İzmir'de 3 parti sahaya indi: EYT isyanı!

27 Kasım 2021 Cumartesi   15:35

Mağduriyetlerini gidermek için eylem ve arayışları süren Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) bir destek de İzmir'den geldi. İzmir'de muhalefet EYT'liler için tek ses oldu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı, İYİ Parti İl Başkanlığı ile Saadet Partisi (SP) İl Başkanlığı Konak Kemeraltı girişinde bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve SP İl Başkanı Mustafa Erduran'ın yanı sıra İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, İzmir milletvekilleri ve parti yöneticileri ile çok sayıda EYT mağduru katıldı.

YÜCEL: İKTİDARIN MANÜPİLASYONU! 
Eylemde konuşan CHP İl Başkanı Yücel, EYT'lilerin iktidar tarafından sadece seçim dönemi hatırlanan sonra da unutularak mağdur edilen bir kesim olduğunu ifade ederek, "Dicle'nin kenarında kurdun kaptığı koyunu dahi düşünen Erdoğan'a sormak istiyoruz, iş işçiye gelince mi gözünü kapatıyor? Koyuna bakmasına gerek yok gözünün önünde EYT’liler var. EYT’lilerin hakkını kapanlar kurtlar değil saraylarda başkancılık oynayanlardır! Sayıları 5 milyonu aşan EYT’liler işsizlik, açlıkla mücadele etmektedir. Hak arama faaliyetlerini sürdürmekteler, işe girdiği tarihte kaç yıl prim ödeyeceğini, kaç yıl çalışması gerektiğini ve kaç yaşında emekli olacağını bilen vatandaş saray tarafından yok sayılmaktadır. Biri çıkıp 'Konu gündemimizde' diyor, biri çıkıp 'Çalışma yok ilerde belki olur' diyor. İnsanların onuru ve umutlarıyla oynuyorlar. EYT’lilerin hizmet sürelerini tamamlamaları ve primlerini ödemelerine rağmen emekli olmamaları iktidarın manipülasyonudur” dedi. Yücel sözlerini, "EYT’li kardeşlerimin sandıkta gerekli cevabı vereceğine inanıyorum. Mağduriyet yaşayan her kesimin yanında olacağız. Yağma düzenine son vererek bu ülkeyi adalet, şeffaflıkla, dürüstlükle yöneteceğimize söz veriyoruz" diye tamamladı. 

KIRKPINAR: MİLLET İTTİFAKI İKTİDARINDA ÇÖZÜME KAVUŞACAK
İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar da konuşmasında şunları söyledi: EYTliler neden mağdurlar, bir kabahat mı işlediler? Hayır, tam tersine yıllarca çalışıp, alın teri döktüler, prim ödediler. Emeklilik için gereken her şartı yerine getirdiler. Aralarında 10 bin gün ödeyen arkadaşlar var. 'Sen bekle, kaynak yok' deniliyor. 5 müteahhite alacakları döviz üzerinden ödenirken EYT’liliye kaynak yok! EYT sorunu bir kaynak değil tercih, vicdan sorunudur. Çok şükür bizim vicdanımız da niyetimiz de temiz... Millet İttifakı iktidarında bu sorun çözüme kavuşacaktır... 

ERDURAN: BU MAÇI KAZANACAĞIZ 
SP İl Başkanı Erduran ise, "Aranızda hem Saadet Partisi İzmir İl Başkanı hem de bir EYT mağduru olarak ve EYT üyesi olarak da bulunuyorum. Gönül ister ki böyle sıkıntılar yaşanmasın hak eden hak ettiğine sahip olsun... Çözüm yerine 19 yıldır sorun üreten iktidardan çözüm beklemek hayalcilik olabilir. Bugün EYT’li kardeşlerimize uygulanan haksızlık şuna benziyor: Bir futbol takımını sahaya sürüp mücadele ettiriyorsunuz. 90 dakika kuralları belli... İkinci yarıda tekrar sahaya çıktığınızda bakıyorsunuz kurallar değişmiş. Burada maç yapılır mı? Biz yapacağız bu sahaya çıkacağız ve bu maçı kazanacağız” ifadelerini kullandı.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Izmir-de-3-parti-sahaya-indi-EYT-isyani/104774