Şeker ve tekel fabrikaları özelleşti 550 kişi işsiz kaldı!

16 Haziran 2022 Perşembe   13:23

Muş’un bütün ilçelerinde, üç gün boyunca çalışma yürüten CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Muş İl Başkanı İsmail Adanur, Hatay Milletvekili Serkan Topal, İl, İlçe Başkan ve Yöneticileri ile birlikte, Sanayi ve Ticaret Odası, Esnaf Odası, Muş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Kamu Emekçileri Sendikası, Muş Ziraat Odası, Muş Spor Başkanlığını ziyaret etti. Muş merkez, Korkut, Bulanık, Malazgirt, Varto ve Hasköy ilçelerinde de bir dizi ziyaret gerçekleştiren Bayır, buralarda teker teker vatandaşın sorunlarını, istek ve taleplerini dinledi.

Yanlış bir politika yürütülmüş

Muş’a iner inmez esnaf ile bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, vatandaşın ve esnafın çok zor durumda olduğuna vurgu yaptı. Bayır, “Muş’a iner inmez ayağımızın tozuyla esnaf ziyareti gerçekleştirdik. Önce esnaf ziyaretlerimizi yaptık. Muş’ta halkımıza bir dokunduk bin ah işittik. Burada en büyük problemlerden bir tanesi, Muş’un Anadolu’nun en güzel vadilerinden birine sahip olmasına rağmen, yönetim açısından bu özellik değerlendirilemeyerek, yanlış politikalar yürütülmüş. Örneğin, Muş’un eli ayağı konumunda olan sekiz yüz elli kişiyle ekmek kapısı olan Şeker Fabrikası, Tekel Fabrikası özelleştirilmiş,  gerçi özelleştirmede de bir kısım insan çalıştırmış ama sekiz yüz elli kişi değil de üç yüz kişi çalıştırıyor. Beş yüz elli insan işsiz kalmış. Zaten Türkiye’de işsizlik almış başını gidiyor, ne yazık ki TİKEM doğru çalışmıyor, tarımla ilgili devletin desteği, çiftçiye çok az” ifadelerini kullandı.

Kahvehaneler tarlasını ekemeyen ya da biçemeyen çiftçilerle dolu

Kahvehane ziyaretleri de gerçekleştiren Bayır, kahvehanelerin; tarlasını ekemeyen ya da biçemeyen ve işsiz kalan çiftçiler ile dolu olduğunu belirtti. Bayır, “Sabah ve akşam ziyaretlerimizde, inanılmaz şekilde çardaklar, kahveler insan kaynıyor. Sorduğunuz zaman ‘Siz neden bu saatte buralardasınız, tarlanıza, bağınıza gitmediniz?’ dediğimizde ‘Bu sene ekmedik’ şeklinde yanıtlar alıyorsunuz. Ya da, eken diyor ki; ‘Buğdayı ektim ama nasıl biçeceğim? Sulamaya, gübrelemeye para yetiştirdik ama parayı bitirdik. Kimisi de ektik ama gübre atamadık. Bakalım ne olacak? Tarlaları biçecek paramız kalmadı’ diyor. Devletten özellikle çiftçiye mazot ve gübre girdileri ve elektrik fiyatlarıyla ilgili yeni düzenlemeler bekliyorlar. Bizde; kendilerine, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, bu düzenlemeleri yapacağımızın sözünü verdik. Bir başka problemde; çiftçilerimiz, Muş ovasıyla ilgili sulamada yaşadığı sıkıntıları aktardılar. Bununla ilgili olarak, Ankara’ya döndüğümde, Muş ovasının sulanmasıyla, çiftçiye suyun ulaştırılmasıyla ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğunun takipçisi olacağız. Her ne kadar İzmir milletvekili olarak buraya görevli geldiysem de Muş’un sorunlarını not aldım, bunların takipçisi olacağım. Beni bundan sonra Muş’un Cumhuriyet Halk partili milletvekili olarak da görebilirsiniz, inşallah da tekrar tekrar geleceğiz, bu açığımızı kapatacağız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı'na sesleniyorum

Muş’taki hastanelerdeki doktorların sayısının yetersiz olduğunu da iddia eden Bayır, ‘’Muş halkından bize iletilen hastanenin, doktorların yetersizliği bilgiler geldi. Bununla ilgili Muş’ta bir hastane için ihaleye çıkıldığı ifade edildi. İlk duyularımıza göre; hastane eğitim ve araştırma hastanesi olacak denildi ancak ne yazık ki daha sonra bu yapılan ihale iptal olmuş, eğitim ve araştırma hastanesi olarak duyurulmasına rağmen, normal bir hastane olarak devreye girileceği ifade edildi. Muş halkından genel şikâyet; ‘Hastanedeki doktorlarımız çok gayretli, çok emek veriyorlar ama ihtisas, anlamında yeterli doktorumuz yok. Dolayısıyla buradan diğer şehirlere hastalarımızı taşıyoruz’ şeklinde bir şikâyet aldım. Türkiye Cumhuriyeti’nde 2023 yılında, ‘Sağlıkta devrim yaptık’ diyen Sağlık Bakanına yakışmıyor. Buradan Sayın Bakan’a sesleniyorum. Muş’taki hastane sorununu çözün, Muş halkı burada perişan durumda’’ diyerek sözlerine son verdi.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Seker-ve-tekel-fabrikalari-ozellesti-550-kisi-issiz-kaldi/116269