Başkan Karakayalı ile gündem: Üniversite, metro, dev tesis ve iktidar mesajı!

13 Ekim 2021 Çarşamba   08:31

GERÇEKİZMİR - Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, üniversite ve metro konusunda önemli açıklamalar yaparken, zeytinyağı tesisinin 1 ay sonra hazır olacağını duyurdu.

Önceki dönemde ciddi bir borç kaldığını söyleyen Karakayalı, “Ekonomik sıkıntı var ama biz ‘borç var’ demeyeceğiz. Tasarruf yaparak hizmet edeceğiz. Ağlamakla bu iş olmuyor” dedi.

Pandemi raporu veren ve ‘aşı’ çağrısı yapan Karakayalı, partisi CHP için “CHP iktidara hazır. Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçip güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli Türkiye” dedi.

Karakayalı’nın açıklamaları şu şekilde: 

ÜNİVERSİTE
2009’dan beri uğraştığım bir meseleydi üniversite…Eğitim öğretime başladı. Çok mutluyum. Demokrasi Üniversitesi’nin hem hazırlık hem de spor bölümü. Hedefim birkaç tane daha merkeze fakülte getirmek. Protokol de imzaladık. Kongre merkezi var boş duran. Orayı vereceğiz. Orayı da üniversiteye dönüştüreceğiz.

Türkiye genelinde yurt sıkıntısı var. Yurt sorunu için ‘hayır yok’ diyen kimse çıkmaz. 2 misafirhanemiz var orayı hazırlıyoruz. Ulucak’ta 2 daire bulduk orayı dönüştüreceğiz. Önümüzdeki dönemde yurt yapımına başlayacağız. Belediye olarak, özel sektör olarak yurt sayısı artmalı. Bu çocuklarımız asla barınma sorunu yaşamamalı.

Üniversite ilçeye sosyal ve kültürel yönden katkı sağlayacak. Maddi manevi katkı sağlayacak. Eskişehir, Eskişehir olduysa 3 üniversite sayesinde oldu. 3 üniversite var orada. Benim de hedefim burada en az 5 bin öğrencinin okumasını sağlamak. Burayı cıvıl cıvıl bir kent yapacağız.

Hiçbir zaman vazgeçmedim üniversite hayalimden. Direnç oldu ama aştık. Kemalpaşa meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Yaşar Kırkpınar’a teşekkür ediyorum. Hedef Kemalpaşa’yı kalkındırmak. Hangi partiden olursa olsun herkes katkı vermek zorunda. Kemalpaşa’yı İzmir’in yıldızı yapmak istiyorum.

METRO

Büyükşehir’in metro projesi Kemalpaşa’ya 2032’ydi. Biz bunu 11 yıl geriye aldık. Büyükşehir Belediye Başkanımıza durumu anlattık, 2 organize sanayi bölgesi var, 120 bin kişilik bir Kemalpaşa var. Hızlı bir sirkülasyon var. Trafik, yakıt gideri, karbon salımı. Anlattık. Tunç Başkan düğmeye bastı. Proje ihalesi hallolacak. Metronun düğmesine basıldı. Milyar dolarlık yatırım. Güzergah henüz belli değil. Önerimiz var. Birincisi Sanayi’ye kadar gitmesi, ikincisi bir kolu da merkeze gelmesi...

ZEYTİNYAĞI TESİSİ

Zeytinyağı Fabrikası 1 ay sonra hazır. Sıkım için makine ihalesine çıktık. 1 katılım olmuştu. Yeniden ihale olacak. Kurulumu 15-20 gün sürer. İşçi hazır. Hemen faaliyete geçecek. Üreticiye destek olmak için yapıyoruz. İleride de şişeleme fabrikası yapacağız.

BORÇ

Borç bitmez. Bizden önceki dönem 14 yıla yaymışlar. Kongre merkezini 14 yıl ödeyeceğim. İller Bankası’ndan gelirimiz kesiliyor. Belediyede devamlılık esastır. Yemeği onlar yemiş hesabı ben ödüyorum. Ekonomik sıkıntı var ama biz ‘borç var’ demeyeceğiz. Tasarruf yaparak hizmet edeceğiz. Ağlamakla bu iş olmuyor. 5 yıl vergi vermemişler, devlete borç ödememişler. Halk bunu görüyor. Biz de anlatıyoruz.

PANDEMİ

Herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Aşı olmak zorundayız. Kemalpaşa’da her gün Covid’den ölüm haberi geliyor ilçede ancak eskisi kadar vaka sayısı da çok değil. 1,5 yıldır pandemiyle uğraşıyoruz. Yalnızca virüsle savaşa ayırdık her şeyimizi maddi manevi. Arkadaşlarımız karantinada kaldı. 3’te 1 kapasiteyle çalıştık. Bazı aksamalar oldu ama şuan da iyiye gidiyor.

CHP

CHP iktidara hazır. Son danışma kurulu çok iyi geçti. Verimli toplantı oldu. CHP zaten iktidar. Yerelde iktidar. 11 Büyükşehir CHP’de. Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ını biz yönetiyoruz. Başarıyla yönetiyoruz. CHP’li belediyelerin nasıl yönetildiğini herkes görüyor. Biz yapanlardan on kat daha iyi yaparız.  Adaylık konusunda Millet İttifakı’nın kararı olacak. Genel Başkanımızın ağzından ‘adayım’ ifadesi çıkmadı. Millet İttifakı çok iyi gidiyor. Tek parola ‘söz konusu vatansa gerisi teferruattır.’ Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçip güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli Türkiye… Kuvvetler ayrılığı olmalı...Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Baskan-Karakayali-ile-gundem-Universite-metro-dev-tesis-ve-iktidar-mesaji/102522