylan bebek'' operasyonunda 26 tutuklama!
 
Akaryakıtta 15 kuruşluk ÖTV zammı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
''Aylan bebek'' operasyonunda 26 tutuklama!
İzmir merkezli 12 ilde, Ege Denizi'ndeki yasa dışı geçişleri organize ...
Seyir halindeki araca şişe fırlattılar
İzmir'de ormanlık alandan yola atılan cam şişe, seyir halindeki hafif ...
Emre Belözoğlu: Maçlar ertelensin
Spor Toto Süper Lig'de bugün Antalyaspor ile deplasmanda karşılacak olan ...
 
'Şalvarlı ressam', Paris'teki Mona Lisa tablosunu görmek istiyor
Karabağlar ilçesinin kırsal mahallesi Kavacık'ta yaşayan Meryem Düzgün ...
Manisa’da korkutan deprem!
Manisa'nın Akhisar ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD ...
16 yıl sonra kavuştuğu kızı, beş gün sonra cinayete kurban gitti
Bornova ilçesinde, kasım ayında boşanmak üzere olduğu eşi Turgay Çelik ...
 
İdlib'ten acı haber: 1 asker şehit!
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de Rejim tarafından düzenlenen topçu saldırısında ...
İdlib şehidi Uzman Onbaşı Ahmet Alpaslan İzmir'de toprağa verilecek
İdlib'deki saldırıda şehit olan 23 yaşındaki Uzman Onbaşı Ahmet Alpaslan'ın ...
Firari suç makinesi İzmir'de yakalandı
İzmir'İn Çeşme ilçesinde, birçok suçtan sabıkası bulunan cezaevi firarisi ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Karantina günlerinde iletişim
Taha Okan
'Eczacı Hanım’ın çantası!
Gönül Soyoğul
Onlar zaten hiç yoklar mıydı yoksa?
Dr. Tuncay Filiz
Prebiotik demek pırasa ve enginar demektir
İlker Ağın
Yine unuttunuz!
Sercan Avcı
AK Parti'de CHP'li başkana 'oh' dedirten karar!
Seray Akın Ürkmez
İnsanın son mülkü
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri