Ön seçim çağrısı yapan vekillerin adaylık kararı belli oldu!

20 Mart 2023 Pazartesi   13:19

Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kilitlenirken partilerde hazırlıklar tam gaz sürüyor.

Seçim takviminin açıklanmasından sonra siyasi partiler milletvekilliği aday adaylığı için başvuruları alırken Cumhuriyet Halk Partisi aday adaylığı başvuru süresinin yoğunluk nedeniyle 20 Mart’tan 22 Mart’a uzatıldığını açıkladı.

Daha önce yaptıkları konuşmalarda sık sık ön seçim vurgusu yapan CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Atila Sertel ve Kani Beko’nun nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

Gerçekİzmir’e açıklamalarda bulunan ve kararı merak edilen üç isimden Bayır aday adaylığı için başvuru yaptığını açıklarken, Beko ve Sertel de başvuru yapacaklarını açıkladı.  

SERTEL: BAŞVURU YAPACAĞIM!

Sertel aday adaylığı başvurusu yapıp yapmayacağı sorusuna ilişkin, ’Başvuracağım evet. Neden; Bizim elbette ki ön seçim isteği hala kalbimizde ve her zaman onu istiyoruz ama bu tabloda öyle bir gelişme olması söz konusu olmadığını hep beraber yaşıyoruz. Bizim hedefimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapmak. Parti içinde herhangi bir sıkıntıyı tartıştırmak durumunda olmamak gibi bir tablo var. O tabloya uymak zorundayım. Bugün hazırlayacağım başvurumu yapacağım. Toplumdan gelen iletiler de o yöndeydi. Kritik seçim üzerinde bizim insanlar tartışsın bizi ama parti bizi tartışmasın genel başkanımızı tartışmasınlar. Biz o konuda partimizin üst kademesinden de bana aynı doğrultuda telkinler geldi. Bizim hedefimiz demokratik parlamenter rejime geçen ve Genel başkanımızın 13. Cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye yaratmak. Ben aday olurum olmam o bizim elimizde de değil şu anda. Yetkililer verecek. Ben kendi kararımı değerlendirirken o noktada partime bu konuda zarar vermek istemediğim için bu benim için çok önemli.

BAYIR: ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUMU YAPTIM, ÇIKACAK SONUCA SAYGI DUYACAĞIZ

Aday adaylığı başvurusunu yapan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise konu ile ilgili olarak, ‘’Aday adaylığı başvurumu yaptım. Bu 6’lı Masa olduğu için ön seçime zaman da kalmadı. Biz genel merkeze çok sayıda müracaat var. Genel başkanımız yapacak bu değerlendirmeyi eğer bizden faydalanabiliyorsa faydalanacak etimizden, suyumuzdan… Yok teşekkür ederiz sizi başka yerde daha sonra değerlendireceğiz diyerek kenara da alabilir. Çıkacak sonuca saygı duyacağız. Bir merkez yoklaması ile kamuoyu araştırması yapacaklardır diye ümit ediyorum.

BEKO DA ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAPACAK!

Birçok kez ön seçim çağrısı yapan CHP İzmir milletvekillerinden Kani Beko da bugün Ankara’ya gitti. Beko adaylığı ile ilgili soruya adaylık başvuru dosyasını aldığını ve aday adaylığını başvurusunu yapacağını açıkladı.

Beko şöyle konuştu, ‘’Şimdi süreç içerisinde ön seçimi savundum fakat tabi Türkiye’de seçimlere üç ay kala büyük bir deprem oldu. Başta genel başkanımız olmak üzere, tüm partililer deprem bölgesindeydi. Biz de deprem bölgesindeydik. Depremzedelerin yaralarını sarmak için çalıştık. İzmir’de 6 ilçedeki depremzedeleri ziyaret ettik. Bütün arkadaşlarımız depreme kitlendi bu nedenle bu konuda çalışmalarımızı yaptık. En az 3 ay, 4 ay kala ön seçime endekslenebilirdik ön seçim çalışması yapabilirdik diye düşünüyordum ama beklenmedik bir şey oldu. 50 binin üzerinde insanımızın öleceğini hiç kimse tahmin etmiyordu. Tabi şimdi birinci önceliğimiz deprem ve depremzedeler. Yaraları sarmak. Tabi ki seçime çok kısa bir süre kaldı bu süre içinde biz mutlaka genel başkanımızı 13. Cumhurbaşkanı yapabilmek için gece gündüz çalışacağız. Mevcut siyasal iktidar karşı toplumsal muhalefetin içinde demokrasi mücadelesi verenlerle omuz omuza, birlikte olmaktan başak çaremizin olmadığını söylemem gerek. Artık Türkiye ya tek adam rejimi ile bugüne kadar yönetildiği gibi yönetilecek ya daTürkiye’de demokrasi olacak.’’Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/On-secim-cagrisi-yapan-vekillerin-adaylik-karari-belli-oldu/130335