Ve Çıray kararını verdi: İYİ Parti’den istifa edecek mi?

2 Haziran 2023 Cuma   13:39

GERÇEKİZMİR - İYİ Parti’de 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimler öncesi yaşanan kriz istifayla sonuçlanıyor. 

Genel seçim öncesi milletvekilli adaylığından çekilen ve aday listeleri açıklandıktan sonra parti üst yönetimini isimler ve ilkeler üzerinden eleştiren Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Eski Milletvekili Aytun Çıray İYİ Parti’yle yollarını ayırıyor. 

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na açık destek ortaya koyan ve seçim sonrasında da görüşmelerini ve fikir alışverişini sürdüren Çıray’ın 1-2 gün içinde İYİ Parti’den istifa edeceği ve bu kararı kamuoyuyla paylaşacağı öğrenildi. 

Geçmişte CHP'de Genel Başkan Yardımcılığı ve vekillik görevi de yapan Çıray’ın siyasi geleceği konusunda henüz bir karar vermediği, bu konudaki sürecin önümüzdeki günlerde şekilleneceği bildirildi.  

NE OLMUŞTU? 
Çıray 14 Mayıs sürecinde, "14 Mayıs sonrası Türkiye’ye farklı zeminde katkıda bulunmak umuduyla İYİ Parti milletvekili adaylığımdan feragat ediyorum. İzmir’de Saygıdeğer Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı olması… Ve kriz sonrası baraj altına düşen oylarımızı yükseltmek için çok çalışacağım. Yaşasın Atatürk!” mesajıyla adaylıktan çekildiğini duyurmuştu. Çıray'ın kararının ardından İzmir'de 2.sıradan aday gösterilmesinin yattığı ileri sürülmüş, İzmir Eski Milletvekili süreçte bunu reddederek parti yönetimini milletvekili adayı gösterilen bazı isimler ve ilkeler üzerinden eleştirerek oylarda da büyük düşüş olduğunu savunmuştu. 
Çıray 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta iki tur olarak gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı Adayı Kılıçdaroğlu'na açık destek ortaya koymuştu. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Ve-Ciray-kararini-verdi-IYI-Partiden-istifa-edecek-mi/134188