CHP gündem kurultay: İzmir trafiği raporu!

23 Haziran 2020 Salı   12:17

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi 'nde(CHP) 28-29 Mart'ta yapılması planlanan kurultay salgın nedeniyle ertelenmişti.

CHP’de ertelenen kurultay için 25-26 Temmuz tarihleri belirlenirken, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Bilkent Odeon'un kiralanması kararlaştırıldı.

Öte yandan İzmir cephesinde de kurultay trafiği hızlandı.

İzmir’den bir çok isim Parti Meclisi’nde (PM) yer almak istiyor. Gözler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrilecek. Bir çok ismin, kurultaya tek aday olarak girmesi beklenen Kılıçdaroğlu’nun tavrını bekleyeceği öğrenildi. 

CHP Lideri’nin anahtar listesinde yer alamayacak isimlerin PM şansı zora girecek. Bu nedenle PM isteyenler, adaylık için listede yer alıp almayacaklarını bekleyecek.

TEKİN’DEN ZİYARET MARATONU

Konak İlçe Eski Başkanı Şakir Başak ve ertelenen kurultaya günler kalan PM üyesi olma şansı yakalayan Gaziemir İlçe Eski Başkanı Umut Tekin kurultay öncesi örgüt nezdinde çalışma başlattı.

Tekin kent turuna çıktı. Tekin, partisinin il başkanlıklarını ziyaret ederken, Büyükşehirlerde partisinin Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla da bir araya geliyor. Tekin’in il başkanlarıyla buluşmasında, “7/24 yanınızdayım. Örgütlerin emrindeyim” mesajı verdiği öğrenildi. Tekin geçtiğimiz kurultayda Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer almasına rağmen çizikler nedeniyle PM dışında kalmıştı. Tekin, PM Üyesi Ali Hikmet Akıllı'nın CHP Ankara İl Başkanlığı'na seçilmesi sonrası istifa etmesiyle yedekten PM'ye girmişti. 

BAŞAK İLÇE TURUNA ÇIKTI

Başak ise, ilçe turuna çıkarken partisinin ilçe başkanlarına ve belediye başkanlarına ziyaret gerçekleştiriyor. Başak’ın, PM’ye talip olduğunu ziyaretlerde dile getirdiği öğrenildi.

BAYIR GÖREV TALEP ETTİ

İzmir Milletvekilleri arasında göreve talip olduğunu açık şekilde dile getiren İzmir Milletvekili Tacettin Bayır oldu. Bayır, Ege Bölgesi Milletvekilleri toplantısında Kılıçdaroğlu’na PM’de görev almak istediğini söyledi.

YÜCEL 'ARSLAN' DİYECEK İDDİASI

İzmir Milletvekillerinin tamamı PM için Kılıçdaroğlu’nu bekleyecek. İl Başkanı Deniz Yücel’in vekiller arasından Ednan Arslan’ı Kılıçdaroğlu’na önereceği iddiası konuşuluyor. Arslan, il kongresi sürecinde Yücel’e tam ve açık destek vermişti.

Yücel’in il kongresi sürecinde yanında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’a da kurultayda destek vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Kılıçdaroğlu’nun da aynı zamanda Genel Başkan Yardımcısı olan Özkan’la ‘parti mutfağında’ çalışmaya devam etme niyetinde olduğu iddia ediliyor.

SOYER 'NALBANTOĞLU'NU İSTEYECEK 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer’in, il kongresinde kurultay delegeliğinde çizikler nedeniyle liste dışı kalsa da İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nu PM’ye önermesine kesin gözüyle bakııyor. Nalbantoğlu da Genel Merkez'de görev almak istiyor.

ÇELİK YOLLARI AYIRDI

İl kongresi sürecinde Rıfat Nalbantoğlu-Mustafa Özuslu ikilisiyle hareket eden ve bu cephenin il başkan adayı olarak konuşulan İzmir Eski Milletvekili Adayı Devrim Barış Çelik’in ismi de PM için geçiyor. Nalbantoğlu-Özuslu ikilisiyle yolları siyaseten ayıran Çelik’in Genel Merkez’deki yakın ilişkileri üzerinden PM’yi zorlayabileceği konuşuluyor.

YARDIMCI-ALTIOK VE ÖZDEMİR İSTİYOR

Kadın Kolları MYK Üyesi ve aynı zamanda kurultay delegesi Perihan Yardımcı’nın da ismi PM için geçiyor. İzmir Eski Milletvekili Zeynep Altıok da PM için adı sıklıkla dile getirilenler arasında. Çav Bella soruşturmasında tutuklanan daha sonra serbest bırakılan İl Eski Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in PM için şanslı olabileceği iddia edildi. Üç isminde PM’yi istediği öğrenildi.

ÇALKAYA OYUYLA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

İl kongresinde aldığı oyla dikkat çeken Balçova Belediye Eski Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın da Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından listeye yazılabileceği konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den mevcut PM üyeleri Selin Sayek Böke, Mehmet Ali Çelebi ve Erdal Aksünger’e anahtar listesinde yer vermesi beklenmiyor. Bu üç isim de olağanüstü kurultay için imza vermişti. Aksünger geçtiğimiz kurultay da Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer almamasına rağmen liste delmişti. 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in çağrısıyla toplanan İzmir kurultay delegeleri, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için firesiz imza vermişti. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-gundem-kurultay-Izmir-trafigi-raporu/81611