POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
İsrail'den iki okula hava saldırısı
İsrail'den iki okula hava saldırısı
Seçil Erzan'ın fon vurgununda yeni ifade!
Seçil Erzan'ın fon vurgununda yeni ifade!
'Türk aile yapısı' müfredata girdi!
'Türk aile yapısı' müfredata girdi!
Ece Ronay'ın güzellik merkezi yine kurşunlandı!
Ece Ronay'ın güzellik merkezi yine kurşunlandı!
16 Haziran 2022 Perşembe - 09:37

Okullardaki ayrıştırmayı TBMM'ye taşıdı!

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin hem sınıflarının hem okul katlarının birbirinden ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Okullardaki ayrıştırmayı TBMM ye taşıdı!

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin hem sınıflarının hem okul katlarının birbirinden ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Milletvekili Sındır, “Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda okul yöneticilerinin kız ve erkek öğrencilerin karşılaşmalarından rahatsızlık duyması çağdışılıktır. Laiklik ilkesinin ayaklar altına alınmasına geçit vermeyecek, devletin temeline, yurttaşlarımız arasındaki eşitlik ilkesine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin köklerine dinamit koymanıza seyirci kalmayacağız. Bir asra yaklaşan kazanımlarımızı karanlık zihniyetinize kurban ettirmeyeceğiz” dedi.

“OKULLARDA KIZ VE ERKEK KARMA EĞİTİM YAPILMASI ESASTIR”

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na vurgu yaparak sözlerine başlayan Sındır, “1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Genellik ve eşitlik’ başlıklı 4. maddesi: “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet, engellilik ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.’ diye tanımlarken ‘Karma eğitim’ başlıklı 15. Maddesi ise ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.’ hükümlerini içermektedir. Ancak saraydan, tek adam rejiminden güç alanlar, demokrasiyi de laikliği de sosyal devleti de hukuk devletini de ayaklar altına almaktadır. Bugün Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşanan budur” dedi.

“MİLLİ EĞİTİM KANUNU ANAYASA’YA GÖRE ÇIKARILMIŞ BİR KANUNDUR, ÇİĞNEYEMEZSİNİZ”

Anayasanın ve kanunların ihlal edildiğinin altını çizerek sözlerine devam eden Sındır, “Anayasanın değiştirilemeyecek hükümlerinden bile rahatsız olanlar Anayasa ihlali yapıyor ve Anayasaya göre çıkarılmış kanunları uygulamıyor. Milli Eğitim Kanunu Anayasa’ya göre çıkarılmış bir kanundur, çiğneyemezsiniz. Anlaşılıyor ki, söz konusu okulda yönetici ve müdür olarak görev yapan ‘öğretmen’imiz bu uygulamayı ya Anayasamızdan ve ilgili kanunlardan ve özellikle de mensubu olduğu kurumun mevzuatından habersiz sürdürmektedir ya da bu mevzuatı bilmesine rağmen kasıt ile yasa tanımaz bir anlayıştadır. Her iki durumda da Anayasamıza ve kanunlara aykırılık teşkil eden bu uygulama ile görevin kötüye kullanılması ve ayrıca görevin ihmali söz konusudur. Maalesef bugün İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkan, toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı çıkan zihniyette budur” dedi.

“KARMA EĞİTİME KANUNUN ÖNGÖRDÜĞÜ EĞİTİME DERHAL GEÇİN”

Uygulamaya derhal son verilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini sonlandıran Sındır şöyle konuştu: “Karma eğitim Milli Eğitim Temel kanununda esastır. Kız ve erkek öğrencilerimizin sınıflarını ayıramaz, kız öğrencilerimizi bir kata, erkek öğrencilerimizi başka bir kata alamazsınız. Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda okul yöneticilerinin kız ve erkek öğrencilerin karşılaşmalarından rahatsızlık duyması çağdışılıktır. Çocuklarımızı sınıflarda oturma düzeninde bile ayrıştırmak bile karma eğitim ilkesine aykırıdır. Bunu okul müdürü de ilçe milli eğitim müdürü de çok iyi biliyor. Karma eğitime, kanunun öngördüğü eğitime derhal geçin. Bu konu yazışmalarla geçiştirilecek bir mesele değildir. Bilinmelidir ki, yurttaşlarımızın hangi din, mezhep, inanç sahibi olurlarsa olsunlar akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, çağdaş uygarlık yolunda söz konusu inançlarını özgürce ve en doğru biçimde öğrenebilmeleri ve vecibelerini yerine getirebilmeleri de din ve vicdan özgürlüğü adına tartışmasız temel bir haktır. Bu hakkın kullanılabilmesi de hepimizin temel görevleri ve sorumlulukları arasındadır. Laiklik ilkesini ayaklar altına alınmasına geçit vermeyecek, devletin temeline, yurttaşlarımız arasındaki eşitlik ilkesine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin köklerine dinamit koymanıza seyirci kalmayacağız. Bir asra yaklaşan kazanımlarımızı karanlık zihniyetinize kurban ettirmeyeceğiz. Merak buyurmasınlar; bu karara imza atanlar, Türkiye’yi çağdaşlıktan uzaklaştırmaya çalışanlar tarihte hak ettikleri yeri alacaklardır” dedi.

Sındır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

1- Önergeye konu olan sınıfların karma eğitim ilkesine aykırı bir biçimde kız ve erkek sınıflar olarak ayrılması, katlarının ayrı tutulması kararı Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda hangi yönetici tarafından alınmıştır? Böyle bir uygulama hangi yasal dayanağa ve hangi yetkiye dayanmaktadır?

2- Kız ve erkek öğrencilerin sınıflarının ayrılması, hatta katlarının ayrılması hususunda ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisi var mıdır? Okul Müdürü tarafından bu konuda bir bilgilendirme/yazışma yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi tarihtedir ve verilen yanıt ne yönde olmuştur?

3- 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı söz konusu uygulama kim tarafından ve hangi gerekçelerle alınmıştır?

4- Okul Yöneticisi 1739 Sayılı ve yukarıda maddeleri ile açıklamış olduğum kanuna rağmen almış olduğu kararla görevini ve yetkisini kötüye kullandığı görülmektedir. İlgili karara imza atanlar hakkında, Bakanlığınız tarafından alınmış bir karar, yürütülen bir soruşturma var mıdır? Olacak mıdır?

5- Yine bu kararı alan yöneticilerin meslek hayatları içerisinde benzeri bir durumla ilgili geçirmiş olduğu bir disiplin soruşturması ya da haklarında bir şikayet var mıdır?

6- Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlara konuyla alakalı Bornova özelinde veya yurdun diğer bölgelerinden herhangi bir şikayet olmuş mudur? Olmuşsa tarihi ve verilen yanıt nedir?

7- Önerge konusu olan ve karma eğitim esasına aykırı davranan başka bir okul var mıdır? Varsa bu okullar neresidir?

8- İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde de benzer bir durumun olduğu iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa bu okullarla ilgili yapmış olduğunuz bir soruşturma var mıdır?

 
Başak yeni görevini anlattı: Köprü olacağım, önyargıları kıracağız
 
Meslek arayışı kimlik arayışının önüne geçmesin
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP İstanbul İl Başkanlığı için 3 isim öne çıktı
CHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın parti üyeliğini düşürdüğü İstanbul ...
Süleyman Soylu ile HDP arasında 'kaset' tartışması
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK yöneticilerinden Murat ...
Ve 'Basın Yasası' teklifi komisyondan geçti
Dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen internet haber sitelerini süreli ...
 
Bakan Çavuşoğlu: Top şu an onların tarafında!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ...
AK Partili Kurtulmuş'tan kritik asgari ücret açıklaması
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete ikinci kez ...
Kılıçdaroğlu'ndan 'Soyer'in 3 yılı' yorumu!
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 3 günlük İzmir mesaisi Büyükşehir Belediye ...
 
Büyükşehir töreninde dikkat çeken isim: İsmi il başkanlığı için geçiyordu, ne mesaj verdi?
CHP İzmir’de vekillik için istifa etmesi beklenen İl Başkanı Deniz Yücel’in ...
Erdoğan ile Soltenberg'den kritik görüşme!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile İsveç ve Finlandiya'nın ...
Selvitopu Lider'e bilim merkezini anlattı
Karabağlar Belediye Başkanı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Türkiye ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
MYK, İzmir ve Soyer
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri