Soyer’den ‘Mersin ve Kılıçdaroğlu’ yorumu ve metro ihalesi eleştirilerine yanıt!

9 Aralık 2021 Perşembe   10:28

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Fox TV’de yayılanan Çalar Saat programına konuk olarak önemli açıklamalarda bulundu.

İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Mersin mitingi ve yaşanan coşku ekseninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası Cumhurbaşkanı adaylığını yorumlarken, kentte tartışma konusu olan Buca Metro ihalesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

OLAĞANÜSTÜYDÜ... 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de ‘Milletin Sesi’ mottosuyla yaptığı mitingi yorumlayan Başkan Soyer, “Olağanüstüydü... Çok sesli, çok canlı, çok coşkulu... İnsanlar birbiriyle kavuşmaya susamış... Ben de yalnız gitmedim. İzmir’deki tüm ilçe bleediye başkanlarımızla birlikte gittik. Çünkü biz de milletin sesiyiz. Biz de İzmir’i temsilen gittik ve çok da güzel oldu” ifadelerini kullandı. 

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAY OLMASINDAN GURUR DUYARIZ 

Mitingdeki coşku ekseninde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun olası Cumhurbaşkanı adaylığı sorusunu yanıtlayan Soyer şunları söyledi: Olabilir, olmalı da. Ben bununla iftihar ederim. Ama biz ittifak bir araya gelip karar verip kimi işaret edecekse onun peşinden gideceğiz. Gerçekten isimden çok sistemin konuluşulması gereken bir dönemdeyiz. Asıl mesele nasıl bir yönetişim sisteminin kurulacağı... Ama elbette Genel Başkanımızın aday olmasından gurur duyarız...

BUCA METROSU İHALESİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT 
Soyer programda tartışmalara yol açan Buca Metrosu ihalesi hakkında da açıklamalarda bulundu. İhalenin en düşük ikinci teklifi veren Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş’ye verilmesi sonrası AK Parti cephesinden gelen sert eleştirileri yanıtlayan Soyer süreci şöyle anlattı: Toplam 490 milyon euroluk bir konsorsiyum kaynak bulduk. İzmir tarihinin en büyük yatırımını yapıyoruz. Bu kaynak 3.2 faizle ve 12 yıl vadeli, 4 yılı da ödemesiz. Bu sadece bir borç değil... Bu para İzmir’e girdiği anda binlerce insan çalışacak, o hattın trafiği rahatlayacak, ayrıca bir bölgede yeni bir yaşam inşa edilecek. İhaleye 9 teklif geldi. En düşük iki teklifin sorgulanması gerekiyordu. İhale lügatında ‘aşırı düşük’ diye bir şey var. Atıyorum 10 liralık olası maliyet hesabında 2 lira teklif vereni sorgulamak gerekir. Biz de 2 firmanın sorgusunu istedik. Avrupa Yatırım Bankası’na da ‘Siz de bir bilirkişiyle bunu kontrol ettirin’ dedik. İhaleyi Avrupa mevzuatına göre yaptığımız için gönderdik. Onlar da bir değerlendirme yaptı. En düşükten biri elendi diğerine vermeye karar verdik. Avrupa Yatırım Bankası’yla da mutabık kalarak yol alındı. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Soyerden-Mersin-ve-Kilicdaroglu-yorumu-ve-metro-ihalesi-elestirilerine-yanit/105396