Çıray: Abdülhamid’in bile kemiklerini sızlattınız!

11 Ağustos 2022 Perşembe   09:19

GERÇEKİZMİR - Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han hidrokarbon aramak için geçtiğimiz günlerde göreve başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uğurlama törenine katıldığı gemi görevine başlarken Fatih, Kanuni ve Yavuz’un ardından Türkiye’nin hidrokarbon arayan 4. gemisi oldu. 

Türkiye denizlerdeki sondaj filosunu artırırken İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray yaptığı açıklama ile geminin görevlendirdiği yer üzerinden iktidara sert eleştirilerde bulundu. Abdülhamid Han’ın ülke sahillerine çok yakın bir şekilde göreve çıkmasını eleştiren Çıray, ‘’AB ve ABD’nin sert uyarıları gereği sorunsuz bölgelere yani kendi karasularımıza mı çekilmekteyiz?’’ diye sordu. 

Çıray’ın yaptığı açıklamanın tamamı şöyle; 

ABDÜLHAMİD’İN BİLE KEMİKLERİNİ SIZLATTINIZ

Abdülhamid Han olarak adlandırılan sondaj gemisi bugün Taşucu limanından Doğu Akdeniz’deki sondaj noktasına üst düzey katılım ile yapılan şaşalı bir törenle uğurlanmış ve kamuoyunun gözünü boyamak için bu faaliyet büyük bir milli başarı gibi lanse edilmiştir. Bu tutumunuzla Osmanlı donanmasını çürüten Abdühamid’in bile kemiklerini sızlattınız.

Halbuki; Abdülhamid Han sondaj gemisinin görevlendirildiği mevki, Yörükler-1 Kuyusu mevkisidir. Bu mevki sahillerimize çok yakın (55 km.), hiçbir siyasi kazanım elde edilemeyecek, tam aksine AB, ABD ve Yunanistan’ı çok memnun edecek ve milli menfaatlerimize hiçbir katkı sağlamayan noktadadır. Kısacası dağ fare doğurmuştur.

YUNANİSTAN’IN HAK İDDİA ETTİĞİ MEİS’İN GÜNEYİNE GİDEMİYORSUNUZ

2020 Ağustos ve Eylül aylarında, Oruç Reis araştırma gemisi Meis Adası güneyindeki Yunanistan

tarafından hak iddia edilen bölgede Deniz Kuvvetlerimizin olağanüstü desteğiyle araştırma yapmış ancak gerek ABD gerekse AB’den gelen sert uyarılarla bu bölgedeki faaliyetleri askıya alınmıştır.

ABD/AB’yi rahatsız etmeyecek bir noktada (Türkiye sahilinden yaklaşık 30 Deniz mili uzakta) faaliyet gösterilmesi siyasi veya ekonomik bir kazanım yerine her zaman olduğu gibi iç politikaya yönelik bir hamledir. Sondaj yapılacak mevkinin Yunanistan’ın hak iddiaları ile uyumlu olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Bu nokta yerine amaç gerçekten milli menfaatleri korumak olsa idi örneğin; sözde GKRY 6 numaralı parselinin Türk Deniz Yetki Alanları içindeki bölümünde veya Yunanistan tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak sahiplenilen Meis adası güneyindeki daha önce Oruç Reis araştırma gemisi tarafından survey’i yapılan bölge içerisindeki bir noktada sondaj yapılması daha yerinde olabilirdi. Bu hamle iç politikaya yönelik mükerrer bir gayret olup; Ülkeye ekonomik olarak kazanç sağlamayacak, siyasi olarak bir getirisi olmayacak ve sondaj faaliyetinde günlük olarak milyonlarca doları harcayarak batıyı sinirlendirmeden iç politika kazanımı elde etmek için yapılan bir israftır.

ABDÜLHAMİD’İ GKRY’NİN YETKİ ALANIMIZDA ARAŞTIRMA YAPTIRDIĞI YERE NEDEN GÖNDERMİYORSUNUZ?

Esas sorulması gerekenler şudur;

 
  1. Sn Erdoğan milletimizi hamasetle oyaladığı bu dönemde Doğu Akdeniz’de GKRY’nin sözde 6 numaralı parseli içinde İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketleri tarafından araştırmaya devam edilmektedir. Üstelik bu parselin önemli bir kısmı da Türk Deniz yetki alanları içerisinde yer almaktadır. Bu parseldeki GKRY adına yapılan çalışmalara da neden devlet kurumlarından bir itiraz gelmemiştir? İlle bir tavır konulacaksa Abdülhamid Han sondaj gemisi niye buraya gönderilmemiştir? 

  2. 2020 yılında Yunanistan’la gerginlik pahasına Meis güneyinde 2 ay süre ile Oruç Reis tarafından icra edilen araştırma faaliyetlerinin sonuçları ne olmuştur?

  3. Bu bölgede başka hiç mi sondaj yapılacak alan bulunamamıştır?

  4. Abdülhamid Han Gemisi’nin sondaj faaliyetlerinin günlük maliyeti dolar bazında ne kadardır? 

  5. AB ve ABD’nin sert uyarıları gereği sorunsuz bölgelere yani kendi karasularımıza mı çekilmekteyiz? Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Ciray-Abdulhamidin-bile-kemiklerini-sizlattiniz/119011