Soyer açıkladı: İzmir'e 835 kişilik öğrenci yurdu geliyor!

15 Ocak 2022 Cumartesi   14:20

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik krizin gölgesinde zor günler geçiren öğrencilere desteğini sürdürüyor. 

Kurum tarafından verilen burs ve 4 kampüste her gün sıcak yemek desteğinin ardından bir de büyük proje vitrine çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Bornova ilçesinde 835 kişilik yurt projesinin hazırlandığını ve ihaleye çıkılacağını duyurdu. 

Proje fotoğrafını paylaşan Soyer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hiçbir gencimizi karanlıkta kaybetmek istemiyoruz. Üniversiteli gençlerimizi kimseye muhtaç bırakmamak için Bornova'da 835 kişilik yurt projemizi hazırladık, ihaleye çıkacağız" ifadelerine yer verdi. 

Yeşille iç içe
Bornova Erzene Mahallesi’nde 32 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak kız öğrenci yurdunda 229 kişilik konferans salonu, 94 kişilik kütüphane, 300 kişilik yemekhane, 120 kişilik kafeterya, resim ve müzik atölyeleri, 300 metrekarelik spor salonu, çamaşırhane, 80 araçlık otopark ve sığınak bulunacak. Yeşil odaklı tasarlanan yurt binasında geniş bir iç avlu olacak ve katlarda bahçeler yer alacak. Yurt odaları üç kişilik olacak, on da tek kişilik oda bulunacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi uygulama projesi hazır olan öğrenci yurdu için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından yurt inşaatının bu yıl içinde başlaması hedefleniyor.

İzmir gençlere kucak açtı
İzmir Büyükşehir Belediyesi barınma sorunu yaşayan üniversiteli gençler için “İzmir Gençlere Kucak Açıyor” projesini başlatmıştı. Proje kapsamında Buca'da erkek, Örnekköy'de ise kız öğrenci yurdu devreye alınmıştı. 267 öğrenci yurtlara, 16 öğrenci İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’deki TOKİ konutlarına, 5 öğrenci İzmirli ailelerin yanına, 12 öğrenci geçici süre ile otellere, 7 öğrenci İZSİAD Atatürk Mahallesi kız öğrenci evine yerleştirilmişti. 65 öğrenciye geçici barınma desteği verilmişti. 68 öğrenciye 8 ay boyunca 600 TL’lik maddi destek sağlanmıştı.

Ayrıca İzmir’de ikamet eden ihtiyaç sahibi 5 bin 547 aileye üniversite öğrencisi çocukları için 3 bin 200 TL’lik öğrenim desteği verilmeye başlanmış ve desteğin bin 200 TL’lik kısmı yatırılmıştı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrencilerden gelen talep üzerine Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) ve Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde günde 3 bin öğrenciye de sıcak yemek dağıtıyor.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Soyer-acikladi-Izmir-e-835-kisilik-ogrenci-yurdu-geliyor/107518