Köşger'den kritik 'AKM' mesajları: Bir bardak suda fırtına koparmaya gerek yok!

21 Ocak 2022 Cuma   12:35

GERÇEKİZMİR - İzmir'de 2020 yılının 30 Ekim günü meydana gelen büyük depremde hasar alan Emniyet Müdürlüğü'nün Eski Sümerbank alanına yapılacak kampüsün inşa sürecinden Ege Üniversitesi'ne ait Atatürk Kültür Merkezi'ne taşınacağı iddiası üzerine tartışmalar sürerken, Vali Yavuz Selim Köşger'den çok önemli açıklamalar geldi. 

BİR BARDAK SUDA FIRTINA KOPARMAYA GEREK YOK! 
Basın mensuplarıyla gündemi değerlendirdiği buluşmada konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “30 Ekim elim bir  hadise olan depremi yaşadık. Maalesef İzmir’in bina envanterinin çürük olduğunu gördük. Buna kamu binaları dahil. Konak meydanına adına verilen Hükümet binasına olmak üzere birçok bina hasar gördü. Emniyet de hasar gördü. Emniyet için bir bina arayışına girildi. Birçok alternatif değerlendiriyoruz" derken "AKM’den depremden sonra kullandığımız bir yer. Depremden sonra bir süre geçici olarak Valilik olarak kullandık. Binanın herhangi bir yerine tadilat yapılmadan kullandık. Emniyet bina arayışında için gündeme geldi. Ege Üniversitesi rektörü ve Emniyet Müdürü arasında bir müzakere oldu. Halen Emniyet için bir uygun yer aranmaktadır. Bir bardak suda fırtına koparmanın anlamı yok. Hatta bir bardak su da yok! Orası bir kültür merkezi ve ismi değişmeyecek. Eğer bina bulunmasa oraya taşınılacak. Bir tadilat yapılmayacak. Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz 45 dönümlük bir arazi üzerinde 650 milyon TL’nin maliyetinde üzerindeki binaya taşınacak. İzmir’de salkım saçak olan emniyet birimleri bir külliye içerisinde hizmete girecek. İzmir’in şehir vizyonuyla ilgili sıkıntılardan birisi de bu... Kamu binaları çok dağınık bir şekilde! Erişim ulaşım çok. Bir metropole yakışık hale gelmesi için emniyet olmak üzere çalışmalar devam ediyor. Hükümet Konak’ın arkasında yıkılacak yere de İzmir Valiliği çeşitli dağınık birimler toplayacak. Ters L şeklinde olacak. Bu bina tarihi yapıya uygun, İzmir’e yakışır bir Valilik kompleksine kavuşacak” ifadelerini kullandı. 

YIKILACAĞINA KADAR GETİRDİLER! 
Öte yandan Köşger olayın siyaset gündemine de damga vurması ve Valiliğe gelen eleştiriler hakkında da şu açıklamayı yaptı: Kendimizin dışında olan hadiseler nasıl everiliyor diye şaşkınlıkla izliyorduk. İzmir’de bunu da görmüş olduk. Bir deprem yaşandı. Bir yer arayışı çerçevesinde gündeme gelmiş. Sivil toplum kuruşları yıkılacağına kadar getirdiler. Amacımız bir eseri ortadan kaldırmak değil. Atatürk ile ismiyle bir problemimiz yok. İzmir İktisat Binası’na ne oldu. Nerede? Ben yerini tespit ettim. Otopark yapılmaya çalışıyor. Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bir kısmı tescilli ben diğer kısmını da tescilli hale getirmek istiyorum. İktisat Kongresi’ni yapalım derseniz, nerede yapacaksınız? Yer yok” dedi.   Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Kosger-den-kritik-AKM-mesajlari-Bir-bardak-suda-firtina-koparmaya-gerek-yok/107885