POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Son 24 saatte 188 can kaybı, 77 bin 434 yeni vaka
Son 24 saatte 188 can kaybı, 77 bin 434 yeni vaka
Kripto para düzenlemesinde sona gelindi
Kripto para düzenlemesinde sona gelindi
AK Partili Çelik'ten İBB'ye kar tepkisi
AK Partili Çelik'ten İBB'ye kar tepkisi
Trendyol yönetimi zam oranını artırdı!
Trendyol yönetimi zam oranını artırdı!
30 Kasım 2021 Salı - 13:14

Sağlıkçılar o yönetmeliğe karşı alana iniyor!

“Ceza yönetmeliği” olarak tanımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini açıklayan İzmir Sağlık Platformu, 4 Aralık’ta Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek miting için çağrı yaptı.

Sağlıkçılar o yönetmeliğe karşı alana iniyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 30 Haziran’da yayımlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne göre görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, tweet atan aile hekimine 50 ceza puanı kesilecek, basına üç kez izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi yenilenmeyecek. “Ceza yönetmeliği” olarak tanımlanan düzenlemeye yönelik tepkiler İstanbul ve İzmir başta olmak üzere çeşitli illerde iş bırakma eylemlerine dönüşürken, kentteki sağlık meslek örgütleri de konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. İzmir Tabip Odası’nda gerçekleşen toplantıda bir araya gelen İzmir Sağlık Platformu üyeleri, yönetmelik geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar ve 4 Aralık’ta Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek “Ceza Yönetmeliğini Kabul Etmiyoruz” mitingi için çağrı yaptılar.

SİSTEMİ ÇALIŞAMAZ HALE GETİRECEK
Toplantıya katılan sağlık örgütleri adına basın metnini okuyan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Funda Müftüoğlu, “Birinci basamak sağlık hizmeti sunarken boğuştuğu sorunlarına yıllarca çözüm bekleyen aile hekimliği sisteminde, 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanıp 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir süreç başlamıştır. Aile hekimliği sisteminin başladığı 2005 yılından günümüze, sistemdeki yanlışlara, tüm zorluklara rağmen mesleğimize olan saygımız ve görev bilinci içinde bireysel çabalarımızla yürütmeye çalıştığımız koruyucu hekimlik hizmetlerinde kat ettiğimiz yol yok sayılmış, bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir. Toplum sağlığının en önemli göstergesi olan koruyucu sağlık hizmetlerinin can damarını oluşturan aile sağlığı merkezlerindeki mevcut sorunlar göz önüne alınmadan, birinci basamakta görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının talep, beklenti ve şikayetleri doğrultusunda sahanın gereksinimleri ortaya konulmaksızın, emek meslek örgütleri, dernekler ve federasyonlar muhatap alınmadan yayınlanmış olan bu yönetmelik, bırakın sorun çözmeyi, birinci basamak sağlık hizmetlerinde zafiyete yol açıp sistemi çalışamaz hale getirecektir” dedi.

KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR MANTIĞI İLE...
Yönetmeliğin, tükenmişliğine sebebiyet verecek maddeler barındırması nedeniyle de çalışanların aile sağlığı merkezleri dışında farklı basamak ve alanda çalışma isteklerini zorunlu kılacağını savunan Müftüoğlu, “Bulundukları birimlerde hizmet verdikleri hastalar için adeta kendi ailelerinden biri olan, yıllarca hizmet verdiği aile sağlığı merkezinin her taşında, metrekaresinde emeği ve azmi olan hekim ve aile sağlığı çalışanları için istifa, emeklilik veya yer değiştirme dışında çare bırakmayan bu yönetmelik, hastalar için de bir kayıptır. Sağlık hizmeti sunduğu hastalarına yıllar içinde hakim olan, ayrışmamış hastalıklara ve olası sorunlara ivedilikle müdahale etme becerisi kazanmış hekim ve aile sağlığı çalışanı yerine boşalacak yerlere geçici görevlendirmelerle ya da yeni atamalarla göreve başlayanlar sil baştan düzen oluşturmak için maddi -manevi daha çok emeğe ve zamana ihtiyaç duyacaktır. Bundan olumsuz etkilenecek olan o bölgedeki halkımız olacaktır. Yönetmeliğin bu haliyle iş gücü, emek, zaman, motivasyon ve ekonomik kayıpların olacağı aşikardır. ‘Kervan yolda düzülür’ mantığı ile sahanın gerçeklerinden uzak ve kapalı kapılar ardında, hazırlanan 1 Temmuz 2021 yürürlüğe giren yönetmeliğin, adı her ne kadar, 'Aile Hekimliği Sözleşme Ve Ödeme Yönetmeliği' olsa da, barındırdığı koşullar, ihtar puan cetvelindeki maddeler ve şartlar sebebiyle düpedüz bir ceza yönetmeliğidir” ifadelerini kullandı.

ÖZLÜK HAKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA
“İfade özgürlüğünü kısıtlayan, halkın gerçek bilgiye ulaşmasına engel olmayı amaçladığı anlaşılan yeni ceza puanı uygulaması da bu yönetmeliğin en can alıcı noktalarından birisi olarak ortaya çıkmaktadır” diyen Müftüoğlu, şöyle devam etti: Bu yönetmelikle özlük haklarımız ve iş güvencemiz, adil olmayan ceza uygulamaları ve puanları ile tehdit altına alınmaktadır. Yönetmelik barındırdığı maddelerle keyfi uygulamaların önünü açmakta, Aile Sağlığı merkezi çalışanlarının geleceğini ne yazıktır ki yöneticilerin insafına bırakılmaktadır. Ayrıca yıllardır yaptığımız kronik hasta takiplerinin HYP (hastalık yönetim platformu) yeni bir angarya olarak personelin ve sistemin kaldıramayacağı bir iş yüküne neden olacaktır. Kronik hasta takiplerinin sürdürülemeyecek uluslararası projelerle değil sahanın gerçeklerine ve imkanlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir. HYP uygulamasını sahaya pozitif performans sağlayacağı algısıyla sunmak ve geçici düzenlemelerle yönetmelikte var olan yaşanacak yüzde 10’a yakın gelir kayıplarını bir süreliğine gizlemek kabul edilebilir bir tutum değildir. Yönetmeliğin yayınlandığı andan itibaren dernekler, meslek örgütleri ve sendikaların merkezlerince hukuki açıdan masaya yatırmış, yönetmeliğin iptali talebiyle, Danıştay'a ardarda davaları açılmıştır.”

SAĞLIK EMEKÇİLERİ ALANA İNİYOR
4 Aralık’ta Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yapan Müftüoğlu “Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları yönetmeliğin iptali için 10 Temmuz’da Ankara Ulus Meydanı’nda toplanmış mücadelemizin sonuçlanana dek süreceği vurgusu hep bir ağızdan haykırılmıştır. Sendikalar ve il dernekleri ve bağlı bulunduğu federasyonlar tarafından bakanlığa çağrı yapılmıştır, ancak süreç içinde taleplerimize yanıt alınamamış, bunun üzerine 16 Ağustos ve 27 Ağustos tarihlerinde yönetmeliğin iptali için alına iş bırakma kararı tüm ülkede büyük katılımla gerçekleşmiştir. Her iki tarihte de birçok ilde aile hekimliği dernekleri, sendikalar ve tabip odalarıyla basın açıklamaları yapılarak bu eylemlere destek verilmiştir. 11 Eylül'de Ankara'da 7 Ekim'de İstanbul’da, 27 Kasım'da Beyaz Forum ile emeğimize ve haklarımıza sahip çıktığımız bu süreç 04.12.2021 tarihinde İzmir’de devam edecek. Bizler İzmir Sağlık Platformunu oluşturan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık- İş Sendikası, İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) ,İzmir Aile Sağlığı Çalışanları Derneği (İZASED) , İzmir Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği (TAHUD) olarak haklı davamızda tek yürek, tek vücut olarak yalnızca sağlık çalışanlarının değil, hizmet alan tüm vatandaşların da sağlık hakkı için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. İzmir Sağlık Platformu olarak 4 Aralık’ta İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda ‘Susmuyoruz! Korkmuyoruz! Vazgeçmiyoruz!’ diyeceğiz. İzmir Sağlık Platformu olarak 4 Aralık’ta İzmir’de Gündoğdu meydanında, ‘Ceza yönetmeliğini, köle yönetmenliğini, gasp yönetmeliğini kabul etmiyoruz!’ diyeceğiz” açıklamasında bulundu.

 
İris Gölü'nde yangın, Başkan'dan 'şüpheli' çıkışı!
 
Sendikalardan ortak açıklama: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Haftalık vaka haritası açıklandı: İşte İzmir'de son durum!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13-19 Kasım arasında illere göre her 100 ...
Türkiye'de son 24 saatin verileri açıklandı
Türkiye'nin 29 Kasım 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye'de ...
İzmir'de ara tatil dönüşü ilk tablo: 1 haftada 4 karantina, en az 68 vaka!
İzmir'de ara tatil sonrası dönem de sıkıntılı başladı. Eğitim-Sen verilerine ...
 
Bilim Kurulu üyesinden 'Omicron'a karşı inaktif aşı vurgusu!
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ...
Moderna, Omicron aşısı için tarih verdi!
ABD’li ilaç şirketi Moderna, 2022'nin başlarına kadar corona virüsün endişe ...
DSÖ'den Omicron varyantı açıklaması
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un yeni varyantı Omicron nedeniyle ...
 
Son 24 saatte 213 can kaybı, 21 bin 655 yeni vaka
Sağlık Bakanlığı, corona virüs için son gelişmeleri ve günlük tabloyu ...
'Nu' varyantı uyarısı: O iki ayı işaret etti!
EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ...
O ülkede kırmızı alarm: Omicron varyantı tespit edildi!
Dünya genelinde daha bulaşıcı Omicron varyantına karşı endişe büyüyor. ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Uğur Hoca, kahve içmeyi çok severdi!
Sercan Avcı
'Millet'in adayı, Soyer'in operasyonu, Yücel iddiası, İduğ'un sınavı!
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
Bünyamin Dobrucalı
Bence Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki isim belli
Taha Okan
Millet İttifakı'nın adayını 'BTP' belirlemelidir  
İlker Ağın
Bir 'yatırım' hikayesi...
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri