POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan açıklaması
Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan açıklaması
Ordu istifa istedi, Ermenistan karıştı!
Ordu istifa istedi, Ermenistan karıştı!
DAEŞ'li terörist komutanlığı gözetlerken yakalandı!
DAEŞ'li terörist komutanlığı gözetlerken yakalandı!
Bakan Elvan'dan ekonomik reform mesajı!
Bakan Elvan'dan ekonomik reform mesajı!
23 Kasım 2020 Pazartesi - 20:16

Meclis'te İZSU mesaisi... Bütçe geçti... 2021'de suya çifte zam!

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in idaresinde gerçekleşen İZSU Genel Kurulu’nda kurumun 2021 yılı bütçesinin 3 milyar 164 milyon 177 bin TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca kentteki su fiyatlarına da 2021 yılının Ocak ayında yüzde 15, Temmuz ayında da yüzde 10’luk zam geleceği belirtildi. 

Meclis te İZSU mesaisi... Bütçe geçti... 2021 de suya çifte zam!

GERÇEKİZMİR- İZSU Genel Müdürlüğü 2021 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı görüşmeleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki oturumda önemli açıklamalar yapıldı.  

Kürsüye ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa Özuslu geldi. Daha sonra AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, İZSU’nun 3 milyar üzerindeki bütçesini hatırlattı ve kurumun faaliyetleri için detaylı eleştirilerde bulundu. Toplamda 4 siyasi partinin grup başkan vekilleri oturumda konuşmalarını tamamladı.

İZSU’nun 2021 yılı bütçesi 3 milyar 164 milyon 177 bin TL olarak CHP ve İYİ Parti gruplarının ‘evet’, AK Parti ile MHP gruplarının ‘hayır’ oylarıyla meclisten geçti. Ayrıca kentteki su fiyatlarına da 2021 yılının Ocak ayında yüzde 15, Temmuz ayında da yüzde 10’luk zam geleceği belirtildi.  

YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ HAYAL DEĞİL, OLACAK!
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İZSU’nun faaliyetleri hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Başkan Vekili Özuslu ayrıca bir parantez de körfez temizliğine açtı. Özuslu, “Körfez kirli değil. Körfeze kirli demiyoruz. Bakanlığın ortaya koyduğu standartlara bakıldığında kirli körfezden söz edilemiyor. İyileştirilebilir mi? Evet. Sayın başkanımızın yüzülebilir körfez sözü varsa elbette çalışmaları yapacağız. Derelerin ıslahı var. Dereleri doğru şekilde ıslah edersek, körfeze giden suları kontrol altında tutabilirsek bu körfezin kirlilik yükünü azaltacağımız anlamına gelir. Körfez zaten doğal olarak oluşumundan beri kendi sirkülasyon imkanlarını kullanarak doğa bunu yapıyor. Yüzülebilir körfez hedefi hayal değil. Ulaşılabilir bir şey ve olacak! İZSU kredibiliteye sahip. 68 arıtma ünitesiyle Türkiye’nin birinci kentinde yaşıyoruz. Hepsini biz yapmadık ama devam eden süreç gördük. Bu önemli mi? Önemli… İzmirli bu arıtmadan fayda görüyor. Yeterli mi? Hayır… Zaten ihaleler devam ediyor. Siz suyu artırsanız doğaya ciddi bir katkı koyarsınız. İZSU şimdi atık suyu arıtıyor ve tarımda kullanıyor. İyi bir şey... Bunlar devam edecek. İsale hatlarının 30 ilçede yenilenmesi lazım. Foça’da kaçak oranı yüzde 70’lerdi. Yüzde 50 kuyuyu kapattık, kullanmıyoruz. Tasarruf mu? Al sana tasarruf. İsale hattını değiştirdik, kayıp kaçak oranını azalttık. Kiraz’da, Çeşme’de, nerede gerekiyorsa yapacağız. Çalışmalar devam edecek ve takipçisi olacağız” dedi.

ELEKTRİK VE SU FATURALARINI KARŞILAŞTIRIN!
Tarifeler üzerinden konuşan ve İzmir’de yaşanılan durumun Türkiye genelindekiyle aynısı olduğunu vurgulayan Özuslu, “İster fiyat ayarlaması, ister güncelleme, ister zam deyin. Bunlar oluyor. Biz İzmir’in su ihtiyacını kaliteli bir şekilde karşılamak zorundayız. Girdilerine, maliyetlerine bakarak bir fiyat politikası belirliyor. Mukayese edilir mi? Edilir. Ama genel perspektifi bu açıdan oturtmalıyız. İzmirlinin hak ettiği kaliteli hizmeti ve suyu İZSU’nun sunması için tüm maliyetler rasyonel şekilde fiyatlara yansıyor. Tanıdığınız bir vatandaşın elektrik ve su faturalarını karşılaştırın bakalım! İkisi de vatandaş için çok önemli. İzmir’i eleştirirken 64 liralık faturada 30 lira katı atık bedeli görüyoruz. Kurum bunu üstlenmiş, yapmaya devam edecek. Ama vicdan, o faturayla ilgili fiyat konuşurken en azından zerresine dahi dokunmadığı o bedeli İZSU’dan sormamak gerektirir” açıklamasında bulundu.  

CHP’DEN AK PARTİ’YE: İLLER BANKASI KREDİLERİMİZİ NE OLUR AÇIN!
Sözlerini sürdüren Özuslu, “AK Partili kardeşlerim İller Bankası kredilerimizi ne olur açın! İZSU’ya birçok kuruluş kredi verirken biz İller Bankası’ndan para alamıyoruz. Biz devletimizden para almak istiyoruz” dedi.

CHP OLARAK BÜTÇENİN ARKASINDAYIZ
Kurumun 2021 yılı bütçesinin kabul edilmesi yönünde lehte bir konuşma yapan Özuslu, “Bu bütçe dengeli bir bütçedir. CHP olarak arkasındayız. İzmir’imize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR HER ŞEYİ YANLIŞ MI YAPIYOR? HAYIR!
AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, koronavirüs ve 30 Ekim’de yaşanan depreme değinerek sözlerine başladı. Hızal, “Bizlere çok ciddi görevler düşüyor. İktidara da düşüyor. Ama muhalefet olarak eleştirilerimizi yapacağız. Çünkü iktidar doğru işler ortaya çıkarsın. İktidar her şeyi yanlış mı yapıyor? Hayır. Bugüne kadar böyle bir anlayışımız olmadı. Yanlışı eleştirdik ama doğrunun yanında da durduk” dedi.

3 MİLYAR 164 MİLYON TL’LİK BÜTÇE…
Rakamlar veren Hızal, eleştirilerini sıraladı ve “İZSU’nun 2021 yılı tahmini gider bütçesi 3 milyar 164 milyon, 2 milyar 160 milyon tahmini gelir bütçesi var. Bütçe açığı dediğimiz ki bunu muhtemelen borçlanma ile yapacaksınız, 1 milyar 64 milyon TL… 3 milyar gibi bir bütçeye sahip İZSU’dan bahsediyoruz. Şu an İzmir’deki 30 ilçe belediyesinin toplam bütçesi 5 milyar TL. Bu kadar büyük bir bütçe... Vatandaş İZSU’dan ne bekliyor? Vatandaş körfezi konuşuyor, kirliliğinden bahsediyor, ne zaman temizleneceğinden, bazen sudan, bazen akmayan sudan, yağan yağmurla birlikte taşkınlardan, kokudan bahsediyor. Ve vatandaş, İzmirliler zamlardan bahsediyor. Asıl mesele vatandaşın konuştuklarını İZSU bu bütçesiyle ne oranda ortadan kaldırıyor? Asıl mesele bu! Geçtiğimiz yıl bir takım eksiklikleri ortaya koyduk. Çabalar oldu mu? Oldu. Faydalar oldu” açıklamasında bulundu.

KÖRFEZ TEMİZLİĞİ VE KOKU ÜZERİNDEN ELEŞTİRİLER!
Körfez temizliğine dair açıklama yapan Hızal, “Sayın başkandan önce başkanlar hedef koydu, ‘körfezi temizleyeceğiz’ dediler. Sayın Kocaoğlu bir takım projeler ortaya koydu. Sirkülasyon kanalından bahsetti. Sayın Tunç Soyer göreve başladı. ‘3 yıl sonra körfezde yüzeceğim’ dedi. Sorduk, ‘körfezde yüzeceksiniz ama temizlik için ne gibi faaliyete giriyorsunuz?’ dedik. Yağmur suyundan, dere ıslahından bahsedildi ve nihayetinde ‘körfez kirletilmediği takdirde kendini temizleyecek’ denildi. Sorun da burada. Körfez İZSU görevini yerine getiremediği için İZSU eliyle kirletiliyor. İzmirlilerin aklı karıştı. Önceki yöntem mi, şu anki yöntem mi doğru? Bu 3 yıl, 5 yıla çıkarıldı. Umarım bu 5 yılın sonunda bir adaylık süreci olursa yeni dönem için bir 5 yıl daha vade konulmaz! Hiçbir şey yapmaksızın ‘3 yıl sonra yüzeceğiz’ demek hayalcilik olur. Koku sorunu… Koku denilince başkanın seçim dönemindeki, ‘koku sorununu ortadan kaldıracağız’ dedi. Bu bir gelişme aslında. Çünkü CHP’yle yönetilen İzmir’de koku sorunu kabul edilmiyordu ve ‘gidereceğiz’ denildi. Fakat İZSU ne yaptı? Kokunun kaynağını aradılar ama bulamadılar. ‘Şaşkınlıkla izliyoruz’ açıklaması yaptılar. Biz de şaşkınlıklar izliyoruz. Koku sorununun giderilmesini bırakın, kaynağı bulunamadı. Muhtemelen yaz aylarında yine aynı koku sorununu yaşayacağız. İZSU kokunun kaynağını bulamadı. Umuyorum en kısa zamanda İZSU kokunun kaynağını bulur” ifadelerini kullandı.

DSİ 15 YILDA İZMİR’E 6 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPTI
Hızal merkezi iktidarın yaptığı yatırımlardan örnekler verirken, “DSİ 15 yılda İzmir’e 6 milyar TL’lik yatırım yaptı. Gördes Barajı yapıldı ve İZSU’ya teslim edildi. Göletler yapıldı ve İZSU’ya teslim edildi. Bu göletlerden biri anahtar teslimdir. Diğer üçünün isale hatları İZSU tarafından yapılması gerekiyor. Merkezi hükümet bunları yapıyor, Kiraz’da su problemini görüyor ve kuyu açıyor ama İZSU bunları görmezden geliyor. Çeşmeden su akmadığı için su içemiyoruz. İçilebilir musluk suyu hayalini bir kenara bıraktık, musluklarından su akmayan İzmir gerçeğiyle karşı karşıya kaldık.  Kış ayları geliyor, umarım bol miktarda yağmur yağar ve barajlarımız sorun yaşamamız için yeteri miktarda dolar. Biz yağmur duasına çıkmış değiliz. Ama yağan her yağmur sonrasında yaşanan baskın ve taşkınlarda eleştiri ortaya koyacağız. Bu da bizim görevimiz. Yarın Karabağlar’da, Gaziemir’de bir hadise yaşanırsa ortaya koymak zorundayız. İZSU’nun sistemi dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sistem var İZSU’da… Nedir bu? Kanalizasyon ve yağmur suyu sisteminin aynı hat üzerinden işlemesi… ‘Çalışmalar yapılıyor’ dendi, 2 yıl geçti! Ancak ihalesine çıkıldı.’Şu bölgeyi bitirdik’ demenizi beklerdik. Ama böyle bir tabloyla karşılaşmadık” açıklamasına imza attı.

2 YILDA YÜZDE 70 ZAM YAPILMIŞ OLACAK!
Hızal ayrıca, “Başkan göreve geldi, suda yüzde 7 bir indirim yaptı. İzmirliler ‘suda indirim yapın’ dedi mi? Demedi. Biz muhalefet olarak ‘indirim yapın’ dedik mi? Demedik. Neden yapıldı? Popülizm için! 6 ay sonra zam yapıldı. Sonra bir daha yapıldı. Toplamda yüzde 40-45 civarında yapıldı. Bu yetmedi. Önümüzdeki yıl için planlama yapıldı. Ocak itibariyle yüzde 15, Temmuz için yüzde 10 zam görülüyor. Toplamda yüzde 27 civarında bir zam yapılacak. 2 yıl içinde yapılan zam oranı herhalde yüzde 70! Elinizi vicdanınıza koyun, yüzde 70 siz hangi gerekçeyle suya yüzde 70 zam yapıyorsunuz? Elektrik mi, enflasyon mu bu kadar arttı? İZSU girdi maliyetlerini aşağı çekilmesi adına hangi iradeyi ortaya koydu? İZSU yatırımcı bir kuruluştur. Ama o özelliği kalmadı. Bütçenin 800 milyon civarında bir bölümü personel giderlerine gidiyor. Yüzde 25’i! Yatırıma ayırdığı bütçe nedir? 837 milyon gibi bir rakamla karşılaşıyorsunuz. Kayıp kaçak 600 milyon TL’dir. Neredeyse yapılan yatırımın tamamı kadar. Bu, kabul edilebilir bir şey mi? Bu 3 milyarlık gider bütçesinin, borçlanma yoluyla da elde edilse ki biz burada muhalefet olarak yatırım odaklı borçlanmalara olumlu yaklaştık. Bu borçlanma neticesinde elde edilecek gelirin doğru kullanılmasını savunduk. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda İzmirlileri zor günler bekleyecek. İZSU 98 araç alıyor. Gerçekten merak ediyorum; çok mu gerekli? Bu araçlar alınmasa yapılacak işler yapılmayacak mı? 98 araç alıp öbür taraftan suya yüzde 15 zam yapmak İzmirlilere yapılacak en büyük haksızlıktır. Bir AK Parti Grubu olarak meselelere böyle yaklaşıyoruz. Bunların çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

YERİMİZDE SAYIYORUZ!
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin de söz aldı ve “İZSU, İzmir Büyükşehir Belediyemizin olmazsa olmaz kurumudur. Ama eksiklikler var. Pis ve temiz suyun aynı kanaldan akması gibi sorunlar var. Tabii bu bugünün konusu değil. Bu ayrışma çalışması görevimiz bitmeden hizmete başlayacaktır inşallah.  Su zamları, körfezin kokması ve birçok sorun var. Allah korusun yağmur yağmasa su sıkıntısı olacağı görülmekte. İzmir İZSU’dan çok şey ve hizmet bekliyor. Yapılması gerekenler süratle hayata geçer diye umuyoruz. Bazı bölgelerde yollar İZSU çalışmalarından dolayı zamansız olarak kazılıyor. Bu çalışmalar diğer kurumlarla iş birliği yapılarak aynı anda yapılamaz mı? Önümüzdeki süreçte inşallah bu eksikler giderilir. 1 yıl çok uzun değil ama aynı yerdeyiz ve yerimizde sayıyoruz. Önümüzdeki yıl umuyorum aynı şeyleri konuşuyor olmayız” açıklamasında bulundu.

YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI TESLİM ET!
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, “İZSU, kentimizin yatırımcı ve önemli genel müdürlüğüdür. Suyu ilgili kaynaklardan evlerimize kadar taşımakta… Kayıplarını minimuma indirme konusunda çalışmalar yürütmekte. Kurumumuz iyi niyetli çalışmalarını başlattı. Kanal altyapı konusunda iyi niyetli çalışmalar yürütüyor. Yiğidi öldür ama hakkını teslim et. Arıtma tesisleri konusunda Türkiye’deki en iyisidir” dedi.

KEŞKE DAHA FAZLA GELİR OLSA!
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, ülkede birçok sektörün fiyatlarında artış yaşandığını söylerken, “Böyle bir ortamda suya yüzde 15’lik bir zam doğaldır diye düşünüyorum” mesajını verdi. Kökkılınç ayrıca gelen eleştirileri de topluca cevapladı. Kökkılınç, AK Partili Hızal’ın açıklamalarını kastederek, “Grup başkan vekilimiz 3 milyar bütçeyi çok büyük buldu. Keşke Türkiye’nin 3’üncü büyük kentinin bütçesi daha fazla olsa, keşke paylar daha büyük olsa da İZSU’nun daha fazla geliri olsa. Çünkü İZSU’nun tek geliri faturalardan aldıkları oluyor” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer de, “Konuşmamın yüzde 80’inini Nilay Hanım yaptı” dedi ve mecliste komisyon raporlarını okuttu. Rakamlar kamuoyuna sunuldu.

SOYER’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!
Başkan Soyer oturumun sonunda şunları söyledi: 1 milyar 200 milyon civarında yatırım öngörüyoruz. Popülist olan bir belediye 2 milyar 160 milyon bir gider bütçesiyle borçlanmadan gidebilirdi. Biz risk alıyoruz. Bu rakamla yatırım yapıp borçlanıyoruz. Bunun popülizm olmadığını çok net ifade etmek isterim.

Su fiyatlarına yapılan zamlar… Bunların yıllık karşılaştırılmasını mı yapacağız, 2 buçuk yılda bir zam belirleyip bunu mu karşılaştıracağız? 1 Nisan 2019’dan beri yapılan zam yüzde 26.75’tir. Üzerinde tartışılacak bir şey değil. Bu realite. Ocak ayından sonra da yapacağımız belli. Yüzde 15! Buradan yüzde 70’lere nasıl varıldı? Temmuz’da yapılacaksa, oturulur konuşulur. Daha gelmedik. Şu ana kadar yaptığımız zam yüzde 26.75. 18 ayda geldiğimiz nokta!

Körfezin yüzülebilirliği üzerinden tartışma… Işık geçirgenliği yüzde 75, oksijen 5.71 miligram litre olmuş. Bu ne demek? Körfezin temizlenmekte olduğunun göstergesi... Çocukluğumda Göztepe’de balık yakalardık. Sonra uzun yıllar yakalanamadı. Ciddi kirlilik vardı. Tüm sahillerde çipura tutuluyorsa bu bir göstergedir. Çayların ve derelerin ağzındaki çamuru temizledik. Bu körfezin temizlenmesinde etki yarattı. Sirkülasyon kanalıyla ilgili şöyle bir tespit yaptık; 800 milyon bütçesi olan ve 200 milyon drenaj kanalı olan iki büyük rakam öncesinde önce körfezi kirletmeyelim dedik. 2021’de pis su ayrıştırma kanalına geçiyoruz. Sonrasında proje ihalesine çıkacağız. 376 kilometrelik bir proje. Önceliği kirletmemeye verdik. Doğanın kendisini temizleme gücünden yola çıkıyoruz. Körfez bunu yapacak ve temizlenecek. 

Beraber çalışmak zorundayız. Şakran 2022’de bitecek. Göreceksiniz, açılışını beraber yapacağız.

Silaj üretiminde suyu çarçur ederek ayağımıza sıkıyoruz. İşin kolayına kaçtığımız için silajı keşfetmişiz. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Aklımızı başımıza toplayıp, hayvancılık için nasıl yem bulacağız, buna kafa yormamız lazım.

Kuraklık konusunda seferberlik ilan etmeliyiz. İzmir’de ne yapacağımızı konuşmalıyız. Pandemiden sonra depremden sonra bizi belki bekleyen en büyük sorun kuraklık. Kasım oldu daha yağmur yok. Gece uykularımız kaçıyor.

 
Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı
 
İzmir derbisinde zafer Altay'ın!
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Yurttaş 23 Kasım 2020 Pazartesi 21:44

13 TL''lik su kullanıp 48 TL fatura ödüyorken, bu zam da neyin nesi? Şimdi bir sürü bahane sunulacak ama bıraksın herkes geyik muhabbetini...

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İZDENİZ'den o karar için açıklama: Dahlimiz bulunmamaktadır!
Kentte ulaşım hizmeti veren vapurlarda Econ Medya İletişim bünyesinde ...
Ve deprem çadırları kaldırılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Ekim'deki depremin ardından, sokakta kalan ...
Büyükşehir’den depremzede çocuklara tablet desteği
İzmir Büyükşehir Belediyesi uzaktan eğitime erişim için gerekli tablet ...
 
Öğretmen Başkan’dan 24 Kasım mesajı
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, 24 Kasım Öğretmenler günü ...
Çiğli'ye bakanlıktan sıfır atık belgesi
Doğa ve çevre dostu belediyecilik anlayışıyla hizmetlerini sürdüren Çiğli ...
İzmir’in gemi adamlarına senet imzalatıldı, ücretsiz izin verildi!
İZDENİZ bünyesindeki vapurlarda yiyecek ve içecek hizmeti veren Econ Medya ...
 
HES Kodu-İzmirim Kart eşleştirmesi için son hafta
Koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında başlatılan HES Kodu-İzmirim ...
Başkan İduğ'dan yeni yuvalara moral ziyareti
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, 6.9 şiddetindeki depremde evsiz ...
İzmir'deki mezarlıklarda peyzaj çalışması
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Işıkkent Mezarlığı’ndaki ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
AİHS ve Mahkemesinden korkmayın
Dr. Tuncay Filiz
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı tehlikelidir!
Sercan Avcı
Muharrem İnce ve CHP İzmir!
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
İlker Ağın
Tarım bayram mı?
Taha Okan
HDP kullanılarak CHP'ye tuzak mı kuruluyor?
Seray Akın Ürkmez
İnsanın son mülkü
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri