Bakan Koca son 24 saatin verilerini açıkladı

10 Eylül 2020 Perşembe   20:17

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan  "Türkiye Günlük Coronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, son 24 saatte 107 bin 702 Covid-19 testi yapıldı, 1512 kişiye hastalık tanısı konuldu, 58 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 1219 kişinin Covid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla, iyileşenlerin sayısı 255 bin 407'ye yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamda, "Aktif hastaların yaş ortalaması 42. Yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması ise 65. Virüsün sevdiklerimizi bizden ayırmaması için birlikte tedbirlere uymakta ısrar edelim. Güçlü mücadele birlikte tedbirle mümkün" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının arttığı Van'da açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasından öne çıkanlar:

''Pandeminin başladığı ilk zamanlarda alınan sıkı kararlar ile vaka sayısı düşürmüştük. Bizde de bir tebir dönemi başlatıldı. 

Orta Doğu Anadolu Bölgesi'nde vaka sayısı yüksek seyretmeye başladı. Bazı illlerimizde hızlı vaka artışından bazı sıkıntılar gördük. Artışta etkili olan nedenleri hep gözden geçirdik. 

Alışkanlıklarımız ve geleneklerimiz bizi kontrollü olmayan bir sosyal hayatla yüz yüze getirdi. 

Büyüklerimizi koruma noktasında daha fazla çaba sarf etmeliyiz.

YATAK DOLULUK ORANI

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 52, yoğun bakım oranı yüzde 67.

GRİP AŞISI

Geçen yıldan daha fazla grip aşısı tedarik etme çabasındayız. Riskli hastalara grip aşısı ulaştırma noktasında sıkıntı yaşamayacağız. Zannediyorum geçen yılların 2 veya 3, hatta 4 katı oranında bu tedariği sağlama noktasında bir sonuç elde etmiş olacağız

HEYBELİADA SANATORYUMU İDDİASI

İstanbul'da pandemi hastanesine şu an ihtiyaç yok. Heybeliada'daki arsa Sağlık Bakanlığına ait değil.  

TÜRKİYE'DEKİ AŞI ÇALIŞMALARI

Türkiye'de toplam 13 tane aşı çalışması var. Önümüzdeki günlerde faz bir çalışmalarına başlanacak. Aşının ortaya çıkması 2021'in başında olabilir. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Bakan-Koca-son-24-saatin-verilerini-acikladi/85017