POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
KPSS'de yeni takvim belli oldu!
KPSS'de yeni takvim belli oldu!
CHP'li Öztrak: Ev almak artık hayal ötesi!
CHP'li Öztrak: Ev almak artık hayal ötesi!
Erdoğan'dan Suriye'ye harekat mesajları!
Erdoğan'dan Suriye'ye harekat mesajları!
''Putin ve Zelenski görüşmesi için şartlar oluşmadı''
''Putin ve Zelenski görüşmesi için şartlar oluşmadı''
14 Ocak 2022 Cuma - 14:04

Selçuk'ta ZMO ile 'tarihi' işbirliği!

Efes Selçuk Belediyesi ile Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında “Yerel Tarımı- Selçuk Tarımını ve Çiftçisini Güçlendirme Çalışmaları İş Birliği Protokolü’nün de imzalandığı etkinliğe katımın yoğun oldu. İmzalanan protokol, bir belediye ile TMMOB ZMO arasında, çiftçiler ve tarım ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ilk bütünsel işbirliği protokolü niteliğini taşıyor.

Selçuk ta ZMO ile  tarihi  işbirliği!

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde “Düşük Maliyetli Doğa Dostu Yöntemlerle Verimli Üretimin Yolları” Paneli düzenlendi. Efes Selçuk Belediyesi ile Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında “Yerel Tarımı- Selçuk Tarımını ve Çiftçisini Güçlendirme Çalışmaları İş Birliği Protokolü’nün de imzalandığı etkinliğe katımın yoğun oldu. İmzalanan protokol, bir belediye ile TMMOB ZMO arasında, çiftçiler ve tarım ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ilk bütünsel işbirliği protokolü niteliğini taşıyor.Tarımda girdi fiyatlarının artması sebebiyle üreticilerin yaşadığı sorunlara düşük maliyetli, doğa dostu çözümlerle üretimde verimi arttıracak yöntemlerin anlatıldığı panele TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hakan Çakıcı’nın yanısıra konuşmacı olarak da Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Ziraat Mühendisi Mehmet Pakkaner ve üretici Ogün Acar katıldı. 

TEMİZ TOPRAĞA, TEMİZ SUYA İHTİYACIMIZ VAR
Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel protokol imzalanmadan önce yaptığı konuşmada Efes Tarlası Yaşam Köyü ve tarımsal üretimin önemine değinerek; “Geldiğimiz noktada toprak çok hor kullanılan, su çok hor kullanılan bir ana madde haline geldi. Doğru üretimin sağlanabilmesi için temiz toprağa, iyi toprağa ve iyi suya ihtiyacımız var. Küçük Menderes Havzası’nın en sonunda, yarım adanın da en güneyinde olan ilçemizde toprağımız çok verimli ancak kabul etmek lazım ki, bu değişen dünya ne yazık ki toprağımızın kalitesinden aldı. Aynı zamanda suyumuzu da kirletti. Biz Toprak Okulu diye başladık. Toprak Okulu’nu Köy Enstitülerinden ilham alarak başlattık. 10 Ocak Haftası Tarımsal Eğitiminin 176. Yıldönümünde Toprak Okulu’nda sizi ağırlamak ve bu protokolün bugüne nasip olması bizim için çok büyük bir şeref” dedi. 
Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hakan Çakıcı ise, “Şu anda Türkiye’de tarımın geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. İklim sorunlarımız var. Çevre sorunlarımız var. Tarımsal girdilerin artması nedeniyle üreticilerimizin sorunları var. Bu sorunlar için merkezi üretimlerden yeni tarım politikaları üretmelerini bekliyoruz. Biz yerelde de güzel projelerle üretimi çiftçiyi desteklemek istiyoruz. Bu anlamda bu protokolün hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ BİR MODEL 
Panele katılmak için Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde bulunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez daha önce Efes Tarlası Yaşam Köyü’nün açılışına geldiklerini belirterek; “Bu proje Köy Enstitüleri mantığıyla yaşama geçirilecek ve uygulamanın doğrudan alana yansıyacağı, küçük aile işletmeciliğinin destekleneceği doğal üretiminin ortaya çıkacağı bir model. Onu üreticilerle alana yayıyorsunuz. Şimdi imzalanan protokol de belediyemize, odamıza, ülkemize ve Selçuk halkına hayırlı olsun. Bizim odamızın savunduğu tarım politikalarının temeli Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı  tam bağımsızlık ilkesine dayalı bir tarım politikası.  Bu merkezi kurdunuz. Oda olarak teşekkür ediyoruz. Bizler de her türlü işbirliğinde sizlerle birlikte olacağız” dedi. 

Efes Selçuk’taki tarımsal üretim ve üreticilerin desteklenmesi adına önem taşıyan protokolün imzalanmasının ardından  “Düşük Maliyetli Doğa Dostu Yöntemlerle Verimli Üretim Yolları” konulu panel Dr. Zerrin Çelik’in moderatörlüğünde başladı. 

Tarım Ekonomisti Prof. Dr. Tayfun Özkaya, tarım sektörünün içinde bulunduğu sıkışmada üreticinin girdi fiyatları ile geliri arasındaki farkın giderek açıldığına dikkat çekerek; “Bu bir kriz durumu. Bu kriz anları aynı zamanda bir dönüşüm için uyarıdır” diye konuştu. 

TARIM KRİZİNE ÇÖZÜM AGROEKOLOJİK TARIM
Dünya genelinde uygulanan endüstriyel tarım yönteminin doğaya ve toprağa verdiği zarara dikkat çeken Özkaya; “Bu krizden çıkabilmemizin yolu endüstriyel tarımdan vazgeçmek. Biz kimyasal gübrelerden, tarım ilaçlarından, dışardan alınan tohumlardan vazgeçmedikçe, toprağı bu kadar işledikçe bu krizden kurtuluş yok. Bizim Agroekolojik tarıma geçmemiz lazım” dedi. Agroekolojinin bir tarım tekniği olmasın yanı sıra eşitlikçi bir hareket olduğunun altını çizen Özkaya; “ Agreokolojik tarım yöntemleri olarak tarım ilaçları yerine ev yapımı ilaçlar, kimyasal gübre yerine hayvan gübresi, kırmızı solucan gübresi, komposto, baklagil ekmek, toprak işleme yerine pulluksuz tarım ve azaltılmış toprak işleme, tarım sigortası ve risklere karşı ürün çeşitlendirme yöntemlerini sayabiliriz” dedi. 

Agroekolojinin, ekolojiyi kullanarak tarım yapmak anlamına geldiği ve halkın bilgisine dayandığını belirten Özkaya; “Bu hareketin amacı üreticinin ve tüketicinin bağımsızlaşması ve dayanıklılık. Eğer bir çiftçi Agroekolojik tarım yaparsa dayanıklılık kazanacak. Şöyle ki; bu tarımla esas amaç dış girdilerden kurtulmak yani bütün girdiler tarımın içinden olursa maliyetler aşağı iner” ifadelerini kullandı. 

KOMPOST GÜBRE TOPRAĞI KORUYOR 
Panelin ikinci konuşmacısı olan Ziraat Mühendisi Mehmet Pakkaner, kompost gübre kullanımının artmasının toprağın yapısını korumak ve girdi maliyetlerini düşürmek açısından önemine değinerek; “Toprağı canlı tutmadığımız sürece bizim sistemi düzeltme şansımız yok. Eskiden verimlilik daha fazlaydı. Biz kendi seçimimizi yaptık. Nakliyeye daha dayanıklı ürünler istedik. Bunlarla beraber verimliliğin artmasını istedik. Biz beklentilerimizi düşürürsek bizim alacağımız, elde edeceğimiz ekonomik girdilerimizi minimalize edeceğimiz problemsiz besinlerimiz olur. Eğer bitki beslemeyi doğru yaparsak bitki strese girmeyecek. Kendi bariyerini oluşturacak. Çevredeki hastalık ve zararlılar saldıramayacak. Doğru besleme ile toprak canlılığını artırırsak bizim üretimde birçok sorunumuz kalmayacak. Kompost gübre kullanırsanız toprağın parçalandığında su kaybetmesine sebep olan yapısını düzeltirsiniz. Anız yakmazsanız organik maddeyi korursunuz. Toprak organik maddesini yüzde 1 arttırırsanız, 1 dekarda 30 ton su tutarsınız” diyerek kompost gübrenin yararları hakkında bilgi verdi. 

ÜRETİCİ OGÜN ACAR DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Bir üretici olarak panelde doğal, düşük maliyetli ve verimli üretim konusunda deneyimleri paylaşan Ogün Acar, üreticilik serüvenine toprak analizi yaptırarak başladığını belirterek; “Analiz sonucunda bana sürekli toprağa bir şeyler atmaya yönelik bir sonuç verdiler. Bu sonuçlara ve köylülerden edindiğim bilgilere göre bunları satın almak ve atmak için iş gücü, makine kullanmak yerine hiçbir gübre kullanmayarak işe başladım. Çünkü atılması istenen şeyleri ben cebimden finanse etmeye başladığım zaman ben cebimden harcamaya devam edeceğim. Biraz daha araştırmaya başlayınca endüstriyel sistemin önümüze koyduğu ürünlerle kendi sistemini finanse etmeye devam ediyor. Biz onlar için daha fazlasını vermeye devam eden figüranlarız” dedi.
Zeytinliğinde yaptığı çalışmaları anlatan Acar; “Bugün geldiğimiz noktada kendi çiftlik gübremizi kullanıyorum. Çiftlik gübremizi traktör olmadan kendim taşıyorum. Toprağı sürmemem gerektiğini de öğrendim. Çünkü siz doğayı kendi haline bırakırsanız bir parça desteklerseniz bunun endüstriyel düzenin elinden çıkacak bütün çözümlerden daha iyi olacağına inanıyorum. Toprağı sürmemeye karar verdim. Çünkü toprağı sürme suretiyle toprağın altında bulunan canlılara zarar veriyoruz. Üreticilerin bir arada durarak, dayanışma ile çalışarak da girdi maliyetlerini düşebileceğini belirten Acar; “Üreticiler olarak hepimizin her şeyin en iyisini hak ettiğimizi düşünüp, eğitimin de yalnızca doktor ve mühendis olmak için gereken bir şey olduğu bakış açısından kurtulursak ortaklaşa yaptığımız tarımla birçok şeyin iyisine sahip olabileceğimize inanıyorum. Ve buna layık olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu. 

Panelin ardından, Efes Selçuk Belediyesi’nin kendi Efes Tarlası’nda doğa dostu yöntemlerle üretilen ıspanaklar katılımcılara hediye edildi.

 
1183 kilometrelik hırsızlık yolu!
 
Başkan Pehlivan'dan sağlık durumu hakkında açıklama: Kısa bir süre...
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Değirmenci adı Konak'ta yaşayacak!
İzmir siyasetinin unutulmaz ismi Hilmi Değirmenci’nin adı, Konak Belediyesi’nin ...
Sıcak yemek hizmeti Katip Çelebi'ye de taşındı!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ...
Başkan Acar'dan muhtarlarla proje turu!
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, mahalle muhtarlarıyla birlikte Çaltılıdere ...
 
Başkan İduğ'a coşkulu karşılama!
Geçtiğimiz hafta koronavirüs testi pozitif çıkan Bornova Belediye Başkanı ...
Mecliste bir ilçenin daha 'emsal artışı'na da ret!
Aralık ayı üçüncü birleşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. ...
Rauf Denktaş Yeni Foça'da anıldı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ...
 
İduğ koltuğa döndü, yumruğunu masaya vurdu: ‘Köstebek’ çıkışı, örgüte sert uyarılar!
Testleri negatife dönen Başkan İduğ görevine yeniden başlarken önemli ...
Başkan İduğ’dan hayvanseverlere ‘kulübe yapım’ çağrısı!
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ sosyal medya hesabından hayvanseverlere ...
Sengel: Başkan olsam da bir babanın küçük kızıyım hala!
Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel sosyal medyadan babasının ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Adil yargılanma hakkına aldırmayan TBMM
Sercan Avcı
27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!
İlker Ağın
Manda mı?
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri