AK Parti'den Soyer'in elektrik fabrikası ve otogar metro isyanına tepki!

20 Ocak 2022 Perşembe   12:09

GERÇEKİZMİR - Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldığı yayında hükümetin muhalif belediyelerin projelerini engellediği tartışmasına yönelik soruya çarpıcı yanıtlar verdi. 

Başkan Soyer, "İzmir'de bir elektrik fabrikası var, sembol binalardan biri... Olağanüstü güzel bir yapı... 2019 yılının Mart sonunda göreve geldikten sonra 14 Nisan'da yapılan ihaleye girdi ve 35 milyon bedelle kazandık. Ve fakat ihaleyi iptal ettiler. 3 senedir o asırlık bina çürümeye devam ediyor. Bize vermemek için yeniden ihale de yapmıyorlar. Bu anlaşılır birşey değil! Burada ticaret yapmayacağız, rant peşinde değiliz. Bir kültür sanat merkezi olarak kamuya açacağız. Bir örnek daha var... Halkapınar-Otogar metrosu... İzmir'de hükümetin bir metre metro tüneli yok! Anlaşılır bir şey değil... Bu neden böyledir? Türkiye'nin her yerinde yapılır, bir tek İzmir istisnadır. 4.5 kilometrelik bir metro hattı 2014’ten beri hükümetin yatırım planında durur, her sene bir izbedelle geçilir gider. Bu sene de 3 bin lirayla geçmişler yine! 2014’ten beri bir adım atılmış değil" dedi. KAYA: BUNA KARGALAR GÜLER! 

Soyer'in elektrik fabrikası ve otogar metro çıkışına AK Parti cephesinden tepkiler geldi. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "CHP'li Soyer "engelleyenler var" demiş. Buna kargalar bile güler. Bir iş mi yapıyorsunuz da engelleniyorsunuz! Bu kentin önündeki en büyük takoz, sizsiniz. İzmir'in gelişiminin önünde bir engel varsa, o da CHP'li belediye yönetimidir" ifadelerini kullandı. 

HIZAL'DAN ELEKTRİK FABRİKASI VE OTOGAR METRO YANITI 
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da "Sayın Tunç Soyer, 2.5 yıldır kullandığı yaklaşık 25 milyarlık bütçe ile İzmir’in hangi sorununu çözmüştür? Bu sorunları çözmek noktasında, AK Parti olarak hangi projesine karşı çıkmışızdır? Kendisi de çok iyi biliyor ki, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kararların yüzde 98’ini oy birliği ile geçiriliyor. Bunlardan bazıları krediler. Bu krediler de oy birliği ile geçiyor. Ancak bu kredilerin kullanılması ve borçlanma limitlerinin aşılmasına rağmen İzmir’de yatırımsal anlamda elle tutulur hiçbir şey yapılmadı. Trafik, koku, alta yapı, kentsel dönüşümde hala aynı noktadayız. Hatta geriye doğru bir gidiş mevzubahis. Vatandaşın eleştirilerine kulak tıkayan Sayın Soyer, verdikleri sözleri bile yerine getiremiyor. Tek kişilik gösteri havasında yaptığı sunumlar, hala sunum olarak kalmaya devam ediyor" dedi. Halkapınar-Otogar metro hattı eleştirilerine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ‘’Projeler yatırım programına alınır, yatırım programında bir ‘izbedel’ belirlenir daha sonra bütçeler arasında aktarım yapılır. Bunu Tunç Soyer’de çok iyi bilir. Burada İzmirlileri yanıltmasının hiçbir anlamı yoktur. Kaldı ki bu proje büyük ontanlı bir proje. Halkapınar–Otogar metro hattı aynı zamanda, İzmir-Ankara arasında yapımı devam eden hızlı tren projesi ile entegre bir projedir. Dolayısıyla bu süre içerisinde hızlı tren projesinin tamamlanması ile başlayacak bir projedir. Her yıl aynı konu üzerinden gündeme getirme çabaları, kendi icraatsizliklerinin üzerini örtmekten başka bir şey değildir" diye konuştu. ‘’’Hükümet İzmir’i cezalandırıyor’ algısı ve söylemi, CHP’li yöneticilerin eski rahatsızlıklarıydı. Maalesef yeniden nüksetti.’ diyen Hızal, ‘’Kimin İzmir’i cezalandırdığını biz çok iyi biliyoruz. Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen çatısı akan bir barakada belediye hizmeti veren CHP yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi; bir deprem anıtı dışında hiçbir yatırım yapamayan CHP yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yılda 800 konutu yapan ve teslim etmeye başlayan hükümete İzmir’i cezalandırıyor söyleminde bulunması çok gülünç. Artık İzmirliler bu söyleme inanmıyor. Bu şehirde yaşayan hemşehrilerimiz, evlerinden sokağa çıktıklarından itibaren nasıl bir yerel yönetimsizlikle karşı karşıya her gün yaşıyor. Algı siyaseti ile işini yürütmeye çalışanlar, veremedikleri hizmetlerden ötürü, 4.5 milyon İzmirliyi cezalandırıyor.’’ dedi.

Hızal ayrınca şunları söyledi: Canı sıkıldıkça elektrik fabrikası söylemi ortaya koyuyor. Ama ortada olan hukuki sorunları kendisi de çok iyi biliyor! Bıraksın elektrik fabrikasını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meslek Fabrikası’nı, kime, hangi amaçla verdiğini İzmirlilere açıklasın? Elektrik Fabrikasını da alıp, ne idüğü belirsiz bir vakfa mı teslime edecek?... Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/AK-Parti-den-Soyer-in-elektrik-fabrikasi-ve-otogar-metro-isyanina-tepki/107812