Gündem 'hatalı yapı': AK Partili İnan raporu paylaştı, odalara çağrı yaptı

10 Haziran 2023 Cumartesi   18:01

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen ve kentsel dönüşüm sürecini uygun maliyetlerle daha hızlı sürdürmeyi amaçlayan Halk Konut Projesi ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan sosyal medya hesabı üzerinden bir iddia ortaya atmıştı.

İnan, yaptığı açıklamada Karşıyaka – Örnekköy’de yapımı süren bina hakkında projede demir eksikliği ve hatalı beton imalatı olduğunu ileri sürmüştü.

İnan’ın ortaya attığı iddianın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi imalatın mühürlendiğini ve söz konusu bölümün gerekli onaylar alındıktan sonra yıkılacağını duyurdu.

İnan, mühürlenen Örnekköy 3. etap inşaat çalışmasına ilişkin düzenlenen raporu kamuoyuyla paylaştı.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin demir çaldığını ve hatalı beton imalatı yapımını kabul ettiğini kaydeden İnan, "Geç de olsa İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde demir çaldığını ve hatalı beton imalatını kabul etti. Yaptıkları açıklama ile her şeyi itiraf ettiler. Zaten suçüstü yakalanmışlardı! Peki şimdi ne olacak? Biz bu konuyu gündeme getirmeseydik, siz bu usulsüzlüğe müdahale edecek miydiniz" diye sordu. 

İnan’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Geç de olsa İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde demir çaldığını ve hatalı beton imalatını kabul etti. Yaptıkları açıklama ile her şeyi itiraf ettiler. Zaten suçüstü yakalanmışlardı! Peki şimdi ne olacak? Biz bu konuyu gündeme getirmeseydik, siz bu usulsüzlüğe müdahale edecek miydiniz? Biz hemşehrilerimizin can ve mal güvenliğini gözetmeseydik siz bu açıklamayı yapacak mıydınız? Aldığınız yıkım kararı neyi çözecek? Size güvenen insanları mağduriyetleriyle baş başa bıraktınız! Diğer konut projelerine dahil olan İzmirlileri tedirgin etmeye hakkınız var mı? İzmirlilerin canını bu kadar ucuz gören bir anlayış nasıl hesap verecek? Bu rezalete kim sebep oldu? Tunç Soyer mi? Bu beceriksizliğiniz diğer projelerde ve bloklarda da yaşandıysa bizi neler bekliyor olacak? 3 farklı inşaat mühendisine raporu sunduğumda, "Bırakın oturmayı, binaya girmem bile" dediler. Biz bir daha aynı acıları yaşamak istemiyoruz! Deprem gerçeğiyle hepimiz yaşıyorken beceriksizliğinizi “iletişim hatası” diyerek telafi edemezsiniz. Tüm mühendis ve mimar odalarını gerekli incelemeleri yapmak üzere göreve davet ediyorum! Gerçekler ortaya çıksın.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Gundem-hatali-yapi-AK-Partili-Inan-raporu-paylasti-odalara-cagri-yapti/134542