Bayraklı'da kadın paneli: "Bir gün değil her gün!"

26 Kasım 2021 Cuma   11:35

Osmangazi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Bayraklılı kadınlar katıldı. Siyasetçi- Yazar Zeynep Altıok ile İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Perihan Çağrışım Kayadelen’in konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü Bayraklı Belediyesi Meclis Üyesi Avukat İpek Kul yaptı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına yapılması gerekenler, yasal düzenlemeler ve caydırıcı tedbirler konuşuldu. Dayanışmanın önemine dikkat çekildi. Katılımcılara çiçek ve plaket verildi.

“EĞİTİM EVDE BAŞLAMALI”

25. ve 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili, Siyasetçi ve Yazar Zeynep Altıok “Toplumsal olarak kadına yönelik şiddeti aşmanın iki yolu var. Birincisi eğitim, ikincisi ise suçluların ağır cezalar alması. Burada ebeveynlere de büyük görevler düşüyor. Çocuklarımızı yetiştirirken, birbirlerinden farklarının olmadığını öğreterek, şiddet karşıtı çocuklar olarak yetiştirmeliyiz. Her türlü sevgiyi, vicdanı, ahlakı önce aile terbiyesi olarak vermeliyiz. Kız çocuklarımızın meslek sahibi olmalarını desteklemeli, kendi kararlarını alabilmelerini ve haklarını savunmalarını sağlamalıyız. Dayanışmayı ve birlikteliği ön planda tutmalıyız” dedi.

KADINLAR GÜÇLENDİKÇE ŞİDDET ÖNLENİR”
Şiddet gören kadınların yasal hakları konusunda bilgiler veren İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Perihan Çağrışım Kayadelen ”Hazırlanan tüm politikalar, öncelikli olarak kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik ve caydırıcı olmalıdır. En büyük sorunumuz bu politikaların üretilmiyor olmasıdır. Bunun sonucunda da geçen yıl 450’nin üzerinde bu yıl da 350’nin üzerinde kadınımızı erkek şiddetiyle kaybettik. O nedenle biz mücadelemizi güçlendirdikçe, birliğimizi artırdıkça ve kadın güçlendikçe şiddetin önüne geçebiliriz” dedi.

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Kadınlarımıza hayatın tüm alanlarında hak ettiği değeri vermek hepimize düşen önemli bir görev. Bu anlamda Bayraklı'da biz gerek belediye meclisimizde gerekse bürokratlarımız içindeki yönetim kadromuzda ve personellerimizle bunu sağladık. Tüm kadınlarımızın eşit, özgür ve güven dolu dünyada, şiddete maruz kalmadan yaşamlarını sürdürme mücadelelerinde her zaman yanlarındayız” dedi.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Bayrakli-da-kadin-paneli-Bir-gun-degil-her-gun-/104714