Başkan anlattı: CHP İzmir Gençliği'nin seçim stratejisi ne olacak?

11 Şubat 2019 Pazartesi   09:03

Gizem TABAN / GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir’de Büyükşehir’de Tunç Soyer olmak üzere ilçe belediye başkanlarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Adayların belirlenmesiyle seçim startını veren CHP İzmir Örgütü 31 Mart 2019 yerel seçimleri için çalışmalara hız verdi. İzmir’deki genç seçmenler noktasında seçim sürecinde izleyecekleri yol haritasını, hedeflerini ve stratejilerini anlatan CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan, Gerçekİzmir’e konuştu.

MECLİS ÜYELİKLERİNDE YÜZDE 20 GENÇ TEMSİLİYETİ

İzmir’de seçimi değişitirecek tek seçmenin genç kesim olduğunu belirten Uyan, “Türkiye’de genç seçmenin farkında olmayan siyasi iradeler söz konusu... Ancak CHP biz bunun farkındayız. Genel Başkanımız tarafından biz gençlere yüzde 20 kota verildi ve  bu kotanın meclis üyeliklerinde tamamiyle uygulanması söz konusu... Gençler artık CHP’yi sırtlayan bir gerçek olacak. Bu da genel merkez gençlik kollarımız olmak üzere il gençlik kollarımızın başarısıdır” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE 6 YÜZ 11 BİN GENÇ SEÇMEN VAR

İzmir’de 6 yüz 11 bin genç seçmen olduğunu söyleyen Uyan, “Bu kitle, İzmir’deki en fazla seçmen kitlesi... Küçük mikro milliyetçi temsiliyetçilerden daha ziyade artık genç seçmen iradesine sahip çıkmak lazım, gençlerin temsiliyeti olması gerekiyor. Bu genç kitlenin tekabül ettiği oran yüzde 20 ise biz de temsiliyette bu yüzde 20’nin karşılığını veriyoruz. Artık meclis üyeliklerinde gençlerin temsiliyeti yüzde 2’lerden yüzde 20’ye çıkacak” diye konuştu.

DÖRT EVRE ÜZERİNDEN ÇALIŞACAĞIZ

CHP İzmir Gençliği olarak seçim çalışmalarında izleyecekleri yol haritasını anlatan Uyan, “Elli yaşındaki birinin seçim kararını değiştirmesi mümkün değil ama 6 yüz 11 bin genç seçmen yenilikçi, herşeye daha farklı bakan bir kuşak... Biz bu kitleyi ayrı kıstaslarda değerlendiriyoruz” dedi. Uyan, gençlik kolları olarak genç seçmen kitlesi için 4 ayrı çalışma evresi oluşturduklarını belirterek, mevcut kitle ile ilgili seçim sürecindeki izleyecekleri stratejileri şöyle anlattı:

İLK KEZ OY KULLANACAK KESİM

Birincisi ilk defa oy kullanacak 41 bin seçmen... Biz birebir ilişkilerle onlarla buluşacağız. Biz bu seçmenden 17 yıldır AKP’den daha fazla oy alıyoruz. Çünkü 18 yaşında oy kullanan biri 20 yaşında AKP’yi görmek istemiyor. Bu yüzden bizden yana oy kullanıyorlar. Çünkü biz geleceği temsil ediyoruz, onlar ise geçmişi ve geçmişin kötülüklerini temsil ediyorlar.

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ

İkinci olarak, burada 18-24 yaş arasındaki bir üniversite gençliği var. Üniversite gençliği ne istiyor? İzmir neden bir Üniversite kenti olmaya başladı? AKP’nin çok iyi yönettiğini iddia ettiği kentler niye bir üniversite kenti olmuyor? Çünkü üniversiteli gençlere olan yatırımdan ziyade belediyecilik anlayışları rant ve yapılaşma üzerine kurulu... Bugün, bizim verdiğimiz hizmetler kimsenin verdiği hizmetler değil. Bizim belediyelerimizde bunun çok çeşitli örnekleri var. Biz hizmet veriyoruz, AKP ise devletin sosyal haklarını insanlara verdiği için iyi birşey yaptığını iddia ediyor ve öğrencileri kıstas altına alıyor. Biz, üniversite öğrencisinin özgür olmasını, mutlu olmasını ve isterse bizi eleştirmesini isterse destek vermesini istiyoruz.Biz, baskı rejimiyle yaşayan değil özgür üniversiteliler istiyoruz.

MAHALLE VE SEMT GENÇLİĞİ

Üçüncüsü ise mahallelerde yaşayan gençlerimiz... Bu 6 yüz 11 bin seçmenin büyük bir kısmı mahallelerde yaşayan semt çocukları...Mahallede yaşayan gençlerin talepleri bizim için çok önemli...Biz bu insanlara dokunmak istiyoruz. CHP, semt bizim anlayışı ile hareket ediyor. Mottomuz; mahalleden semte, semtten kente... Mahalle toplantılarımıza başladık.Mahallelerdeki gençlerimize CHP’nin projelerini, onların istihdam problemlerini kooperatifler üzerinden nasıl çözeceğimizi anlatacağız. Bu semtlerdeki AKP ile yaklaşan oy oranımız arasındaki farkı açacağız. Biz 6 yüz 11 bin seçmenin minimum 4 yüz bin’inin oyuna talibiz.

ÇALIŞAN GENÇ KİTLE

Dördüncü ise 26-30 yaş arasındaki çalışan gençlerimiz... Bu kesime de sivil toplum örgütleri aracılığıyla ulaşacağız. Bu dört evreyi gerçekleştireceğiz. Bu seçime damgasını CHP gençlik örgütleri vuracak. Bu seçim gençlerin seçimi olacak.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Baskan-anlatti-CHP-Izmir-Gencligi-nin-secim-stratejisi-ne-olacak/59086