Soyer'den Ankara'da kritik zirve: İEF yapılacak mı?

18 Ağustos 2020 Salı   20:04

GERÇEKİZMİR- Kentte bu yıl 89’uncu kez yapılması planlanan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) için flaş bir gelişme yaşandı.  Pandemiden dolayı fuarın yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara’ya giderek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştü.

Zirveden sonra açıklama yapan Başkan Soyer fuarın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğiyle ilgili merak edilen sorunun cevabını verdi.  Soyer Bakan Pekcan ile gerçekleşen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan ile 9-13 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceğimiz 89. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı görüştük, kendilerini açılışa davet ettik. Sayın Bakan 1 Eylül’den itibaren kapalı alanlarda fuarlar düzenlenebileceğini açıkladı. İEF, 89 yıldır olduğu gibi Kültürpark’ta, 9 Eylül'den itibaren ziyaretçilerini pandemi kurallarına uygun olarak "Akdeniz" temasıyla ağırlayacak.” dedi.

SÜREÇTE NE OLMUŞTU?
Dünyayı etkisi altına alan, birçok ülkede uluslararası fuarların iptal edilmesine ya da ertelenmesine yol açan koronavirüs salgınının tamamen bitmemesinden dolayı 4-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan İEF’nin yapılamama ihtimalinin bulunduğu öne sürülmüştü.

Dünya turizmini olumsuz etkileyen hastalık süreci devam ederken İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yazışmalar gerçekleştiği aktarılmıştı. İZFAŞ’ın çalışmaları bir yandan sürdürdüğü ifade edilirken fuarın 4-5 günlük sürede yapılmasının da bir seçenek olarak düşünüldüğü belirtilmişti. İki kurum arasında yazışmaların devam ettiği ve Büyükşehir Belediyesi’nin Ticaret Bakanlığı’ndan görüş alacağı da aktarılmıştı.

Başkan Soyer Kurban Bayramı öncesindeki süreçte yaptığı değerlendirmede, “Fuar yapılacak. Şu anda ikinci dalga patlamazsa hazırlıklarımızı yapacakmış gibi devam ettiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Soyer, yol haritasının yavaş yavaş oluştuğunu aktarmış, teknik detaylar üzerinde de çalışıldığını ifade etmişti. Soyer ayrıca olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde İEF’nin 4-13 Eylül arasında gerçekleşeceğini bildirmişti.

Özellikle Kurban Bayramı süresince yaşanan yoğunluk yetkilileri bir kez daha harekete geçirmişti. Ülkenin birçok ilinde vaka sayılarında artış gözlenirken tedbirlerin arttırılması yönünde de talimatlar verilmişti.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Soyer-den-Ankara-da-kritik-zirve-IEF-yapilacak-mi/83995