POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Erdoğan, Macron ile telefonda görüştü
Erdoğan, Macron ile telefonda görüştü
Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı
Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajı
Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajı
'Türkiye-Yunanistan görüşmeye hazır'
"Türkiye-Yunanistan görüşmeye hazır"
10 Şubat 2019 Pazar - 12:13

Kılıçdaroğlu 12 maddelik bildirgeyi açıkladı, İzmir'in o projesini örnek gösterdi!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin 12 maddelik seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu konuşmasında İzmir örneği de verdi.

Kılıçdaroğlu 12 maddelik bildirgeyi açıkladı, İzmir in o projesini örnek gösterdi!

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) aday belirleme süreci tamamlandı. Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında adaylar tanıtıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen aday tanıtım toplantısında 12 maddelik seçim bildirgesini açıkladı.

1: Hoşgörülü ve halka saygılı kentler. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak.

2. Hakça paylaşan kentler: 76 gökdelen için 240 milyarlık rant sağlandığını söylemiştir. Sorun rantı kime vereceksiniz? Biz rantın hakça bölüşülüp, paylaşılmasını istiyoruz.

3. Hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler: Belediyelerimiz şeffaf yönetilecek.

4. Yoksulluğu yenen kentler: Asgari ücretle çalışan kardeşlerime sesleniyorum. 1 Ocak 2019'dan itibaren CHP'li belediyelerde asgari ücret 2200 liradır. 2200 lira almak istiyorsan oyunu CHP'li belediyelere vereceksin. İşçi kardeşim, her ay 2200 lira alacaksın. Yetmiyor 1 Ocak'tan Nisan'a kadar bütün farkları da sana ödeyeceğiz.

Bulunduğunuz beldede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Açlığı yok edeceğiz bizim belediyelerde. Bir ailenin 2900 liranın altındaysa onun doğalgaz, elektrik parasını gerekirse biz ödeyeceğiz. O ailenin çocukları kreşlerde kalacak. Anneler babalar para ödemeyecek. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.

5. Üreten ve istihdam yaratan kentler: Bir kent, her alanda üretmeli. Büyükşehirler her alanda kırsalla işbirliği yapmalı.

6. Yenilikçi ve akıllı kentler: Yaşanabilir, teknolojinin insana hizmet ettiği kentler. Bütün İstanbul'u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Şimdi gelmişler 'İstanbul'un trafik sorunu çözülmez' diyorlar! Neden belediye başkan adayı oluyorsun rantı götürmek için mi?

7- Ulaşım sorunu: Bütün İstanbul'u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Ulaşım ve altyapı sorunlarını çözeceğiz.

8- Nefes alan kentler: Kentleri nefes alan kentler haline getireceğiz.Beton ormanına dönüştü kentler. Bizim dışımızdaki canlılar da yok olmaya başladı.

9 Sosyal adaleti sağlayan kentler yaratacağız: Engelliler, yaşlılar için pozitif ayrımcılık yapacağız.

10-Kültür ve sanatı geliştiren kentler: İstanbul7da yapılan ev hanımlarının yüzde 56'sı Boğaz'ı görmemiş. Yazık günah değil mi? Bütün bunların tamamının üstesinden geleceğiz.

11- Doğa dostu yeşil kentler: İnsanlar dışında da kentlerde canlılar var. Biz bizim dışımızdaki tüm canlıları koruyacağız. Besleyeceğiz.

12- Mutlu şehirler: Tüm yurttaşlarımızla beraber bir kentte mutlu yaşamak istiyoruz.

Kılıçdaroğlu toplantıda yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. CHP Lideri şunları söyledi: 
"Bizim mücadelemiz kutsal bir mücadeledir. Bizim mücadelemiz herkesin kucaklaşma mücadelesidir. Bizim mücadelemiz kardeşçe yaşama mücadelesidir. Bizleri televizyonları başında izleyen hangi partiden olursa olsun, bütün Türkiye'deki vatandaşlarıma kucak dolu sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. 

Kimse bu tuzağa düşmesin! 
Bugün belediye başkanı adayı arkadaşlarımızın tanıtımını yapacağız. Oyun havalarıyla başladık. Ne kadar güzel oyunlarımız, şarkılarımız, türkülerimiz, insanlarımız var. Ayrımsız yaşamak istiyoruz, kardeşçe yaşamak istiyorum. Ama bölüyorlar, ayrıştırıyorlar. Sakın ola kimse bu tuzağa düşmesin. 

Bu ülkenin adalete ihtiyacı var, bu ülkenin hakka ve hukuka ihtiyacı var. Bu ülkede herkesin ekmeğe ihtiyacı var, işe ihtiyacı var. O nedenle biz bu güzel coğrafyayı cennete dönüştürmek için mücadele edeceğiz. 

Bu toplantıdan sonra herkes sahaya çıkacak. Asla kırıcı bir dil kullanmadan, herkesi dinleyerek Türkiye sathına yayılacağız. İYİ Parti'yle Türkiye genelinde bir işbirliği yaptık buradan Meral Akşener'e ve İYİ Partililere selamlarımı gönderiyorum. Aynı şekilde Saadet Partili kardeşlerime ve Sayın Karamollaoğlu'na saygılarımı gönderiyorum.

Buradan 82 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Çözüm istiyorlarsa CHP'nin kadrolarına başvuracaklar. Önce soruna sağlıklı teşhis koymak zorundasınız. 

Üretemiyorsan koltuğu bırakacaksın! 
Sorunu çözmek için sağlıklı planlamalar yapmanız gerekiyor. Biz yurt genelinde sorunları yeri geldiğinde anlatacağız. Hepimizin yaşadığı ortak sorun Türkiye iyi yönetilmiyor, bırakın yönetilmeyi Türkiye savruluyor. Eğer bir siyasal iktidar sorunları çözme kapasitesini kaybetmişse, o siyasal iktidar çözüm üretemez bir süre sonra şikayet makamı haline dönüşüyor. Mevcut iktidar çözüm üretemiyor, vatandaşa şikayet ediyor. Çözüm üretemiyorsan o koltuğu bırakacaksın. 

17 yıldır iktidar olanların şikayet etmeye hakkı yoktur. 17 yılda istedikleri kanunu çıkartıp, istedikleri atamayı yaptılar. İstedikleri genelgeleri çıkarttılar, istediklerini değiştirdiler. Yani 17 yıldır tek başına Türkiye'yi yönetiyorlar. Bugün Türkiye'yi bir sorunlar yumağıyla karşı karşıya bıraktılar. Dünyanın borcunu yaptılar yetmedi, şimdi borç bulmak için kapı kapı dolaşıyorlar. Borç bulunca da seviniyorlar. Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı'dan sonra Londra'daki bir avuç tefeciye teslim edildi. 

Tefeci çıkışı! 
Borç alan emir alıyor, emir alma aşamasındalar şimdi. Londra'daki bir avuç tefeciye AK Parti iktidarı döneminde ödenen faiz 163 milyar dolar. Bu parayı sarayda oturanlar mı ödedi, bakanlar mı ödedi, Man Adası'ndakiler mi ödedi, hayır. Bu ülkenin insanları ödedi. Türkiye'yi bu noktaya sarayda oturan zat ve arkadaşları getirdiler. 

Tarihten bir gerçeği önünüze koymak isterim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunda ilk işli Osmanlı'dan kalan borçları ödemek olmuştur. Türkiye siyasal olarak bağımsız olmakla birlikte ekonomik bağımsızlığını kaybetmiştir. Amerikan başkanı tweet atıyor hemen mahkeme toplanıyor. Hani bu ülkede adalet vardı. Trump emrediyor siz bırakıyorsunuz, Merkel emrediyor siz bırakıyorsunuz. Bu ülkenin akademisyenlerini, gençlerini bırakmıyorsunuz. Türkiye'yi kurtaracak kadro Kuvay-i Milliye kadrolarıdır. 

Türkiye'yi üretimden kopardılar, üretmeyen Türkiye oldu. Tarımı mahvettiler. Size bazı rakamlar vereceğim, bu rakamları söylerken için acıyor: Buğday üretiyoruz kilosunu 96 kuruştan alıyorlar ama yurtdışından 1 lira 36 kuruşa alıyorlar. Sadece buğday değil, mısırda fasulyede soyada aynı gerçek var. 

Milleti soğana muhtaç ettiler! 
Dışarıya verdiğin parayı bizim çiftçiye versen, bizim çiftçi sadece Türkiye'yi değil bütün Ortadoğu'yu besler. Geçen Sivas'ta bir konuşma yaptı: "Ne diyorlar? 'Domates, biber, patlıcan, sivri biber'. Yahu düşünün, bir merminin fiyatı nedir?" Milleti soğana muhtaç ettiler. Bu şu anlama geliyor, bir sorumlu bulamıyorlar. Bir dönem bütün sorunların sebebi CHP diyordu. 

Bu ülkede 35 yıldır terörle mücadele ediliyor hiçbir Başbakan millete biberin fiyati kurşunun fiyatı demedi. Allah akıl fikir versin. Sanıyor ki millet akılsız millet de buna inanacak. Sen askeri bu kadar seviyorsan, daha bu kış iki asker donarak öldü sen bunlara kılık kıyafet buldun mu? Eğer sen kendi kötü yönetiminin faturasını askere çıkarmaya çalışıyorsan sen neden tank palet fabrikasını satıyorsun kardeşim. Kime satıyor Katar'a satıyor. Sonra da diyor ki bu özelleştirme değil, devleti yöneten kişi halkına yalan söylüyorsa ve söylemeye devam ediyorsa o kişinin bu millete toplu iğne ucu kadar faydası olmaz. 

Bizi televizyonların başında izleyen AK Partili kardeşlerime bir soru: Dünyada kendi silah fabrikasını yabancılara peşkeş çeken bir iktidar var mı? Peşkeş çekenlere ne denir?

Mutfakta yangın var. Bu millet kendisini açlığa mahkum eden siyasi anlayışa ders vermek zorundadır. Çıkıyor bir bakan diyor ki "et yemeyin ot yiyin" E ot da pahalı. Saraydaki sanıyor ki herkes dört bin liralık çay içiyor, ejder meyvesi yiyor. Türkiye bu hale plansızlıktan geldi, kötü yönetimden geldi. Türkiye kötü yönetiliyor. Pahalılık, iflasi konkordato günlük hayatımızın bir parçası oldu. 

Yandaşa köprü hastane tünel ihalelerini dolarla veriyorsun bunları hiç anlatmıyorsun marketçiyi suçluyorsun. Garanti ihalelerin hepsi dolarla ama Türk Lirasıyla iş yapan markertçi daima suçlu. 

Çalışa, çalışa alın teri döke döke kazanacağız. Hakkı, hukuku, adaleti, savunarak kazanacağız. Bizim yolumuz Hakk yoludur dedim, bizim yolumuz ekmek yoludur dedim. Bizim yolumuz hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği uygar Türkiye yoludur diyorum. 

İsraf halen var, yazlık sarayda israf var, kışlık sarayda israf var. Sarayda oturan kişi halkın arasına 3 bin kişilik polis ordusuyla gidiyorsa onun israftan yana problemi olmaz. İsraf itibar değil görgüsüzlüktür. Bütün inançlarda da israf haramdır.

TOKİ raporuna göre İstanbul'da 76 gökdelen yapana 240 milyar lira rant sağlanmıştır. Tüm vatandaşlara eşit davranacağız. Belediye başkanları toplumun tüm değerlerine saygılı olacak. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete vermek boynumuzun borcudur. 

CHP'li belediyelerde asgari ücret 2 bin 200 liradır. Nisan'a kadar tüm farklar da ödenecek. Bizim belediyelerin olduğu yerlerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Gerekirse okul, kreş için servis sağlanacak. Yoksulun onurunu koruyarak hesabına para yatırıyoruz. Bunu Türkiye geneline yaygınlaştıracağız. Üreten belediyeciliği hayata geçireceğiz. Kooperatifler yaygınlaştırılacak. 

Ulaşım ve altyapı sorunları çözülecek. Büyük kentler beton ormanlarına dönüştü. Kentleri nefes alan kentler haline getireceğiz. Bağcılar'da kişi başına düşen yeşil alan 30 santimetrekare. Sosyal adeleti sağlayan kentler, engelliler, yoksullar ve yaşlılar için yaşanbilir kentler yapacağız. İstanbul'un 39 belediyesinin 14'ünde kreş yok. Bunların hepsi AK Partili belediyeler. Bütün bu belediyeleri aldığımızda, zengin - yoksul ayrımı yapmadan bütün çocuklara kreş yapacağız. Onları besleyeceğiz, onları eğiteceğiz. 

Kentte yaşamanın ayrıcalığı nedir, kentin bir kültürü, sanatı vardır. Sporu vardır onları yaşayacaksınız. Eğer belediye başkanı sizi kentin kültürüyle, sanatıyla sporuyla buluşturamazsa o belediyeni görevi nedir. İstanbul'da yaşayan ev hanımlarının yüzde 50'si boğazı görmemiş.

Başarmak zorundayız, başaracağız! 
Doğa dostu kentler, bizim dışımızda da kentlerde canlılar var. Biz tüm yurttaşlarımızla beraber bir kentte mutlu yaşamak istiyoruz. Biz size bu sözü veriyoruz. Başaracağız, başarmak zorundayız. Bizim mücadelemiz başarı üzerine kurulan bir mücadeledir. Çocuklarımız için başarmak zorundayız, düşüncelerimizi özgürce açıklamak için başarmak zorundayız, çocuklarımızın yatağa aç girmemesi için başarmak zorundayız. Bir arada huzur içinde yaşamak zorundayız. Biz bahara özlem duyuyoruz. Biz bu ülkeye baharı getireceğiz. Belediyelerimiz bu görevi başarıyla yapacaklardır. 

İZMİR'İ ÖRNEK GÖSTERDİ 
Kılıçdaroğlu toplantıda yaptığı konuşmada İzmir'i de örnek gösterdi.

CHP Lideri şunları söyledi: Merkezi hükümetin İzmir’de yaptığı Sabuncubeli Tüneli’nin 536 milyon lira maliyeti var. Benzer tünel, 2,5 kilometre Büyükşehir yapıyor. 110 milyona yapıyor... Birisinin kilometresi 134 milyon... Büyükşehir’in ki 44 milyon... Saray belediyeciliği ile halk belediyeciliği arasındaki farklardan biri bu!

CHP Lideri’nin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını söyleyerek örnek verdiği tünel, geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Homeros Bulvarı’nın devamı niteliğinde olan ve Otogar’a kadar uzanan 7 kilometrelik yeni güzergahın 2,4 kilometresinde yapılacak olan derin tünel.

 
Soyer İzmir’e ilişkin hedeflerini ve projelerini anlattı
 
Prenses başbakanlık yarışından çekiliyor!
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Vatandaş 11 Şubat 2019 Pazartesi 08:24

Bunların bildirgesine güven olurmu?her söyleminde hak hukuk adalet deyip yol kat eden genel başkan hani kadın adaylar.İstanbul,un 39 ilçesi var.Ama sadece bir ilçede bayan aday var.yani her söyleminde kadın ve gençler üzerinde siyaset yaparak sonra aday gösterilmeyince inandırıcı olmuyor güven kaybediyor genel başkan.genç deyince CHP de galiba 50 yaş üstü oluyor çünkü partinin yaş ortalamasına göre normal bir yaş.

Yorumu oyla      0      0  
chp li 10 Şubat 2019 Pazar 22:20

Kemal Kılıçdaroğlu Chp yi bitirdin .İstifamı versen iyi olur .Seçim den sonra çok zor olacak .

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Soyer İzmir’e ilişkin hedeflerini ve projelerini anlattı
CHP’nin İzmir Büyükşehir adayı Tunç Soyer, Cumhuriyet'e konuştu. “İzmir ...
Zeybekci'den İzmir'de heyecan yaratan proje: Yazılım ve film vadisi!
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin Karaburun ...
CHP'de eski başkandan çok sert 'yöntem' tepkisi: Hedefinde Lider ve il başkanı
İzmir'de Selçuk Belediyesi eski Başkanı Vefa Ülgür, partisinin belediye ...
 
CHP'nin yerel seçim kampanyası başlıyor
CHP seçim kampanyasını bugün resmen başlatıyor. Ankara Spor Salonu'nda ...
İzmir'de otoparklara estetik dokunuş!
Büyükşehir Belediyesi, Kahramanlar Otoparkı'ndan sonra Alsancak Punto ...
AK Partili Kaya, Torbalı'da anket açıkladı: Her 4 vatandaştan 3'ü...
AK Parti Torbalı İlçe Teşkilatı Kır Kahvesi’nde düzenlenen koordinasyon ...
 
Seferihisar'da adaylıktan çekilen Celiloğlu'nun yerine o isim aday gösterildi
CHP'de Seferihisar'da adaylıktan çekilen Celiloğlu'nun yerine parti ilçe ...
Yücel'den rotayı DSP'ye çeviren küskünlere sert tepki!
CHP İzmir İl Başkanı Yücel, partisinde aday gösterilmeyen bazı isimlerin ...
CHP'de vekillerle seçim zirvesi: Neler konuşuldu?
CHP İl Başkanı Yücel ve Büyükşehir Adayı Soyer il binasındaki zirvede ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Taha Okan
CHP ve İYİ Parti'ye kim operasyon yapıyor?
Fikret İlkiz
İstanbul Üniversitesi Fahri Doktoru AİHM Başkanı Yargıç Spano
Gönül Soyoğul
Fırtınanın gözünde, eylülde...
Sercan Avcı
CHP'de olaylı kongrenin siyaseten anlattıkları!
İlker Ağın
İnceden inceye...
Seray Akın Ürkmez
Havai ve tehlikeli fişek
Dr. Tuncay Filiz
Sanma ki biri seni anıyor…
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri