Memleket Partisi’nde eğilim yoklaması: Oğuz’dan üyeye çağrı

10 Eylül 2021 Cuma   14:45

GERÇEKİZMİR - Muharrem İnce’nin genel başkanlığında kurulan Memleket Partisi, 18 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek olan 1. Olağan Kurultay öncesi genel başkan adaylığı için eğilim yoklaması yapacak.

Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz, 11 Eylül 2021 Cumartesi günü (yarın) 12:00-16:00 saatleri arasında ilçe binalarında kurulacak sandıklarda Genel Başkan Adaylığı için eğilim yoklaması gerçekleştirileceğini duyurdu, üyeleri oy kullanmaya davet etti.

Oğuz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Değerli İzmirliler,
Memleket Partisi, kurulduğu tarih olan 19 mayıs tarihinden itibaren Türkiye'nin 81 ilinde örgütlenme faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. Birçok il ve ilçe bazında örgütlenmesini tamamlamış olan partimiz daha çağdaş, daha yaşanılabilir, Atatürk ilke ve İnkılapları çizgisinde bir Türkiye'yi yeniden inşa etmek için bütün kadrolarıyla gece gündüz demeden çalışmaktadır.

Çağdaş siyasal rejimlerde demokrasiyi inşa etmenin en güvenilir yolu adil ve güvenilir bir seçim sistemi oturtmaktır. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu, özgürce seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu bildikleri bir sistemde demokrasi bütün kurumları ve organları ile verimli bir şekilde işlerlik kazanır.

Siyasal rejimlerde temel ilkeler ve kamu düzeni anayasa ile belirlenir. Siyasi partilerin anayasası ise tüzüktür. Partinin ilkeleri, misyonu, vizyonu ve disiplin süreçleri tüzük maddeleri ile belirlenir. Siyasi partilerde demokrasi inşa etmenin en temel yolu ise önseçimdir. Demokratik, çağdaş bir tüzüğe sahip olan siyasi partiler, yönetim kadrolarını belirlemede eğitim, liyakat ve emek kriterlerini esas almakla birlikte önseçim yöntemini kullanırlar.

Memleket Partisi bu yönüyle Türkiye'deki mevcut siyasi partilerden çok daha demokratik ve ilerici bir tüzüğe sahip olmakla birlikte tüzüğündeki maddeler ile üyelerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına almaktadır. Bu temel hak ve özgürlüklerden belki de en önemlisi önseçim maddesidir. Memleket partisi parti içi demokrasi yarışlarında önseçim yöntemini kullanmaktadır.

Memleket partisinde Genel Başkan da önseçimle belirlenmektedir. Bu sebeple 10 Eylül Cumartesi günü ilçelerimizde kuracağımız sandık ile bir hafta sonraki Kurultayımzda Genel Başkanlık için eğilim yoklaması gerçekleştirilecektir. Bu sebeple bütün üyelerimizi yarın gerçekleştireceğimiz demokrasi şölenimizde oy kullanmaya davet ediyorum.”Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Memleket-Partisinde-egilim-yoklamasi-Oguzdan-uyeye-cagri/101176