CHP'de 'kurultay' tartışması: İzmir delegesi başkanlar ne dedi?

3 Temmuz 2018 Salı   13:28

GERÇEKİZMİR - 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerinin ardından en büyük hareketlilik Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) yaşanıyor. 

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin partiden 8 puan fazla alması sonrası açılan kurultay tartışması perdesi iyi aralandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile kurmaylarından 'kurultay yok' mesajları gelirken tartışmaları alevlendiren gelişme Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu ile yediği yemekte kendisine ilettiği teklifi açıklaması oldu. 

Görüşme hakkında konuşan İnce, "Kılıçdaroğlu isterse olağanüstü kurultayı toplayarak, benim genel başkan, kendisinin onursal genel başkan olabileceği teklifinde bulundum" dedi. İnce, Kılıçdaroğlu'nun 'hayır' demesi durumunda olağanüstü kurultay sorununu örgütün çözeceğini de ifade etti.

Bu mesajlar sonrası gözler İnce’nin çözüm için adres gösterilen örgüte çevrildi.

İzmir'de kurultay delegesi olan ilçe başkanları Gerçekizmir'e konuştu. Başkanlar 'olağanüstü kurultay' konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

İŞTE O MESAJLAR 

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız: Kurultayla ilgili bilerek bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Kurultay şuanda partiye fayda sağlamaz. Parti kendi içinde oturup birlik beraberlik içinde yol haritası belirleyip, yerel seçimlere motive olması gerek. Adayların belirlenmesine önem verilmeli. Sen ben bizim oğlan anlayışı olmadan bir takım kriterler konmalı. Aday belirlemelerin sağlıklı olması artı başarıyı sağlar.

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım: Kurultaya sıcak bakmıyorum. Partide Genel Başkan sorunu yok. Türkiye’de en yüksek oyu almış bir ilçenin ilçe başkanı olarak söylüyorum AKP iktidarıyla uğraşacağımız süreçte, yerel seçimlere yönelik harcayacağımız enerjiyi içimizde harcamamız yanlış. Doğru adayların belirlenmesine odaklanılmalı. Doğru adaylarla çok iyi sonuçlar alınır. Yeter ki dar ekipçi kadrolara müsaade edilmesin.

CHP Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener: Kurultayın zamanı değil. Sıcak bakmıyorum.

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil: Değişime gerek var değişime çok gerek var ancak zamanlaması kötü. Yerel seçimleri geçirip değişim öyle olmalı.

CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar: İl başkanı ve ilçe başkanlarıyla toplantı yapmadan bir görüş belirtmek doğru olmaz. Kurultayda istediğim ismi desteklerim ama kurultay kararı almak başka bir karar. Kurultayın uygun olduğunu düşünmüyorum ama il başkanlığı ve ilçe başkanlığı kurultay yönünde bir eğilim gösterirse saygı duyarım.

CHP Bayındır İlçe Başkanı Behzat Aydilek: Yerel seçim gündemimizde. Kuurltayın yerel seçim olmadan gündeme gelmesini doğru bulmuyorum. Dikkatimiz dağılacak. Enerjimizi orada tüketeceğiz. Yerel seçimden sonra kurultayın olup olmayacağını masaya yatırmamız gerek.

CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz: Bir değişim olacaksa sancısız olmalı.  İnatlaşma olmadan değişim olmalı. Sancılı geçecek, yarış şeklinde geçecek kurultay partiye zarar verir. Genel Merkez ve herkes iyi düşünmeli.

CHP Menderes İlçe Başkanı Ahmet Pala: Parti içi bir mesele. Görüş bildirmek istemiyorum

CHP Beydağ İlçe Başkanı Feridun Yılmazlar: Kurultay için erken. Bu parti içi mesele kavga gürültü olmadan özülmeli.. Yerel seçimlere kadar  içimizde kırılıp dökülmeyelim.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-de-kurultay-tartismasi-Izmir-delegesi-baskanlar-ne-dedi/48109