CHP Karşıyaka'da muhalefetten Tugay'a övgü, Yıldırım'a salvo!

3 Kasım 2019 Pazar   13:50

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) İzmir'de delege seçimleri öncesi 'kılıçların en erken çekildiği' ilçe kentte partinin kalesi olarak nitelendirilen Karşıyaka olmuştu. 

İlçede muhalefet 'mavi renkli' manifesto ve 'kırmızı' platform ile sahaya inerken, bu hareket Belediye Başkanı Cemil Tugay'dan da destek görmüş, Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve destekçilerinin rengi ise beyaz olmuştu. 

CHP'nin İzmir'deki kalesinde delege seçimleri öncesi tansiyon karşılıklı demeçlerle yükseldi. Son olarak yazılı bir açıklama yapan mavi liste platformu Belediye Başkanı Tugay'ı överken, İlçe Başkanı Yıldırım'ı sert sözlerle eleştirdi. 

İŞTE O AÇIKLAMA: 
Genel merkezimizin kongreler takvimini açıklamasını takiben, Türkiye’nin ve İzmir’in her yerinde olduğu gibi, Karşıyaka CHP üyeleri de kendi mahallelerinde seçimle ilgili çalışmalara başlamışlardır ve yine her seçimde olduğu gibi farklı görüşler ve anlayışlar ortaya çıkabilmekte ve bu nedenle bazı mahallelerde seçime farklı listeler ile gitme kararları alınmaktadır. Bazı mahallelerde 2, bazılarında 3 farklı liste ile seçime gitme eğilimi ortaya çıkmışken, tek liste ile seçime gitme eğiliminde olan pek çok mahalle de vardır. Bu durum ilk kez yaşanmamakta, her kongre dönemindekine benzer şekilde yaşanmaktadır.  
   Bu süreçte, son iki dönemdir ilçe başkanlığını yürüten sayın Uğur Yıldırım’ın ve ekibinin çalışmaları ve hazırlıkları yeni dönemde de görev alma niyetleri olduğunu ortaya koymuş ve seçime ramak kala mahalle temsilcilikleri görevlerinde Uğur Yıldırım’ın yaptığı sebepsiz ve adil olmayan görevden almalar ve atamalar, ilçe başkanının kendi ekibini yaratarak, son 4 yıldır sürdürdüğü dar ekipçi zihniyetle partiyi yönetmeye devam edeceğinin göstergesi olmuştur.
   Temelde bu duruma itirazı olan ve Uğur Yıldırım’ın örgütü kendi adamları ve kendinden olmayanlar olarak ayrıştırmasına karşı çıkan bir grup partili olarak, parti içi demokrasiyi hedefleyerek “Mavi Liste Platformu’nu” oluşturduk.
    Sayın ilçe başkanı tarafınca anlaşılması zor olsa da, oluşturduğumuz anlayış sadece “ilkelere dayalıdır, demokrasi temellidir ve bu nedenle mahalle delegeleri seçilmeden ilçe başkanı adayının belirlenmemesine karar verilmiştir”.
    Karşıyaka’nın mavi listeleri diğer ilçelerin liste çalışmalarından bağımsızdır. Sadece deklarasyon tarihlerine bakarak bu kolaylıkla anlaşılabilir. Amacımız kendi ilçemizdeki mahallelerimizde ve ilçe yönetimimizde adil ve demokratik temsiliyeti sağlamak ve örgütümüzün son 4-5 yıldır yaşadığı bölünmüşlüğü gidermektir.
    Normal parti üyeleri olarak, öz irademizle, ortaklaştırdığımız ve deklare ettiğimiz ilkeler çerçevesinde, gittikçe daha fazla güçlenerek ilerlediğimiz bu süreçte; Uğur Yıldırım ve ekibi destek kaybettikçe ve kaybetme olasılıkları arttıkça , üzülerek izliyoruz ki saldırganlaşmış, sosyal medya ve bir kısım medyada yer alan paylaşımları ile demokratik temayüllerle sakin ve barışçıl bir havada yapılacak seçimleri adeta sabote etmeye çalışmaktadırlar. Sürekli olarak “Beyaz Liste” ve son günlerde “Kırmızı-beyaz liste” propagandası ve reklamı yaparlarken, kendileri dışındaki liste çalışmalarını ayrıştırıcı/bölücü saymaları, üyelerin aklıyla alay edilircesine saçmadır ve yıllardır bu ülkede CHP dışındaki bazı partilerin politikalarını hatırlatmaktadır.
    Yine bu süreçte Belediye Başkanımızın taraf olmakla suçlanmakta  olduğunu ve son günlerde dozu gittikçe artan bir şekilde hedef haline getirilmekte olduğunu üzülerek gözlüyoruz. Belediye başkanımızın ilçe başkan yardımcılıkları döneminden itibaren izlediği çizgi örgütümüzün bilgisi ve takdirindedir. Örgüt içinden gelen bir başkan olarak örgütün rahatsızlıklarına ve beklentilerine duyarlı olması da normal karşılanmalıdır. Diyaloglarında, ve hitaplarında her zaman parti içi birlik beraberliğe, liyakate ve demokrasiye verdiği önemi vurgulamış ve yapıcı ve birleştirici tavrıyla hepimize güven vermiştir. Belediye’nin kamu gücünü herhangi bir grubun lehine kullandığına dair hiç bir gözlemimiz yoktur. Belediyeye ait toplantı salonları herkese açıktır ve CHP dışındaki partilerin toplantılarında da kullanılmaktadır. CHP üyelerinin bir kısmına kapıları kapatmış olan kişi İlçe başkanı Uğur Yıldırım’ın bizzat kendisidir. Halen ilçe binası ve ilçe’ye ait araç sadece belli listelerin mensuplarına hizmet etmektedir.
 
Bu vesileyle üyelerimize bazı gerçekleri hatırlatmak istiyoruz;
1) Uğur Yıldırım, geçen kongrede “burada beni oyluyorsunuz” diyen bir belediye başkanının açık desteği ile seçilmiştir. O zaman ne kendisinden ne de taraftarlarlarından bir eleştiri duymadık. 
2) Geçen 2 dönemdeki başkanlığında sayın ilçe başkanı hiç bir şekilde demokratik yönetim göstermemiş, keyfi, tutarsız ve aşağılayıcı davranışları örgüt üyeleri arasında oldukça yaygın bir kırgınlık ve soğukluk yaratmıştır.
3) İlçe başkanı şu anda aleni olarak bilinmektedir ki “Taraftır” ve Beyaz listelerin seçilmesini istemektedir. 
 
 Bizler, mavi liste destekçisi üyeler olarak Karşıyaka’da adil, dürüst, demokratik bir seçim ve çıkacak sonuca ve tüm üyelere saygılı bir ilçe yönetimi istiyoruz. İlçe başkan adayımızı ve diğer tüm adaylıkları mahalle delege seçimleri tamamlandıktan sonra yine demokratik yöntemlerle belirleyeceğiz.
  Önümüzdeki genel seçimde genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde iktidar yolunda çalışmaya hazırız ve bu yolda genç üyelerimizin enerjisiyle, kadın üyelerimizin çalışkanlığı ve şefkatiyle ve deneyimli üyelerimizin tecrübesiyle birlik beraberlik ve uyum içerisinde büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyoruz.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-Karsiyaka-da-muhalefetten-Tugay-a-ovgu-Yildirim-a-salvo/71371