'Ön cephe'de tükeniş: Hemşireler istifanın eşiğinde!

9 Eylül 2020 Çarşamba   08:58

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR- Türkiye’de Mart ayından bu yana baş gösteren koronavirüs ile mücadele sürüyor. 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme takviminin ardından vakalarda artış yaşanırken sürecin en ön safhasında virüsle savaşan sağlık çalışanları tükenmişlik noktasına geldi.

Türk Hemşireler Derneği (THD) İzmir Şube Başkanı Hemşire Ebru Melek Benligül, virüsle mücadelede hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının son durumunu anlattı. Toplumda vaka sayılarının artmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının da artık kurumlarından değil sosyal çevreden virüs kapar hale geldiğini belirten Benligül, yetkililer tarafından bildirilen vaka ve vefat sayılarıyla kendilerine ulaşan sayılar arasında tutarsızlık olduğunu ve bu durumun endişe yarattığını kaydetti. Taleplerinin hiçbir şekilde karşılık bulmadığını ifade eden Benligül birçok hemşirenin istifanın eşiğinde olduğunu söyledi.  Sorunları dile getiren sağlık çalışanlarının cezalandırıldığını ve bu nedenle artık suskun kalmayı tercih ettiklerini belirten Benligül, sağlık çalışanlarının umutsuz ve kaderine razı olmuş bir hale geldiğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ VİRÜS ADRESİ DEĞİŞTİ

Son zamanlarda yaşanan vaka artışlarıyla birlikte sağlık çalışanlarının kurum içinden değil sosyal çevreden virüse yakalandığını belirten THD İzmir Şube Başkanı Benligül, “Sağlık çalışanlarında son zamanlarda şu durum artış gösterdi: sağlık kurumu içerisinden değil de sağlık çalışanlarını sosyal çevreden temaslı olması durumu arttı. Toplumdaki vaka sayısının artmasıyla sağlık çalışanları da etkilendi. Virüsü dışarıdan almaya başladık. Sağlık çalışanlarından duyduğumuz vakaların büyük kısmı hasta bulaşı değil, sosyal çevreden... Zaten hastane içinde koruyucu ekipmanlarla çalışıyoruz, önlemimizi alıyoruz. Ama sosyal hayatta maske takmayan bireylerle karşılıyoruz. Bu da toplum içinde önlemlerin sıkı olmamasından kaynaklanıyor. Temaslı ve karantinada olan sağlık çalışanlarının sayısı arttıkça kurumlarda çalışanların yükü çok arttı. Çok yorgun bir sağlık ekibi var. Hepimiz çok yorulduk” diye konuştu.

RAKAMLAR ÖRTÜŞMÜYOR

Yetkililerin bildirdiği vaka ve vefat rakamlarıyla kendilerine ulaşan rakamların örtüşmediğini dile getiren Benligül, “Önümüzde belirsiz bir süreç var.  Hasta sayılarının kontrol altında olduğuna dair de bir bilgi yok. Bildirilen sayılarla bizlere yansıyan, duyduğumuz rakamlar arasındaki tutarsızlık da güvenimizi sarsıyor” diye konuştu.

HEMŞİRELER İSTİFANIN EŞİĞİNDE

Özellikle birçok hemşirenin istifanın eşiğine geldiğini açıklayan THD İzmir Şube Başkanı, “Sayın Bakanımız bir müjde verdi; Ağustos ayı itibariyle ek ödemelerle ilgili… Ancak bu kurumların inisiyatifinde. Zaten döner sermayelerimizin kesildiği ve hak mücadelemizin devam ettiği bu süreçte bizler sürekli bunların konuşulmasından da yorulduk. Sürekli sağlık çalışanlarının ek ödemeleri konuşuluyor ama taleplerimizle ilgili hiçbir net geri dönüş yok. Biz hep söylüyoruz; geçici düzenlemeler istemiyoruz, kalıcı iyileştirmeler bekliyoruz. Kreş sorunu hala çözülmedi. Arkadaşlarımız ‘bana bir şey olursa evlatlarım ne olacak’ endişesi yaşıyor. Kurum içinde sağlık çalışanlarının bölünmesine neden olan bir ek ödeme dışında sorunlarımıza deva olacak bir iyileştirme olmadı. Böylesi bir tablo içinde sağlık çalışanlarının tükenmemesi, istifayı düşünmemesi mümkün değil. Hepimiz tükendik. Sağlık çalışanlarını motive etmek, onlara güç vermek bu dönemde olmayacaksa ne zaman olacak? Çok sayıda hemşire arkadaşımız şunu söylüyor: ‘Maddi imkanım olsa bugün istifa ederim.’ Hekim arkadaşlarda istifaların arttığını duyuyoruz ama hemşireler istifa edecek ekonomik bir güce sahip değil. Ek ödemeler tamamen hekimlerin kayıplarını telafi etmek üzere kurulu bir sistemle kurumların inisiyatifinde dağıtıldı. Hemşire arkadaşlarımız istifanın eşiğinde. Ama bunun sebebi risklerden kaçmak değil, tükendiler! Birçok kurum hemşire arkadaşların sorunlarını dinlemiyor. Önümüzde belki de hepimizin daha iyi performans sergilemesi gereken çok daha zorlu bir süreç olabilir. Ve biz bu sürece pandeminin başından daha mutsuz daha yorgun daha umutsuz gireceğiz” diye konuştu.

SORUNLARI DİLE GETİRENLERE CEZA

Sorunları dile getiren sağlık çalışanlarının cezalandırıldığını öne süren Benligül şunları söyledi: “Bir de şöyle bir sorun var; sorunları dile getiren sağlık çalışanları cezalandırılıyor. Haklarında disiplin soruşturmaları var. İhtiyaç duyulmayan birimlere gönderilenler var. Herkes korkuyor. Öncesinde çekincelerini dile getiren hemşireler şimdi tamamen suskunlar. Şunu da gördü sağlık çalışanları: günlerce hastane bahçelerinde basın açıklaması yapıldı ama değişen bir şey olmadı. Bu umutsuzlukla artık kaderine razı olmuş bir sağlık ekibi var. ‘Anlatsak ne değişecek’ bakış açısı yaygınlaşmaya başladı. Bu çok üzücü bir durum. Bizi şu an tek motive eden şey iyileşen hastalarımız.”Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/-On-cephe-de-tukenis-Hemsireler-istifanin-esiginde/84935