Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres'ten 3'lü zirve!

18 Ağustos 2022 Perşembe   18:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın Lviv kentinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşını ele almak için bir araya geldi.

Potoçki Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen üçlü zirve, 40 dakika sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenski, Ankara-Kiev ilişkilerinin tüm yönlerini stratejik ortaklık düzeyinde görüştükleri ikili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Guterres'in de katılımıyla üçlü görüşme yapıldı.

Erdoğan, Zelenski ve Guterres, Ukrayna-Rusya savaşını diplomatik yollarla sona erdirmek ve Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatı için oluşturulan mekanizmayı sürdürmek için atılabilecek adımları tartıştı.

"GÜÇLÜ BİR ÜLKEDEN GÜÇLÜ BİR DESTEK"
Zirve sonrası ilk açıklamayı Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini "Güçlü bir ülkeden güçlü bir destek mesajı" olduğunu  söyleyen Zelenski, görüşmede tahıl girişimini, Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki durumu ve savunma işbirliğine de değindiklerini belirtti.

ZELENSKİ: TAHIL KORİDORU DA ELE ALINDI
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklama: Devlet Başkanı Zelenski Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Liderler tahıl koridoru üzerinden ihracatın artılırılmasını görüştü. Zelenski, 'Tahıl Koridoru' anlaşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncü rolüne vurgu yaptı. Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kırım Platformu Zirvesi'ne davet etti.

ALTYAPI ANLAŞMASI İMZALANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zelenski, Potoçki Sarayı'nda görüştü.

Bu kapsamda, Ukrayna'nın savaş nedeniyle tahrip olan altyapısının yeniden inşası amacıyla Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından imza altına alındı.

Anlaşmayla iki ülke arasında Ukrayna'nın yeniden inşası için bir Görev Gücü oluşturulacak.

Görev gücü ile Ukrayna'da yollar, köprüler, su ve elektrik altyapısı, hastane ve okul gibi sosyal ve ekonomik önemi haiz tesislerin yeniden inşası için çalışmalar birlikte koordine edilecek. (NTV, AA)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Erdogan-Zelenskiy-ve-Guterres-ten-3-lu-zirve/119406