Meme kanserine karşı tek yumruk oldular

15 Ekim 2021 Cuma   15:55

15 Ekim Meme Sağlığı Günü ve meme kanseri farkındalık ayı nedeniyle düzenlenen etkinlikte, kadınların meme kanserine karşı nasıl önlem almaları gerektiği anlatıldı. Meme kanseri belirtileri arasında rastlanan en yaygın bulgunun memede sertlik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Boylu, "Bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörlerdir. Memede bir kitle ele geldiğinde, mutlaka araştırılmalıdır. Memede ele gelen kitle, içi sıvı dolu bir kese olabilir. Meme kanseri belirtisi olabilecek kitlelerin içi farklı katı dokudan oluşur. Bu iki dokuyu birbirinden ayırmak için ultrason ile inceleme yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"BU BELİRTİLERE DİKKAT!"

Memede kitle, meme başında çekilme, ciltte çekilme, memede portakal görüntüsü, ciltte kızarıklık ve meme başından akıntı gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyleyen Boylu, "Bunların dışında memede kızarıklık, çukurlaşma, yumru oluşması, damarlarda belirginleşme, asimetrik görüntü de meme kanseri belirtileri arasında yer alıyor" dedi. Hiçbir yakınması olmayan kadınların yıllık klinik ve detaylı ultrason kontrollerini mutlaka yaptırması gerektiğini söyleyen Boylu, "Eğer izlenecek varyasyonlar yoksa 2-3 yılda bir klinik radyolojik değerlendirme yapılmalı. Kişinin aile öyküsü varsa 40 yaşında ya da yakınının kanser tanısı aldığı yaşa göre ilk referans mamografisini çektirmesi gerekiyor. Detaylı ultrason ile meme dokusu yoğun olan kadınlarda MR değerlendirmelerinin eklenmesi gerekiyor. Eğer aile öyküsü yoksa 45 yaşında mamografi ve detaylı ultrason çekilmesi yeterli olacaktır. 45-54 yaş arasındaki kadınların ise her yıl mamografi ve ultrason çektirmelerini öneriyoruz. 55-64 yaş arasında kadınların ise 2 yılda bir mamografi, yıllık ultrason ve gerekli görülürse ek incelemeler yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"KENDİ KENDİNE MUAYENE ÖNEMLİ"

Meme kanserini önlemede  kendi kendine muayenenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Boylu, "Bu işlemin sırt üstü yatılarak yapılmasını öneriyoruz. Hangi meme kontrol edilecekse o kolunu başın arkasına koyarak diğer elin iki-üç parmak ucu ile memenin kontrolü sağlanır. Meme başı çevresinden başlayarak ve meme dokusuna hafifçe bastırarak saat yönünde parmak uçları ile kontrol edilerek memede kitle olup olmadığına bakılır. Her iki memede kontrol edildikten sonra koltuk altına da bakılmasını öneriyoruz" diye konuştu. (DHA)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Meme-kanserine-karsi-tek-yumruk-oldular/102633