CHP'li Cihaner'den o soruya yanıt: Genel başkanlığa aday mı?

2 Temmuz 2020 Perşembe   13:08

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen 37’nci olağan kurultayını 25-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip olarak çıkacağını açıklayan, delegelerle temasa geçen eski Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın ardından flaş bir hamle de geçmişte Parti Meclisi (PM) üyeliği ve milletvekilliği görevlerini yürüten İlhan Cihaner’den geldi.

Partinin sol kanadı olarak nitelenen muhalif blokta yer alan Cihaner, Gerçek İzmir’e açıklamalarda bulundu ve yol haritası hakkında bilgi verdi. Cihaner adaylık için yeşil ışık yakarken kararının birkaç gün içinde netleşeceğini aktardı.

KURULTAY ABUK SUBUK KOŞULLARDA YAPILIYOR
Kurultayın yapılma şekline de eleştiriler getiren Cihaner, “Bugün aslında biz siyasi çerçeveyi gösteren bir bildiri yayınladık. Sadece kurultayla sınırlı olan bir çerçeve değil. Ama tabii ki bu kurultayda da iddiamızı en üst düzeyde hayata geçirmek için mücadele edeceğiz, ediyoruz. Kurultay ilanı daha yeni yapıldı. Ama zaten antidemokratik koşullarda gidiliyor. Hem kurultayın tüzükteki anlamıyla hem CHP tarihindeki anlamıyla bu koşullarda antidemokratik olacağı çok açık! Yani süper olağanüstü bir kurultay yapılıyor. Sosyal mesafeli, kimsenin yüksek sesle konuşamayacağı, belli bir sürede bitirilmesi gereken, abuk subuk koşullarda yapılıyor kurultay. Bu antidemokratikliğine rağmen bahsettiğim çerçevede mücadelemizi vereceğiz. Genel başkan adaylığı dahil her şey masada. Değerlendirip, kararımızı vereceğiz” dedi.  

İSİMLERİ TEK TEK SAYMANIN ANLAMI YOK
Önceki kurultayda yola çıktığı yapıyla çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Cihaner, “İsimleri tek tek saymanın anlamı yok. Özetle; cumhuriyetin, Atatürk devrimlerinin kazanımlarını sahiplenen, yeni, çağdaş, sol bir çizgiyi Türkiye’nin çıkışı olarak görüyoruz. Partimizin bu çerçevede siyaset üretmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yani CHP’nin birikiminin AKP eskilerine ya da bugün yaşadığımız yıkımların sorumlularına heba edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Kendi değerlerimizin, barışın, eşitliğin, adaletin, özgürlüğün cesaretle savunulması gerektiğini düşünüyoruz. O çerçevede de mücadelemizi vereceğiz” açıklamasında bulundu.

ADAYLIĞIM BİRKAÇ GÜN İÇİNDE NETLEŞİR!
‘Genel başkan adayı olacak mısınız?’ sorusu karşısında temkinli konuşan Cihaner yarışta var olacağının sinyallerini vererek, “Bunu birkaç gün içinde netleştireceğiz. Genel başkan adayı olabilirim" dedi. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-li-Cihaner-den-o-soruya-yanit-Genel-baskanliga-aday-mi/81997