Büyükşehir'de TİS krizi: Sakal bırakma eylemi!

17 Mart 2023 Cuma   09:38

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketleri İZELMAN ve İZENERJİ örgütlü DİSK’e bağlı Genel İş İzmir Şubeleri ile Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasında aylardır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden henüz sonuç çıkmadı. 

Görüşmelerde arabulucu mesaisi de sonra ererken, 60 günlük grev süreci öncesinde Genel-İş İzmir ilk eylem kararını aldı. Buna göre erkek işçiler sakal bırakacak ve resmi kıyafetle çalışan işçiler işe sivil kıyafetlerle gidecek. Ayrıca sendika tarafından rozetler de takılacak.

Sendikandan bugün itibariyle hayata geçecek eylem hakkında açıklama yapıldı: 

Bugün SODEMSEN ile yapılan toplu iş sözleşme görüşmemizin 9. Oturumunda, kalan 19 maddemizde  anlaşma sağlanamamış olup, arabulucu sürecimiz sona ermiştir. 

Resmî arabulucunun anlaşma sağlanamadığını İŞKUR’a bildirmesinden itibaren toplu iş sözleşmemizin, yasal son 60 günlük süreci başlayacaktır.

Toplu sözleşme görüşmelerinde  SODEMSEN yetkilileri ile kalan 19 madde, son iki oturumda hiçbir maddenin geçmemesi, ilerlemeyen görüşme süreci biz emekçileri uyarı eylemleri alma yönünde karar birliğine vardırmıştır.

Bu nedenlerden kaynaklı genel-iş sendikamızın, İzmir büyükşehir belediyesinde örgütlü 1, 2, 3 ve 9 nolu şubeleri olarak ortak almış olduğumuz karar neticesinde;

Yarından (17.03.2023) itibaren "sakal bırakma ve sivil kıyafet giyme" kadın üyelerimiz için ise şube tarafından dağıtılacak rozet iş yerlerinde takılacaktır. Eylemine ayrımsız tüm üyelerimizle birlikte başlıyoruz !

Mesajı aldığınız saatten itibaren hiçbir üyemiz sakal kesmeyecek ve işyerlerine sivil kıyafet ile geleceklerdir !

Şubelerimizin aldığı kararlar neticesinde tüm üyelerimiz karara "kesinlikle" uyması gerekmektedir. Alınan her karar ekmeğimizi büyütmek içindir.

Tüm üyelerimiz adına İzmir şubeleri olarak bizler diyoruz ki;

Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz!
#YAŞASIN DİSK!
#YAŞASIN GENEL-İŞ!Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Buyuksehir-de-TIS-krizi-Sakal-birakma-eylemi/130168