İngiltere'de bıçaklı saldırı dehşeti: 3 ölü

21 Haziran 2020 Pazar   08:41

İngiltere'nin Reading kenti kana bulandı. Kentteki Forbury Gardens parkında bıçaklı saldırı gerçekleşti.

Görgü tanıklarına göre bir adam parkta oturanlara bıçakla saldırdı. Üç kişiyi bıçakladıktan sonra başka bir gruba yöneldi. Çok sayıda kişiyi yaraladı. Bölgeye çok sayıda polisin yanı sıra 2 ambulans helikopter sevkedildi.

Yaralılar çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. Bölgeye giriş ve çıkışlar kapatıldı. Park inceleme için kordona alındı.

Polisin kısa süre içinde şüpheli bir kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

İngiliz basını tutuklanan kişinin Libyalı olduğunu, olayın terör bağlantılı olarak incelendiğini duyurdu. Ancak Thames Valley Polisi tutuklunun kimliğiyle ilgili bir bilgi paylaşmadı.

Saldırının gerçekleştiği parkta gün içinde "Siyah Hayatlar Değerlidir" protestoları gerçekleşmişti. Barışçıl gösterilerin ardından protestocular parktan ayrılmıştı.

Güvenlik güçleri, olayın ırkçılık karşıtı eylemle ilgili olduğuna dair hiçbir ipucu olmadığını açıkladı.

Başbakan Boris Johnson olayla ilgili, "Aklım Reading'deki dehşet verici olaydan etkilenenlerde" açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Priti Patel ise bıçaklı saldırıdan dolayı "derin endişe" duyduğunu söyledi. Saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Suçla Mücadele Birimi Şefi Ian Hunter da olayla ilgili cinayet soruşturması başlatıldığını belirterek, "Saldırı, şu aşamada bir terör eylemi olarak görülmüyor."  dedi. 

Ancak polislerin saldırının sebebi konusunda ihtimalleri değerlendirdiğini ve terörle mücadele ekiplerinden destek aldığını ifade eden Hunter, olayın ırkçılık karşıtı gösteriyle de bir ilgisinin bulunmadığını, saldırının protesto bittikten yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiğini kaydetti. (NTV)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Ingiltere-de-bicakli-saldiri-dehseti-3-olu/81503