Eğitimde son rakamlar: İzmir'de 1 haftada 70 karantina!

26 Ekim 2021 Salı   09:04

GERÇEKİZMİR – Koronavirüs salgının gölgesinde ülke çapında 6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilirken, vaka sayılarındaki kara tablo okullara da yansıyor.

Hijyen ve tedbir sorunları pandeminin ülke çapındaki yayılımının eğitime yansımasının önüne geçilmesine engel oluyor.

İzmir’de de tablo farklı değil… Kentte geriden hafta 70 karantina sınıfıyla alınırken, yapılan testler sonucu 109 öğrenci ve 49 öğretmen pozitif çıktı. 

Gerçekizmir’e konuşan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal rakamların düşüş gösterse de çok belirgin bir yayılım kırılması yaşanmadığını altını çizerek temel sorunları sıraladı. Vardal, “Birinci neden ülke çapındaki yayılımın yansıması ancak okullarda alınacak önlemler bu geriye çekilebilir. Kalabalık sınıflar ilk etken… 30 hatta 40 kişilik sınıflar var ve buralarda vaka sayısı da yayılım da daha çok gözleniyor. Okullarda yeterli temizlik elemanı olmaması bir başka etken. Özellikle ikili eğitim yapan okullarda ciddi hijyen sorunu yaşanıyor. Ana etkenlerden üçüncüsü de ders saatlerinin 30 dakikaya çekilmemesi… “ ifadelerini kullandı.  Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Egitimde-son-rakamlar-Izmir-de-1-haftada-70-karantina/103086