4 astronot 200 gün sonra Dünya'ya döndü!

9 Kasım 2021 Salı   08:45

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bulundan dört astronot, 200 günlük uzay istasyonu görevininin ardından SpaceX ile Dünya'ya döndü.

Astronotları taşıyan kapsül, karanlıkta Florida, Pensacola kıyılarında Meksika Körfezi'ne indi. Kurtarma botları hızla harekete geçti.

24 Nisan'dan beri Dünya yörüngesinde olan Crew-2 astronotları bir sonraki görev ekibinin fırlatılmasından önce döndü.

ISS'den ayrıldıktan sadece sekiz saat sonra eve dönmeleri SpaceX'in çarşamba gecesi yeni bir yolculuk başlatabilmesinin önünü açtı.

NASA astronotları Shane Kimbrough, Megan McArthur, Japon Akihiko Hoshide ve Frances Thomas Pesquet’in dönüşü olumsuz hava koşulları sebebiyle bir gün ertelenmişti

Pesquet geri dönmelerinin bir gün ertelenmesinin ardından şöyle bir tweet atmıştı: "Bu büyülü manzarayla bir gece daha. Kim şikayet edebilir? Uzay gemimizi özleyeceğim!"

Pesquet,  uzay istasyonunu gösteren kısa bir video da paylaştı.

200 günlük görevin sonunda astronot Mark Vande Hei, ayrılan arkadaşlarının her birine veda etti. McArthur'a "Kapsülde bıraktığımız kahkahalarımızı duymayı özleyeceğim" dedi.

Dörtlü ayrılmadan önce uzay istasyonunun etrafında bir tur attı ve fotoğraf çektirdi. Bu, SpaceX için bir ilkti; NASA mekikleri, on yıl önce emekli olmadan önce bunu yapardı. 

Astronotların dönüş yolculuğu çok konforlu değildi. Kapsüllerindeki tuvalet kırıldı ve bu nedenle sekiz saatlik eve dönüş yolculuğunda bebek bezi kullandılar.

Bir sonraki ekip ise ISS'de altı ay geçirecek. Bir Japon iş insanı ve kişisel asistanı ralık ayında Rus Uzay Ajansı’yla çalışacak, ardından şubat ayında SpaceX aracılığıyla üç iş insanı  oraya gidecek. 

SpaceX'in ilk özel charter uçuşu, Eylül ayında uzay istasyonuna uğramamıştı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yürütülen Plant Habitat-04 deneyi kapsamında yetiştirilen ve geçtiğimiz günlerde hasat edildiği açıklanan acı Şili biberleri görüntülenmişti. (Ajanslar, Habertürk)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/4-astronot-200-gun-sonra-Dunya-ya-dondu/103731