Tire'de kritik toplantı öncesi halk kararını astı!

25 Ekim 2021 Pazartesi   09:03

GERÇEKİZMİR - İzmir'in Tire ilçesinde bölgenin akciğerleri olarak tanımlanan Kartal Dağı civarındaki Küçükkale ve Büyükkale Mahalleleri bölgesinde yapılması planan tartışmalı mermer ocağı ile ilgili süreç devam ediyor. 

Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunun yapılmasının ardından kızılçam ormanlarına ve temiz içme suyu kaynaklarına tehdit nedeniyle bölge halkının tepkisine neden olan projede gözler kritik toplantıya çevrildi. 

İzmir Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün verdiği kararlar mermer ocağı projesi 26 Ekim günü (yarın) Küçükkale Mahalle Kahvesi'nde halkın kantarına çıkacak. 

Bölge halkı ve Kartal Dağı Koruma Platformu kritik oturum öncesi direniş ateşini yaktı, Küçükkale Köyü girişine 'Madencilerin girişi yasaktır' pankartı asıldı. 

EGEÇEP'TEN DE DAYANIŞMA ÇAĞRISI 
Öte yandan halkın katılım toplantısı öncesi Ege Çevre ve Kültür Platformu'ndan (EGEÇEP) da dayanışma çağrısı geldi. Platformdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
26 EKIM 2021 Salı günü saat  13:30'da yapılması planlanan mermer ocaklarına ilişkin halkın katılımı toplantısı öncesinde saat 12:00'de Küçükkale Köyü meydanında biraraya geliyoruz.
Kartal Dağı Koruma Platformu; Kartal Dağının eteklerinde yer alan Halkapınar, Mehmetler, Üzümler, Küçükkale, Büyükkale, Alaylı ve Akyurt Mahallelerini de (köylerini) içine alan ve orman alanı olan 194,60 hektar’lık çok geniş bir ruhsat alanında 6 adet mermer ocağı açılması girişimini köylerinin tarih sahnesinden silinmek istenmesi olarak görüyor, binlerce insan ve yüzyıllardır birlikte yaşadıkları orman ve çeşitli canlı türleri adına bu yanlış projeden derhal vazgeçilmesini talep ediyorlar. Tüm bileşenlerimize ve bileşen temsilcilerimize saygıyla duyururuz.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Tire-de-kritik-toplanti-oncesi-halk-kararini-asti/103033