CHP'de 'mavi muhalefet'te aday trafiği: Kimlerin adı geçiyor?

8 Aralık 2019 Pazar   08:40

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir İl Örgütü’nde delege seçimleri sona ererken gözler ilçe kongrelerine çevrildi.

İl Başkanı Deniz Yücel ve ilçelere yönelik ‘değişim’ mesaisi veren İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu- Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu-İzmir Milletvekili Murat Bakan ve bazı Büyükşehir Genel Müdür ve Müdür Yardımcılarının başını çektiği yapı, ilçelerde mavi listelere destek vermişti.

Muhalefet cephesi delege seçimlerinin ardından kongrelerde aday olacak isimler için düğmeye basarken görüşme trafiği hızlandı.

Nalbantoğlu ve ekibinin karşılarında direkt taraf olmayan belediye başkanlarına da istedikleri isimleri kabul ettirmeye çalıştıkları öğrenildi.

YALI-NALBANTOĞLU İTTİFAKI

Konak’ta Nalbantoğlu’nun, Yalı Grubu ile anlaştığı iddia edildi. Mustafa Kocaoğlu’nun başını çektiği Yalı Grubu’nun İlçe Başkanı Gruşçu’nun karşısına eski meclis üyesi Ahmet Karadağ’ı çıkarma niyetinde olduğu, Nalbantoğlu ve ekibinin de Karadağ ismine destek olacağı öne sürüldü. Konak’ta İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu yeniden aday…  Gruşçu’ya eski başkan Şakir Başak ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur destek veriyor.

GAZİEMİR’DE MAVİ’NİN ADAYI NETLEŞTİ

Gaziemir’de mavi listenin adayı netleşti. İlçe Eski Yöneticisi Ali Rıza Türkmen mevcut yönetime karşı mavi listenin adayı olarak seçime girecek. Türkmen sosyal medya hesabından adaylığını ilan etti. İlçe Başkanı Kasım Özkan ile eski başkanları Umut Tekin-Yüksel Demirsoy yapısı aday noktasında net kararı vermedi.

BUCA’DA O İSİMLER GÜNDEMDE

Buca’da Nalbantoğlu cephesinde kongre adaylığı için İzmir Eski Milletvekili Adayı Ali Hıdır Uludağ’ın bir adım önde olduğu öğrenildi. Nalbantoğlu ve ekibinin mahallesinde kaybeden İl Sekreteri Hacer Taş’ı da ‘uzlaşı’ adayı olarak gündemde tuttuğu öğrenildi. Delege seçimlerinden güçlü çıkan belediye kanadında ise İlçe Eski Başkanı Çağdaş Kaya ismi ön sırada tutuluyor.

KARABAĞLAR’DA POTADA 2 İSİM

Karabağlar’da delege seçimlerinden umutlu çıkan muhalefet, ilçe başkan adaylığı için İlçe Eski Başkanı Orhan Polat ve İl Eski Başkan Yardımcısı Mehmet Türkbay’dan birini tercih edecek. İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ise, belediye ekibinin de desteğiyle yeniden aday.

SELMA NALBANTOĞLU ‘ADAYIM’ DEDİ

Bornova’da istediği sonucu alamayan Nalbantoğlu cephesinin ilçedeki aktörü  İZBETON Genel Müdür Yardımcısı Kudret Yiğit aracılığıyla mahallesinde delege seçilemeyen Selma Nalbantoğlu için çalışma yürüttüğü öğrenildi. Selma  Nalbantoğlu da delegeleri arayıp ‘adayım’ demeye başladı. Rıfat Nalbantoğlu’nun ve ekibinin ilçede ittifak arayışında olduğu öne sürüldü. Selma Nalbantoğlu isminin Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’a da iletildiği, İduğ’un ise sıcak bakmadığı öne sürüldü. İlçede Ertürk Çapın ve Gürol Türkmentepe de adaylık için güçlü isimler. Çapın’a İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İduğ’a yakın bazı isimler ile Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın destek verdiği,  Türkmentepe’ye ise Polat-İnal ittifakının destek verdiği belirtildi. İduğ’un  Türkmentepe’ye de ‘hayır’ demeyeceği konuşuluyor.

TUGAY-ÖZUSLU KOÇ’U İSTİYOR

Karşıyaka’da mavi listelerle sandıktan açık ara zaferle çıkan muhalefet içinde 3-4 farklı yapı var. Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Özuslu’nun önceliğinin geçtiğimiz kongrede de aday olan Murat Serdar Koç olduğu konuşuluyor.  Mavi cephesinde Serdar Yavaşoğlu, Nurşen Balcı, Dilek Bilgin, İsfahan Naki gibi isimler de gündemde...

BAYRAKLI’DA UZLAŞI ARAYIŞI

Muhalefetin uzun süre sonra güçlü çıktığı Bayraklı’da Nalbantoğlu ve ekibi uzlaşı mesaisinde. İlçedeki aktörler ve delegelerle görüşme yaptığı öğrenilen Nalbantoğlu’nun İl Eski Başkanı Selçuk Ayhan ismine sıcak baktığı öğrenildi. Nalbantoğlu’nun Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ile bir araya geleceği ve ‘ağabey’ formülünü masaya yatıracakları öğrenildi. Gündemdeki diğer isimler Songül Gök, Pınar Susmuş, Erol Özmen ve Metin Güler... Ancakbu isimlerin şimdilik uzlaşı adayı olarak öne çıkamadığı öğrenildi. 

MUHALEFETİN EN ZAYIF OLDUĞU İLÇE ÇİĞLİ

Muhalefetin metropolde en zayıf çıktığı ilçelerden olan Çiğli’de, muhalefet kanadından İl Eski Başkan Yardımcısı Şirin Akgül adaylığını açıkladı. Sandığa damga vuran Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer ikilisi ‘varım’ diyen İlçe Başkanı Mert Özcan’ı destekliyor.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-de-mavi-muhalefet-te-aday-trafigi-Kimlerin-adi-geciyor/72863