İş dünyası seçim sonuçlarına ne tepki verdi?

1 Nisan 2019 Pazartesi   11:15

Seçim atmosferinden çıkan bir Türkiye’nin ekonomiye daha güçlü odaklanması gerektiğini ifade eden iş dünyası, göreve gelen, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, tüm başkanlara başarı diledi. Aynı zamanda iş birliği, katılımcı yönetime atıfta bulunan başkanlar, önümüzdeki süreçte ortak akıl ile kent yönetimi görmeyi umduklarını da vurguladılar.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen“Belediyecilikte çığır açan yönetim anlayışı bekliyoruz”
2018 yılının ikinci yarısından itibaren gündemi işgal eden yerel seçimleri geride bıraktık. Bu süreçte ekonomik sıkıntılarla mücadele eden Türkiye, bir yerel seçim sınavından da başarıyla çıktı. Öncelikle yeni göreve gelen tüm belediye başkanlarına, önümüzdeki beş yıl boyunca başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Kolaylıklar da diliyorum zira ülkemizde belediyelerin özellikle ekonomik sıkıntıları ve iş yüklerini düşünürsek pek kolay bir görev olmadığı da aşikar.

İzmir’in yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e başarılar diliyorum. Aynı şekilde bu seçimden başarı ile çıkan tüm adaylara da hizmet odaklı anlayış ile yürüteceklerini umduğum ve dilediğim başkanlık dönemlerinde başarılar diliyorum. Ekonomik olarak darboğazdan geçen ülkemizin nerdeyse her yıl seçim yapar olması da ekonomideki toparlanmanın önündeki engellerden bir tanesi olduğunu da rahatlıkla söylemek isterim.

Bu anlamda seçimleri gündeminden düşürmüş, ekonomiye odaklanmış, yapısal reformları gündeme alan, dünya konjonktürüne göre uluslararası piyasaları iyi okuyan ve öncesinde önlemlerini alan bir ülke olma temennimiz hala geçerliliğini koruyor. Umuyoruz ki Türkiye artık ekonomisini toparlarken katılımcı demokrasinin yerelde doğru örneklerini verdiği, belediyecilik anlamında çığır açan yönetim anlayışlarının da ön plana çıktığı bir ülke olur. Bu anlamda tekrardan seçimlerden halkın desteğini alarak çıkan tüm belediye başkanlarına başarılar dilerim.

EİB Başkanı Eskinazi: Şimdi çalışma zamanı
Yerel seçimler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Seçim bitti, şimdi çalışma zamanı. Seçilen belediye başkanlarının görevi akıllı kent teknolojileri ile vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek, iş dünyasının önceliği ise; ekonomiyi düzlüğe çıkarmak” şeklinde konuştu.

Türk halkının yüzde 84’e ulaşan katılım oranı ile demokrasiye bağlılığını ortaya koyduğunu anlatan Eskinazi, seçim sonuçları incelendiğinde, Türk halkının her siyasi partiye uyarılarını yaptığını, siyasi partilerin bu uyarıları dikkate alarak, toplumun tamamını kucaklayan söylemlerle politikalarını güncellemelerini ümit ettiklerini kaydetti.

Kamuoyunun aylardır kilitlendiği 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin 1-2 üzücü olay dışında Türkiye genelinde demokratik olgunlukla geçtiğine işaret eden Eskinazi, “Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi, İl Genel Meclisi Üyesi ve Muhtar olarak seçilen adayları kutluyor, yeni görevlerinde yaşadıkları şehir, ilçe, belde ve mahallelerin çağdaş bir kimlik kazanması için kendilerine duyulan güvene yakışır hizmetler yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Kalkınmanın yerelden başladığını unutmayalım

Millet iradesinin sandığa yansıdığının altını çizen Eskinazi şöyle devam etti; “Türkiye’nin bundan sonraki süreçte yapması gereken hızla ekonomiye odaklanmak olmalıdır. 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinde küçülmenin durması ve tekrar büyümeye geçmesi için mahalli idarelerimizin yöneticilerine de büyük görevler düşmektedir. Kamu kaynaklarını doğru kullanarak, yerel değerleri katma değerli bir şekilde ekonomiye kazandırarak kalkınmanın yerelden başlamasına öncülük etmeliler. Yeni seçilen mahalli idarecilerimizden, geçmiş dönemde yerel kalkınma için atılan adımları daha ileri taşımalarını istiyoruz. İhracatçılar olarak yerelde üretilen değerlerin katma değere dönüşmesi için işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyorum.”

Türkiye’nin 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle 4.5 yıl seçimsiz bir döneme girdiğini hatırlatan Eskinazi, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için önünde bulunan 4.5 yıllık süreyi popülist politikalardan uzak, Türkiye’nin ihtiyacı olan reel politikalar izleyerek çok iyi değerlendirmesi çağrısında bulundu. Eskinazi, “İhracatçılar olarak, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım odaklı üretim ve ihracata yoğunlaşacağız, toplumun tüm kesimlerinin aynı bilinçle hareket etmesi halinde ekonomimizin içine girdiği darboğazdan kısa sürede çıkacağından hiçbir şüphemiz yok. Türkiye'nin küresel rekabetteki konumunu güçlendirecek reformlara bugünden odaklanmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam: “Her zaman İzmir’in yanındayız”
2019 yerel seçimlerini nihayet geride bıraktık. Göreve halkın oyları ile gelen tüm belediye başkanlarına yürütecekleri çalışmalarında muvaffakiyet ve başarı diliyorum. Başarılı bir yerel yönetimin o kentin yapısına koyduğu katkının çok büyük olacağı bilinciyle tüm belediye başkanlarına bir önceki belediye başkanının yürüttüğü çalışmaların çok üzerine çıkmalarını ve bu yolda özellikle kent önderleri ve STK’lar ile eşgüdümlü çalışmalarını da bekliyor ve diliyoruz. Zira katılımcı, demokratik, ortak akılla yönetilen bir kurumun başarısız olmasının imkanı yoktur. İzmir özelinde bakarsak, 3 dönemlik Kocaoğlu başkanlık döneminden sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Tunç Soyer layık görüldü. Halkın büyük bir desteği ile bu göreve gelen Tunç Soyer’e yeni görevinde başarılar dilerken, kendilerine bir görev düşmesi durumunda EGEV olarak her zaman İzmir’in yanında olacağımızı belirtmek isterim. Aynı şekilde görevlere halkın oyları ile ilçe belediye başkanlarımıza da başarılar diler, bu zorlu yolda EGEV olarak üstümüze düşen vazife olursa bundan kaçmayacağımızı da belirtmek istiyorum. Artık seçim atmosferinden çıkmış, ekonomik olarak yaralarını saran ve tekrar büyüme odaklı bir ekonomik yapıya bürünen bir ülke olmak dileğiyle seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş: “Artık icraatları konuşma zamanı”  
Öncelikle, bu yerel seçimden galip çıkan tüm başkanları, parti ayrımı yapmaksızın, cani gönülden kutluyorum. Sert bir seçim atmosferi sonrası bu seçimleri birkaç üzücü olay dışında sorunsuz tamamlamış olmak ülkemiz açısından sevindirici. Sandıktan çıkana herkesin saygı duyması gerektiği fikrinden yola çıkarak bundan sonra vaatlerin değil, o vaatleri hayata geçirecek icraatların konuşulması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Sık sık seçim havasında yaşayan bir ülke olarak ülkemiz ekonomisinin artık bu atmosferden çıkıp kendi yapısal sorunlarına eğilmesi, atılması gereken adımları ivedilikle atması gerekiyor. Seçim dönemleri böylesi adımlar için maalesef uygun ortamı yaratmıyor. Ancak seçimler bittiğine göre hepimiz için çalışma zamanı demek daha doğru sanırım. İzmir’de de 3 dönem başkanlık görevini layıkıyla yürüten Aziz Kocaoğlu’ndan sonra Tunç Soyer’in bu bayrağı devralmış olması kentimiz açısından en önemli farklılık. Kendisine ve beraberinde tüm ilçe başkanlarına önümüzdeki beş yılda başarılar diliyorum.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç: “Tarımsal kalkınmaya daha çok kaynak ayrılmalı”

Seçimler bir demokrasinin bayramıdır. Bu anlamda bir bayramı geride bırakan Türkiye’ye bu seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dilerim. Göreve gelen tüm belediye başkanlarına görevlerinde başarılar dilerim. Her sene bir seçim yaparak geldiğimiz bu son yıllarda ekonomi ve ülke sorunlarına maalesef tam anlamıyla eğilme fırsatı bulamadık. Umuyorum ki bu yerel seçimlerden sonra her kesimin tek konsantrasyonu ekonomimizin içinden geçmekte olduğu sıkıntılı süreci atlatma ve doğru bir büyüme anlayışı ile küçülme yoluna girmiş ekonomimizi doğru yola sokmak olacaktır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve diğer ilçe belediye başkanlarına görevlerinde başarılar dilerim. Ve özellikle tarımsal kalkınma ve sanayi yatırımları konusunda avantajlı bir ilçe olan Kemalpaşa’da da yeni başkan Rıdvan Karakayalı’ya başarılar diller, KEİSAD olarak her zaman arkasında olduğumuzu da belirtmeyi bir borç bilirim.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter: “Ortak akıl ve katılımcı yönetim bekliyoruz”
Türkiye’nin yeni seçim tablosu ülkemize hayırlı olsun. Yerel seçimden ziyade genel seçim tadında geçirdiğimiz seçim kampanyaları döneminden sonra nihayet vatandaşların oyları ile ülkemizin yerel yöneticileri belirlenmiş oldu. Bu tablodan her parti kendi politikalarına yönelik dersler de çıkaracaktır. İzmir’de de göreve gelen Tunç Soyer’e, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde başarılar dilerim. Aynı şekilde İzmir’in merkez ve çevre ilçelerinde göreve yeni başlayan, ikinci, üçüncü dönemlerine halktan onay alan tüm belediye başkanlarına yeni dönemde daha çok demokrasi, daha çok hizmet ve daha çok başarı dilerim. Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik daralmaya, aynı şekilde katılımcı demokrasi yönündeki tartışmalara, vatandaşın verdiği reaksiyon olarak da okunabilecek bu seçim sonuçlarından herkesin kendi payına ders çıkarması gerektiğini de düşünüyorum. Ancak özü itibariyle yerel bir seçim olan bu seçim sonrası göreve gelen belediye başkanlarının daha çok ortak akıl, daha çok katılımcılık, daha çok sivil toplum odaklı bir yönetim anlayışı belirlemesi gerektiğini vurguluyor, vatandaşımızın verdiği bu mesajın bu şekilde okunması gerektiğine inanıyorum. Tekrar bu seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros: “Seçim sonuçları doğru okunmalı”

Büyük tartışmalar ile geçen seçim sürecinden sonra nihayet son sözü yine vatandaşlarımız söyledi. Bu seçim sonuçlarını elbet daha çok değerlendirme fırsatı bulacağız. Ancak sıcağı sıcağına bir değerlendirme yaparsak, ekonomik olarak zor durumda gidilen bir seçimin yerel seçim de olsa hükümete bir mesaj verdiğini söyleyebiliriz.

Bu anlamda ekonomi yönünden sıkıntılı bir dönemden geçen Türkiye’yi yöneten, ekonominin direksiyonundaki anlayışın bu seçim sonuçlarının verdiği mesajı doğru okuması, özellikle bundan sonraki süreç için önem teşkil ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelen Tunç Soyer’e ve İzmir’in tüm ilçe belediye başkanlarına bu zorlu görevlerinde başarılar dilerim. Tüm başkanlardan daha çok katılımcı, çok sesli bir anlayışla yönetim icra etmesini bekliyor, bu yolda özellikle kadınlara yönelik çalışmalarını yakından izleyeceğimizi belirtiyor, bu yolda istenebilecek her tür desteği kendilerine verebileceğimizi taahhüt ediyorum. Tekrar sonuçların ülkemize hayırlı olmasını dilerimSayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Is-dunyasi-secim-sonuclarina-ne-tepki-verdi/61625