POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Kabine toplanıyor: Gündemde hangi konular var?
Kabine toplanıyor: Gündemde hangi konular var?
EYT'de kritik hafta: Genel kurula geliyor!
EYT'de kritik hafta: Genel kurula geliyor!
Korkunç kaza! Yolcu otobüsü devrildi: 8 ölü, 35 yaralı
Korkunç kaza! Yolcu otobüsü devrildi: 8 ölü, 35 yaralı
Pervez Müşerref hayatını kaybetti
Pervez Müşerref hayatını kaybetti
18 Kasım 2022 Cuma - 12:13

Konak'ta Mirabal'la sınır tanımayan kadınlar sergisi

Konak Belediyesi Kadın Müzesi’nde Minou Mirabal’ın katılımıyla gerçekleşen Sınır Tanımayan Kadınlar 25 Sergisinde konuşan Başkan Batur, İstanbul Sözleşmesi vurgusu yaptı.

Konak ta Mirabal la sınır tanımayan kadınlar sergisi

Konak Belediyesi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlediği Gülderen Depas'ın, “Sınır Tanımayan Kadınlar 25” sergisi, Kadın Müzesi’nde açıldı. 62 yıl önce diktatörlükçe katledilen Dominikli Mirabal kardeşlerden Maria Argentina Minerva Mirabal’ın kızı Minerva Josefina Tavzrez Mirabal (Minou Mirabal) sergi açılışının onur konuğu oldu. Açılışa Minou Mirabal ile birlikte ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Geçmiş Dönem Urla Belediye Başkanı Sibel uyar, Ege Kadın Buluşması Platformu Başkanı Şengül Baysak,  Dominik Cumhuriyeti Konsolosluğu temsilcileri,  kadın dernekleri temsilcileri, Konak Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı. Müzenin iki katında iki ayrı temada hazırlanan sergide Gülderen Depas’ın resmettiği 25 öncü kadının tablosunun sergisi ilk katta açılırken, ikinci katta ise katledilen kadınların üçüncü sayfa haberleriyle birlikte etkileyici bir şekilde yansıtıldığı sergi yer aldı.


Batur: Kadına yönelik şiddeti asla kabul etmiyoruz
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sergi katılımcılarını “Onur dolu etkinliğimize hoş geldiniz” sözleriyle selamladı ve sanatçı Gülderen Depas ile kadına yönelik şiddete karşı hareketin dünyadaki önde gelen isimlerinden Minerva Mirabal’i konuk etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. 1960 yılında Dominik’te diktatörün emriyle vahşice öldürülen 3 kız kardeşten Maria Minerva Mirabal’in kızı Minou Mirabal için “Kadına yönelik şiddetin dünyadaki sembol ismi, bilim insanı, siyasetçi, direnişçi, cesur yürek ve bu konuda yaptığı çalışmalarla örnek bir isim” diyen Başkan Batur, Mirabal’in İzmir’den dünyaya insan hakları ve demokrasi konusunda önemli mesajlar vereceğini ifade etti. Başkan Batur, sözlerine şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı bir belediyecilik anlayışımız ve yaşam biçimimiz var. Kadın dostu bir belediye olmaya çalışıyoruz. Sizlerle beraber, özellikle kadınlara yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kadına şiddet sadece kadınların davası değil tüm insanlığın davasıdır. İster özel ister kamusal alanda olsun, kadınlara yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik şiddeti kabul etmemiz mümkün değil ve asla kabul etmiyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal mevzuatın yanında toplumsal zihniyetin de değiştirilmesi çok önemli. Konak Belediyesi olarak biz de toplumsal zihniyetin de değişmesi için farkındalık çalışmaları yapmaktayız. Kadın ve Aile Müdürlüğümüz bünyesinde kadınlara verdiğimiz sosyal ve psikolojik desteğin yanı sıra her yıl 25 Kasım’da düzenlediğimiz etkinliklerle bu soruna dikkat çekmeye çalışıyoruz.”

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır”
Kadına yönelik şiddet sorununun sadece yerel yönetimlerin çabasıyla değil merkezi iktidarın çözeceği bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Batur, yasal düzenleme ve ciddi yaptırımlar gerektiğini söyledi. İstanbul Sözleşmesi’ni işaret eden Başkan Batur, “Bu sorun ancak ve ancak siyasi iktidarın çözeceği bir sorundur. Kadına yönelik şiddet, ciddi yasal düzenlemeler ve ciddi yaptırımların uygulamaya sokulmasıyla çözüme ulaşabilir. İstanbul Sözleşmesi’nin rafa kaldırılması, sorumluluktan kaçmak, kadına yönelik her türlü şiddete göz yummak demektir. Ancak merak etmeyin. Kadınlara inanan, kadınların toplumdaki yerinin hak ettiği noktaya gelmesini sağlayacak, iktidara geldikten sonraki bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden hayata sokacak bir iktidar geliyor. Hep birlikte çalışmamız; kadınlar, çocuklar ve geleceğimiz için dayanışmayı sürdürmemiz lazım. Çünkü İstanbul Sözleşmesi yaşatır.  Kadına şiddet bir insan hakkı ihlalidir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, toplumda bir farkındalık oluşturulmasını bütün kalbimle temenni ediyorum” diye konuştu. 

Mirabal: Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde olmaktan çok mutluyum
Minerva Josefina Tavzrez Mirabal, Kadın Müzesi’ndeki sergi açılışında oldukça içten bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu, kendisini Türkiye’ye ilk davet edenin İzmirli kadın kuruluşları olduğunu ifade eden Mirabal, Atatürk vurgusu yaptı ve şunları söyledi:

“Türkiye’yi ziyaret etmek için pek çok kez davet edildim ama ilk davet İzmirli kadın kuruluşlarından gelmişti. Burada hikayemizin anlatılmasının ne kadar çok istendiğini bana söylediler. Bu nedenle çok teşekkür ediyorum. Dominik Cumhuriyeti’nden bir kadın olarak, Latin Amerikalı bir kadın olarak, bu dünyada bir kadın olarak, çok önemli bir anma döneminde burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Burada olmamın çok önemli nedenleri var ama en önemli iki nedeni sizinle paylaşmak istiyorum. Birincisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde olmaktan çok mutluyum. Mustafa Kemal Atatürk, dünyada insan hakları, demokrasi ve özgürlük için savaşan herkese ilham kaynağı olmuştur. 

“Kadınlar insan haklarından tam olarak yararlanamıyor”
Coğrafi olarak uzak iki ülkenin kadınlarının benzer sorunlar yaşadığını anlatan Mirabal, Türkiye ziyaretinin en önemli ikinci sebebinin iki ülke arasında köprü oluşturmak olduğuna dikkat çekti. Mirabal sözlerine şöyle devam etti:

“İkinci sebep ise, dünya haritasına baktığımızda coğrafi olarak ne kadar uzak olduğumuzu görüyoruz. Ülkelerimiz arasında, iki ülke arasındaki kadınlar arasında bir köprü oluşturuyoruz. Çünkü dünyanın her yerinde kadınlar benzer sorunlar yaşıyor. Kadınlar sözde sevgi adına cinayetlere kurban gidiyor. İki ülkede de sayılar birbirine çok yakın. Benim ülkemde 36 saatte bir, burada da 24 saate bir, bir kadın öldürülüyor. Demokraside yaşıyoruz ama kadınlar insan haklarından tam olarak yararlanamıyor. Zira ilk insan hakkı, yaşama hakkıdır”.

“Dünyanın her yerinde insan hakları, toplumsal cinsiyet hakları saldırı altında”
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un İstanbul Sözleşmesi’nden bahsettiğini hatırlatan Mirabal, kadın hakları mücadelesinin 62 yıl önce katledilen annesi ve teyzelerinin anılarını canlı tuttuğunu söyledi ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bütüncül bir bakış açısına ihtiyacımız var. Artık bunun zamanı geldi. Özellikle şimdi bunu yapmalıyız. Çünkü dünya da ileriye doğru değil geriye doğru gitme tehlikesinde. Sayın Belediye Başkanı İstanbul Sözleşmesi’nden bahsetti. Bu, örneklerden sadece biri. Dünyanın her yerinde insan hakları, toplumsal cinsiyet hakları saldırı altında. Bu haklara saldıran liderler seçiliyor. Bu konuda geriye gitme, haklarımızı kaybetme tehlikesi altındayız. Bundan 62 yıl önce, annem Minerva Mirabal ve teyzelerim Patria ile Maria Teresa, dövülerek öldürüldüler. Daha sonra da bir tepeden atıldılar ve buna kaza süsü verilmeye çalışıldı. Diktatörlüğe karşı mücadele eden, insan hakları için mücadele eden aktivistler oldukları için öldürüldüler. Buradaki mücadeleniz için size teşekkür ediyorum. Burada yaptığınız tüm etkinlik ve eylemler onların anısını canlı tutuyor.”

Depas’ın resmettiği üç kız kardeşin tabloları müzede yer alacak
Sınır Tanımayan Kadınlar 25 sergisinin sanatçısı Gülderen Depas, 25 öncü kadının resmini yer aldığı sergide Minerva Mirabel’in de bir tablosunu yaptığını, ilk kez sergilenen tabloyu Kadın Müzesi’ne bağışlamak istediğini duyurdu. Müzenin alt katında yer alan serginin yanı sıra ikinci katta da şiddete maruz kalarak vahşice katledilen kadınları anlatan bir sergisi daha 25 Kasım kapsamında açılan Depas, “100 Kadın yüzü projesi kapsamındaki sergimizde Sınır Tanımayan Kadınlar var. Bunlardan biri de Minou Mirabal. Mirabal’i, burada görmekten çok büyük kıvanç ve onur duyuyorum. Ben Minerva Mirabal’in bir yağlı boya resmini yaptım. Resim sergimizde yer alıyor ve bu resmi Kadın Müzesi’ne bağışlamak istiyorum. Patria, ve Maria’nın da resmini yapmayı istiyorum. Üçü, burada yan yana olsun, her zaman analım” dedi.

 
Bayraklı'da birlik buluşması: Sandal'dan örgüte hizmet raporu
 
Menderes'te taşkınlara son verecek proje
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Ada Hikyesi' üzerinden usta yazarın göç dili...
İzmirli edebiyat severler ressam Ahmet Güneştekin’den kendisinin göç olgusuna ...
İzmir'de sinema perdesi ayrımcılığa karşı açılacak!
İzmir Büyükşehir Belediyesi kentte her türlü ayrımcılığa karşı mücadele ...
Konak sezona 'Ortadaki Oyun’la başladı
Konak Belediyesi’nin bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından ...
 
''Güneştekin’in Anlatımıyla Yaşar Kemal’in göç dili'' söyleşisi
“Güneştekin’in Anlatımıyla Yaşar Kemal’in göç dili” söyleşisi yarın Kültürpark ...
Efes Selçuk'ta felsefe zamanı!
“Niçin Felsefe?” teması ve “Geçmişi Hisset Geleceği Keşfet” sloganı ile ...
'Kurtlar Vadisi' geri dönüyor!
Ünlü sanatçı Mazhar Alanson'un TRT Müzik'te izleyicilerle buluşan programında ...
 
İda Sergisi Anıt Ağaç İda onuruna açıldı
İda’nın Gölgesinde; Armağan Portakal’ın tohumunu attığı, güçlü ve yaratıcı ...
İzmir'in kısa film perdesi aralanıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl 23’üncü kez düzenlenen ...
Efes'teki yangın tabakası altından 1400 yıllık alışkanlık çıktı!
Celsus Kütüphanesi, Yamaç evleri, antik tiyatrosu ve ihtişamlı tapınaklarıyla ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
İmza Orhan Erinç
Sercan Avcı
CHP İzmir’de yeni yönetim listesinin anlattıkları!
İlker Ağın
Tarım ve mühendislik
Seray Akın
Sessiz kahramanlar: Deniz fenerleri
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri