CHP İzmir’in PM fotoğrafı netleşti iddiası!

3 Temmuz 2020 Cuma   08:36

GERÇEKİZMİR – Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), koronavirüs önlemleri kapsamında ertelenen 37. Olağan Kurultay 25-26 Temmuz'da Ankara’da yapılacak.

Partinin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’de de ‘kurultay’ trafiği hızlanırken, kulislerde Parti Meclisi’ne önerilecek isimler netleşti iddiası var.

SOYER’İN AJANDASINDA TEK İSİM: NALBANTOĞLU!

'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak ilk kez kurultay yaşayacak olan Tunç Soyer, uzun yıllardır siyasi yol arkadaşlığı yaptığı İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nu PM için önerecek. Soyer’in Nalbantoğlu kararını yakın çevresiyle paylaştığı öğrenildi. 

KILIÇDAROĞLU ÖZKAN’LA DEVAM EDECEK

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun süredir MYK’da çalıştığı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’la yola devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Genel Merkez’den edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu, Özkan’a listesinde yer verecek ve yeniden MYK’ya alacak.

YÜCEL’İN LİSTESİNİN TEPESİNDE 2 İSİM

2000’li yılların başından bu yana ilk kez iki kez üst üste il başkanı seçilme başarısı gösteren Deniz Yücel’in ise PM için Kılıçdaroğlu’na kimleri önereceğini yakın siyasi çevresiyle paylaştığı öğrenildi. Yücel'in İzmir Milletvekili Ednan Arslan ve Konak İlçe Eski Başkanı Şakir Başak diyeceği iddia edildi. Her iki isimde il kongresi sürecinde Yücel’e tam destek vermişti. Vekil Arslan’a PM için,  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da destek veriyor. Yücel'in Kılıçdaroğlu'na Arslan ve Başak dışında genç ve kadın kotasından bir kaç isim daha önermesi bekleniyor. 

BİREYSEL ÇALIŞANLAR VAR: ÇELİK İÇİN BYKP ŞANSI

Öte yandan Rıfat Nalbantoğlu-Mustafa Özuslu ile siyasi olarak yolunu ayıran İzmir Eski Milletvekili Adayı Devrim Barış Çelik, PM için bireysel çalışma yapıyor. Çelik’in Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği üzerinden PM’yi zorlayabileceği öne sürüldü.

YARDIMCI İÇİN PM VE YDK İDDİASI

PM isteyen bir başka isim de Kadın Kolları MYK Üyesi Perihan Yardımcı. Genel Merkez nezdinde çalışma yapacak Yardımcı’nın Yüksek Disiplin Kurulu’na da(YDK) girebileceği belirtildi.

TEKİN ŞEHİR TURUNDA

Pandemi öncesi yedek üyelikten PM’ye giren Gaziemir İlçe Eski Başkanı Umut Tekin de çalışmalarını sürdürüyor. Tekin, partisinin il başkanlıklarını ziyaret ediyor.

VEKİLLER LİDER’İ BEKLEYECEK!

İzmir Milletvekilleri PM için Kılıçdaroğlu’nun tavrını bekleyecek. Vekillerin Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamaları halinde aday olmaları beklenmiyor.

Öte yandan Balçova Eski Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, İzmir Eski Milletvekili Zeynep Altıok ile Azimet Gürbüz isimleri de PM ve YDK için geçiyor. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-Izmirin-PM-fotografi-netlesti-iddiasi/82022