İzmir'de İMAF-başkanlar buluşması

22 Eylül 2021 Çarşamba   11:54

İzmir’de yaşayan Mardinlileri temsil eden İMAF, İzmirli belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Mardin kültürü İzmir’de hemhal olduğunda İzmir ortaya çıkıyor” dedi
İzmir Mardinliler Federasyonu (İMAF) İzmirli başkanlarla kahvaltıda bir araya geldi. İMAF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tunç’un ev sahipliğinde İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı kahvaltılı organizasyona, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP ilçe başkanları, İMAF Başkan Yardımcısı Sait Karaaslan, Mardinli dernek ve STK temsilcileri de hazır bulundu. Burada kısa bir konuşma yapan Başkan Tunç Soyer, “Anadolu’nun en kadim kültürlerinden olan Mardin kültürü İzmir’de hemhal olduğunda işte İzmir ortaya çıkıyor” dedi. 

MARDİNLİLER İZMİR’İN KİMLİĞİNE KATKI VERİYOR
Anadolu’nun kadim kültürü olan Mardin kültürünün İzmir’de yaşatılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu nedenle 0İzmir’in Mardinlilere çok şey borçlu olduğunu söyledi. Başkan Soyer, “Bugün sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü Mardinliler İzmir’in dışardan aldığı göçün 2’nci sırasında yer alıyor. En çok Manisalılar ikinci sırada Mardinliler yer alıyor. Mardin gibi Anadolu’nun uzak bir coğrafyasından İzmir’e gelen değerli hemşehrilerimiz bizim için çok değerli, çünkü Anadolu’nun en kadim kültürlerinden olan Mardin kültürü İzmir’de hemhal olduğunda işte İzmir ortaya çıkıyor. Bu nedenle İzmirlilik dediğimiz şey İzmir’i Türkiye’nin farklı kenti yapan şeyi işte bu sentez olduğu, bu birliktelikten kaynaklandığını biliyoruz. O nedenle İzmir sizlere çok şey borçludur. İyi ki buradasınız, iyi ki İzmir’de hemhal olmuşsunuz, iyi ki İzmir’in kültürüne İzmir’in kimliğine katkı veriyorsunuz. Ben bugün sizlerle olmaktan büyük gurur duyuyorum” ifadelerine yer verdi. 
İMAF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tunç ise İzmirli belediye başkanlarıyla bir araya gelmenin kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini söyledi. Başkan Tunç, “İzmir’de yaşayan Mardinliler olarak siz değerli başkanlarımızı ağırlamaktan gurur duyduk” dedi.  

İZMİR’İN EKONOMİSİNE YÖN VERİYORUZ
İzmir’de 600 bine yakın Mardinli olduğunu aktaran İMAF Başkan Yardımcısı Sait Karaaslan, ise Mardinlilerin, İzmir’e ekonomi ve kültür başta olmak üzere birçok alanda katkı sağladığını belirterek şunları söyledi: “İMAF 12 yıldan beri kurulmuş 25 derneği, 25 tane taziye evi ile birlikte faaliyetlerini İzmir ve ilçelerinde sürdürmektedir. 600 bin üstü nüfus ve 400 bin seçmeniyle başta Karabağlar, Konak, Menemen, Torbalı, Menderes ve Gaziemir başta olmak üzere bütün ilçelerimizde ön planda yer almaktadır. Resmi olarak 200 bin nüfus gösteriliyorsa da aslında 400 bin civarında Mardinli seçmen ve 600 bin civarında Mardinli ikametgah etmektedir. İMAF bütün hemşehrileri ve İzmirlilerin acı ve mutlu günlerinde yanlarında olmaktadır. Doğduğumuz memleketin gelenek ve göreneklerine göre İzmir’e yerleştikten sonra İzmir’in kent kültürü ile birleşerek entegre olduk. İzmir’deki Mardinliler İzmir’in her yerinde her platformunda kendilerini temsil etmeye devam etmektedir. Mardinliler olarak İzmir’in damar diyebileceğimiz kent ticaretinde yer alıyor, bundan büyük bir keyif alıyoruz. Mardinliler olarak bu şekilde İzmir ekonomisini daha da ileriye taşıyoruz. Bu kahvaltı bir paylaşma ve kaynaşma etkinliğidir.” Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Izmir-de-IMAF-baskanlar-bulusmasi/101664