TMMOB'dan Çeşme projesi raporu: Doğaya zarar verecek, kamu yararı yok!

25 Haziran 2020 Perşembe   13:03

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR - Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Çeşme Projesi ile ilgili süreç devam ederken, projeyle ilgili tartışmalar da sürüyor. Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu düzenlediği basın toplantısında Çeşme Projesi’ne ilişkin bir ön değerlendirme raporu açıkladı.

Çevre Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubelerinin meydana getirdiği çalışma grubu tarafından oluşturulan ön değerlendirme raporunu paylaşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, söz konusu projeyi ‘Yarımadanın doğasına zarar verecek kamu yararı taşımayan bir proje’ olarak nitelendirdi. Yapılan açıklamada, projenin bilimsel dayanaktan yoksun, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yasal mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, uygulanabilir olmadığı vurgulandı.  

Çeşme Projesi Ön Değerlendirme Raporu’nu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da dahil tüm ilgili mercilere ileteceklerini belirten TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, Soyer ve Oran’dan projenin yapılmamasından yana tavır koymalarını talep edeceklerini belirtti.

DOĞAYA ZARAR VERECEK, KAMU YARARI YOK!
Ön Değerlendirme Raporu hakkında bilgilendirme yapan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, “Yapılan bu çalışmanın, Çeşme Yarımadası’nın geleceğinin şekillenmesi yolunda ilgili mercilerce göz önünde bulundurularak “turizm” adı altında geri dönüşü olmayan tahribatların önüne geçilmesine, doğal mirasımızın korunmasına, rant odaklı bir anlayışın değil, bilimsel verileri odağına alan ortak aklın ağır basmasına katkı sunmasını umut ediyoruz. Sonuç olarak; sadece mesleki açıdan değerlendirdiğimizde bilimsel dayanaktan yoksun olarak gördüğümüz söz konusu proje, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yasal mevzuata aykırı olması nedeniyle uygulanabilir olmadığı gibi yarımadanın doğasına zarar verecek ve kamu yararı taşımayan bir projedir.  TMMOB'ye bağlı meslek odaları olarak, bilgi birikimimizi kentimizin kalıcı çıkarları için kullanmak, sermayenin saldırılarına karşı kentimizi ve doğamızı korumak toplumsal sorumluluklarımızdandır. Bugünden sonra da sürece ilişkin yaşanacak gelişmelere bağlı olarak kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler yapılacak olup başta üyelerimiz olmak üzere, tüm İzmir halkını ve ilgili bütün kurumları bu sorumluluğa ortak olmaya, doğal ve kültürel varlıklarımızın korunması doğrultusunda iradelerini ortaya koymaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

SOYER VE ORAN’DAN TAVIR KOYMALARINI TALEP EDECEĞİZ
Söz konusu raporu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dahil tüm ilgili mercilere ulaştıracaklarını kaydeden Yalçın, “Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ile de toplantı yaparak raporu onlara da açıklayacağız ve aykırı görüşümüzü ileteceğiz. Bu projenin kamu yararı taşımadığını belirterek, bu konuda tavır almalarını talep edeceğiz. Raporu bakanlığa da ulaştıracağız. Herkes projeye bulunduğu yerden bakıyor ama teknik bilgileri zayıf. O kısmı bizden öğrenmeye çalışıyorlar biz de anlatmaya çalışıyoruz. Projenin çok sorunu var ama bu proje zaten sorunlarından öte İzmir’in geleceğini olumsuz etkileyecek ve yaşanmaz bir İzmir’e yol açabilecek proje olduğu için karşı çıkıyoruz. Bu kısmını anlatmak biraz zaman alacak ama kararlıyız” diye konuştu. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/TMMOB-dan-Cesme-projesi-raporu-Dogaya-zarar-verecek-kamu-yarari-yok/81708