"Muhtarların sorunlarını da biz çözeceğiz"

22 Ekim 2021 Cuma   13:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı, Muhtarlar Günü dolayısıyla “Demokrasinin yapı taşı muhtarlar” konulu basın açıklaması düzenledi. Kemeraltı Çarşısı girişinde gerçekleştirilen açıklamaya; CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun yanı sıra muhtarlar ve partililerin de katıldı. Günümüzde muhtarların yaşadığı sıkıntılara değinen Başkan Gruşçu, iktidara geldiklerinde hayata geçireceklerini söylediği çözüm önerilerini de sıraladı. 

BİRÇOK SIKINTIYLA BAŞ ETMEK ZORUNDALAR
Demokrasinin temelini muhtarların oluşturduğunu belirten CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Ancak ne yazık ki günümüz Türkiye’sinde Cumhurbaşkanı, belediye başkanı, milletvekili gibi seçimle gelen üstelik siyasi partilerden çok daha demokratik şekilde seçilen muhtarlarımız birçok sıkıntıyla baş etmek zorunda bırakılıyor. Daha demokratik diyorum çünkü muhtarlarımız bir siyasi kimlikle değil, kendi adlarıyla çıkıyorlar mahallelerin önüne. Seçimle gelen diğer yöneticilerden ne farkı var muhtarlarımızın? Aslında hiçbir farkı yok. Hiçbir fark olmamasına rağmen muhtarlarımızın taleplerinin yerine getirilmediği bir tablo var maalesef ortada. Biz CHP olarak, ülkemizin her sorununa, her problemine karşı gösterdiğimiz hassasiyeti muhtarlarımıza karşı da göstereceğimize söz veriyoruz. Sadece söz vermekle kalmıyoruz çözüm üretiyoruz. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve geçim dertleri dolayısıyla maalesef Türkiye’nin büyük bir bölümü sosyal yardıma muhtaç hale geldi. Maalesef muhtarlıklarımızın bu yardımlarla tek başına mücadele etmesi mümkün değil. Yaşanan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla intihar eden onlarca gencin, işsizin, emeklinin, işçinin ve emekçinin bizi bekleyen bu zor karakış günlerinde hiçbir yardım talebine karşılık vermeyen şahsım hükümeti milletin gözünde kredisini çoktan tüketmiş, uzatmaları oynamaya başlamıştır” dedi.

MUHTARLIK BİNALARINI YENİLEYECEĞİZ
Sosyal yardımların siyasi partiler tarafından değil ayrılan bütçe kapsamında her mahallenin kendi muhtarı tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Gruşçu, “Çünkü her muhtar kendi mahallesindeki gerçek ihtiyaç sahibini herkesten çok daha iyi bilir. İktidar olduğumuzda muhtarlarımıza bu konuda gereken desteği sağlayacağız. En küçük yerleşim birimleri olan mahallelerimizde bir siyasi parti çatısı olmadan doğrudan halk tarafından seçilen, yurttaşlarımız ile devlet kurumları arasında bir köprü görevi yürüten değerli muhtarlarımız 657 sayılı devlet memuru yasasına göre yargılanıyor ancak aynı yasanın diğer haklarından yararlanamıyorlar. Allah’ın izniyle iktidara geldiğimizde bu çelişkiyi ortadan kaldıracak, muhtarlarımızın yasanın tanıdığı özlük haklarından yararlanmalarını sağlayacağız. Her muhtarlığın ayrı bütçesi olması ve fiziki olarak yetersiz olan eski muhtarlık binalarının yenilenmesi gerekir. Ayrıca muhtarlık binaları birer kamu binası olarak gözükse de elektrik, su ve internet faturaları devlet tarafından karşılanmıyor. Bu giderlerin hepsi devlet tarafından karşılanmalıdır. Muhtarın oturacağı bir makamı olmalı. Vatandaş görevliyle, muhtarla muhatap oluyor. Bunun devlet politikası olarak yapılması lazım. Millet İttifakı olarak göreve geldiğimizde tüm eski muhtarlık binalarını yenileyip muhtarlarımız için bir fon oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

AYNI ZAMANDA İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ
Bürokratik işlerin yürütülmesi amacıyla muhtarlıklara özel kalem atayacaklarını da paylaşan Gruşçu, “Ülkemizde bulunan 10 milyon işsiz var. Böylelikle aynı zamanda istihdam sağlayacağız. Türkiye’de yaklaşık 51 bin muhtarlık var. 51 bin özel kalem müdürü demek, yüz binlerce kişinin karnının doyması demek, milletimize söz veriyoruz bunu yapacağız. Muhtarlarımıza aylık değil, ödenek veriyorlar. İzne ayrıldıkları zamanlarda ödenekleri kesiliyor. Milletvekiline, belediye başkanına maaş veriyorlar. İzne ayrıldığı zaman kesilmiyor. Peki aynı yerden, sandıktan seçilen muhtara niye maaş değil de ödenek veriyorlar? Muhtar ikinci sınıf vatandaş mı? Söz veriyoruz, Millet İttifakı iktidarında buna da son vereceğiz. Türkiye’nin bütün coğrafyasına yayılan, her köyünde, her mahallesinde, her metropolünde olan muhtarlarımız için temel bir muhtarlık kanunu çıkaracağız. Muhtarlarımız kendi kanununa bakarak, görevlerini, yetkilerini ve sorumluluklarını orada görecek. Millet İttifakı iktidarında muhtarlık kanununu çıkaracak ve sistemi daha işler bir hale getireceğiz. 19 yıllık şahsım hükümetinin Türkiye demokrasisine verdiği zararı ortadan kaldırmak, demokrasiyi tekrar güçlendirmek istiyorsanız ve bu topraklarda gerçek anlamda bir demokrasi olsun istiyorsanız, yapacağınız ilk şeylerden birisi muhtarlık kurumunu güçlendirmektir. Biz millet İttifakı olarak iktidar olduğumuzda her haksızlık ve hukuksuzlukla nasıl mücadele ediyorsak bu problemler de aynı şekilde mücadele edecek ve hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Çok yakın bir zamanda gerçekleşecek ilk seçimlerde Türkiye demokrasisini tekrar ayağa kaldırmak adına 7’den 70’e hep birlikte mücadele edecek ve 19 yıldır yaşanan yıkımı tekrar birlikte inşa edeceğiz” açıklamasında bulundu.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/-Muhtarlarin-sorunlarini-da-biz-cozecegiz-/102933